Co poradziłabyś przyjaciółce, która bardzo lubi swoją pracę, ale za mało zarabia? Odpowiedz wydaje się prosta – zmień pracę! Ale co w przypadku, gdy ta osoba lubi bardzo miejsce, w którym pracuje, ma fajny zespół, a praca sama w sobie daje jej wielką satysfakcję?
DWA POWODY POZOSTANIA W PRACY, GDY MAŁO ZARABIASZ
Istnieją dwa sensowne powody, które mogą tłumaczyć pozostawanie w pracy, w której mało zarabiasz:
- praca jest twoim powołaniem
- nie masz możliwości znalezienia lepiej płatnej pracy
Czy któryś z tych powodów ciebie dotyczy?
Są osoby, dla których praca jest czymś więcej niż sposobem na zapłacenie rachunków. To, co robią, łączy się z ich silnymi wartościami i przekonaniami. Pomaganie innym może być dla takich osób ważniejsze niż zarabianie pieniędzy.
Niektóre zawody są szczególnie niedowartościowane: nauczyciele, pielęgniarki, ratownicy medyczni i pracownicy socjalni. Mimo że dają społeczeństwu ogromną wartość, ludzie w tych zawodach są często niedostatecznie opłacani.
DLACZEGO NIE POWINNAŚ ZGADZAĆ SIĘ NA MNIEJSZE WYNAGRODZENIE
Często poświęcamy zbyt wiele dla pracy, którą kochamy. Jeśli więcej wnosisz do firmy, niż otrzymujesz, tworzy się nierównowaga energetyczna. Nawet jeżeli masz pracę, którą uwielbiasz, to na dłuższą metę niedostateczne wynagrodzenie może stać się frustrujące. Jeśli nie masz zaspokojonych podstawowych potrzeb, to trudno delektować się satysfakcją z pracy.
Jest kilka powodów, dlaczego nie powinnaś zgadzać się na mniejsze wynagrodzenie:
- Potrzebujesz pieniędzy, żeby opłacić swoje podstawowe potrzeby życiowe – zwłaszcza teraz, gdy pracujesz ze swojego domu i ze swojej kieszeni pokrywasz koszty prądu, internetu i podstawowych mediów.
- Niskie wynagrodzenie jest demotywujące i przekłada się na twoją skuteczność i produktywność w pracy. To wpływa na twoje wyniki i sprawia, że nie masz argumentów do podwyżki, więc skutkuje to … niskim wynagrodzeniem.
- Niska płaca teraz oznacza niską emeryturę w przyszłości – być może nie myślisz jeszcze o tym teraz, ale twoje niskie wynagrodzenie będzie mieć konsekwencje długoterminowe. Od niskiego wynagrodzenia odprowadzane są niewielkie składki na ubezpieczenie, co przełoży się na niską emeryturę (jeśli dożyjemy i ZUS nie zbankrutuje).
CO ZROBIĆ, GDY LUBISZ PRACĘ, ALE MAŁO ZARABIASZ
Każdy zasługuje na sprawiedliwą zapłatę. Jeśli twoja praca jest powołaniem, to tym bardziej zasługujesz na odpowiednie wynagrodzenie, bo naturalnie dajesz od siebie więcej. Nikt nie musi namawiać cię do dodatkowej pracy – częściej to ty sama ją inicjujesz. Jest ci łatwo zaangażować się w pracę, bo po prostu ją lubisz i czujesz misję w tym, co robisz.
Nie ma uzasadnionego usprawiedliwienia dla niedopłacania pracowników, zwłaszcza tych ciężko pracujących i zaangażowanych. Jeśli masz pracę z dużą odpowiedzialnością, zasługujesz na odpowiednie wynagrodzenie.
Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, gdy lubisz swoją pracę, ale za mało zarabiasz.
#1 USTAL ILE JEST WARTA TWOJA PRACA
Od czego powinnaś zacząć, gdy masz poczucie, że za mało zarabiasz? Po pierwsze sprawdź, ile jest naprawdę warta twoja praca. W internecie bez problemu znajdziesz strony z zestawieniem wynagrodzeń na poszczególnych stanowiskach. Sprawdzając zarobki, weź pod uwagę swoją lokalizację i branżę.
Spróbuj podpytać o zarobki inne osoby, które wykonują podobną pracę i mają podobne doświadczenie. Wbrew pozorom ludzie często dzielą się tym, ile zarabiają, bo sami są ciekawi, jak zarabiają inni. Nawet jeśli nie są do końca szczerzy, to zawsze da ci jakiś pogląd na poziom zarobków w twojej branży.
Koniecznie poszukaj osób, które zarabiają dobre pieniądze w twoim zawodzie. Czy są w ogóle takie osoby? Jeśli tak, to jak do tego doszły? Doświadczenia innych mogą zmienić twoje przekonania o tym, ile możesz faktycznie zarobić w swojej branży. Warto przyjrzeć się bliżej ścieżce kariery takiej osoby, bo może to być cenną wskazówką dla ciebie.
#2 POPROŚ O PODWYŻKĘ
Wiesz już, ile warte są twoje umiejętności i doświadczenie na rynku pracy. Jeśli twoje wynagrodzenie jest sporo poniżej średniej, to czas przygotować się na rozmowę z pracodawcą.
Dla wielu osób ten krok jest nie do przejścia. Kwestia wynagrodzenia w Polsce jest wrażliwym tematem. Dodatkowo my kobiety nie lubimy rozmawiać o pieniądzach, żeby nie być postrzegane jako zbyt roszczeniowe. Dlatego do rozmowy o podwyżce najczęściej … w ogóle nie dochodzi.
Boimy się zapytać o lepsze wynagrodzenie, bo nie wiemy, od czego zacząć, jak i kiedy to zrobić. Większości z nas brakuje umiejętności negocjowania swojego wynagrodzenia.
Często ze strachu przed tą rozmową sami uznajemy, że „nie da się” więcej w tej firmie zarabiać. Do tego towarzyszą nam myśli „skoro mój szef widzi, jak pracuję i sam tego nie zaproponował, to może nie zasługuję na więcej?”. Postaraj się odrzucić takie myślenie i skup się na przygotowaniu do rozmowy.
Najważniejsze, żebyś miała solidne argumenty, bo na pewno nie wystarczy to, że chcesz więcej zarabiać. Musisz udowodnić pracodawcy, że za mało zarabiasz w porównaniu do tego, co wnosisz do firmy. Pamiętaj, że odmowa nie oznacza końca rozmowy o podwyżce – trzeba wracać do tego tematu.
W każdej firmie jest zazwyczaj kilka takich momentów w ciągu roku, które warto wykorzystać do rozmowy o wynagrodzeniu. To może być koniec lub początek roku czy kwartału. Takim momentem może być też pomyślne zakończenie projektu. I oczywiście czas oceny pracowniczej to zazwyczaj dobry moment na rozmowę o pieniądzach. Warto nauczyć się wykorzystywać każdą okazję do podwyżki.
#3 SPRAWDŹ MOŻLIWOŚCI POZA FIRMĄ
Czasami jednak nawet wielokrotne rozmowy z pracodawcą nie dają nadziei na większe pieniądze. W takiej sytuacji nie pozostaje ci nic innego, jak tylko poszukać nowych możliwości poza firmą.
Sprawdź, jakie w ogóle masz inne opcje w swojej sytuacji. Zakres możliwości jest duży: od przejścia do innego pracodawcy po zmianę branży lub zawodu.
Zacznij jednak od podstawowego pytania: kto jeszcze na rynku zapłaci za twoje kompetencje? A później zastanów się, kto da więcej. 😉
Gdyby się okazało, że zmiana pracodawcy nic nie da i czeka cię poważniejsza zmiana, przyjrzyj się temu, co lubisz robić. Rozłóż swoją satysfakcję z pracy na czynniki pierwsze. To da ci wskazówki, co jest jej głównym źródłem. Gdy uda ci się znaleźć najważniejszy motywator twojej satysfakcji z pracy, poszukaj możliwości przełożenia go do innych stanowisk, zawodów czy branży.
#4 SPRZEDAJ SWOJĄ WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI
Jeśli nie ma możliwości podwyżki czy awansu na lepiej płatne stanowisko, zastanów się, w jaki sposób możesz sobie dorobić do pensji. W pierwszej kolejności pomyśl, czy tych samych umiejętności nie możesz sprzedać na zewnątrz. Mam tu na myśli pracę jako konsultant dla innych firm lub klientów indywidualnych. Sprawdź jednak wcześniej, czy nie będzie konfliktu interesów.
Jeśli uwielbiasz to, co robisz, to dodatkowe zlecenia nie powinny być dla ciebie zbyt dużym obciążeniem. Taka dodatkowa praca może otworzyć przed tobą nowe możliwości, gdzie będziesz czerpać satysfakcję z tego, co robisz i jednocześnie dobrze zarabiać.
Pomyśl też, czy posiadasz inne umiejętności lub wiedzę, którą mogłabyś spieniężyć. To mogą być jakieś umiejętności z poprzednich prac lub powiązane z twoimi zainteresowaniami. Często na początku mamy bardzo wąskie spojrzenie na dostępne możliwości. Gdy zaczynamy jednak drążyć temat głębiej, pojawiają się powoli pierwsze pomysły.
Nie wpadnij jednak w pułapkę pobieżnego sprawdzania i uznania, że „nie ma szans”, bo to jest łatwiejsze niż zawalczenie o wyższy poziom życia. Dostrzeżenie nowych możliwości może oznaczać wyjście poza swoją strefę komfortu, które zawsze jest trudne. Zwłaszcza gdy tkwimy latami w jakiejś sytuacji.
PODSUMOWANIE: CO ZROBIĆ, GDY LUBISZ PRACĘ, ALE MAŁO ZARABIASZ
Świat daje dziś wiele możliwości zarabiania i jednoczesnego czerpania satysfakcji z pracy. Praca z pasją nigdy nie powinna oznaczać godzenia się na życie na granicy przetrwania.
Przyszłaś na świat, żeby czerpać radość z naturalnych talentów, jakie posiadasz i otrzymywać za nie godziwe pieniądze.
Sprawdź w pierwszej kolejności, czy rzeczywiście nie ma żadnych szans na podwyżkę w obecnej firmie. Nie decyduj sama za firmę, że nie ma możliwości wyższych zarobków – zwłaszcza jeśli nigdy na ten temat nie rozmawiałaś z szefem.
Jeśli jednak obecny pracodawca nie będzie mógł ci zaoferować większego wynagrodzenia, zacznij szukać nowych możliwości w innych firmach lub branżach. Pomyśl, czy nie możesz zaoferować swojej wiedzy i umiejętności, jako freelancer.
I koniecznie sprawdź, co tak naprawdę trzyma cię w pracy, w której mimo satysfakcji za mało zarabiasz. Przyjrzyj się swoim obawom, bo one mogą dać wskazówki, co powinnaś dalej zrobić w tej sytuacji.