Czy warto opierać pomysł na biznes na swojej osobowości? Jeśli myślisz o dorobieniu sobie na boku, pracując jeszcze na etacie, dobrze zacząć od czegoś, co nie będzie zbyt dużym obciążeniem. 

Pomysł na biznes oparty na osobowości w naturalny sposób wykorzystuje twoje mocne strony. To może przełożyć się nie tylko na skuteczność twoich działań, ale również dać ci możliwość czerpania satysfakcji z pracy. Liczne badania pokazują, że praca w zgodzie z naszym typem osobowości przekłada się na większe spełnienie zawodowe. 

Budowanie prosperującej firmy wymaga jednak sporego zaangażowania i wielu poświęceń. Świadome wykorzystanie swoich mocnych stron w biznesie może być dźwignią, która pozwoli ci zarabiać więcej i rozwijać się szybciej. Włączenie siły swojej osobowości do biznesu przełoży się na większą motywację i poczucie celu w życiu.

Zmiany w ostatnich latach pokazują, że warto mieć wiele opcji — również zarobkowania. Nawet niewielkie kwoty dodatkowego zarobku potrafią zrobić różnicę w napiętym budżecie domowym. A dodatkowa praca po godzinach może przerodzić się główne źródło dochodu i zapewnić ci większą niezależność.

Jak więc połączyć swoją osobowość ze światem biznesu? Dobrym narzędziem, z którego możesz skorzystać jest Enneagram. Każdy typ Enneagramu ma wyjątkowe mocne strony i jest motywowany innymi rzeczami. Dlatego też różne pomysły na biznes będą pasować poszczególnym typom Enneagramu.

Poniżej znajdziesz listę kilku pomysłów na biznes na boku dla każdego rodzaju Enneagramu.

JEDYNKA

Jedynki najlepiej czują się i rozwijają w środowisku pracy, w którym jest doceniana ich dbałość o detale. Mają zdolność wprowadzania pozytywnych zmian poprzez korygowanie tego, co należy poprawić. Pomysł na biznes na boku dla Jedynki może dać im możliwość dążenia do doskonałości oraz na poprawę swojej sytuacji.

Pomysł #1: Trener lub doradca finansowy

Jedynka uwielbia mówić ludziom, jak mają robić różne rzeczy, więc dobrze sprawdzi się jako konsultant lub korepetytor. Zawsze pilnuje terminów i dobrze zarządza swoimi finansami, więc może pomóc innym zbudować zdrowe nawyki związane z pieniędzmi i wyznaczyć cele finansowe.

Pomysł #2: Profesjonalny organizator

Dobra organizacja, umiejętność zarządzania sobą w czasie i dążenie do ciągłych udoskonaleń to mocne strony Jedynek. Jej metodyczne podejście i umiejętność budowania systemów, pomoże innym ludziom lepiej się zorganizować i osiągnąć porządek w pracy i życiu.

Pomysł #3: Korektor tekstów, książek

Dla Jedynki zawsze jest coś do poprawienia i z przyjemnością pokazuje innym, czego jeszcze brakuje. Dbałość o szczegóły i wysokie standardy mogą się przydać przy redagowaniu dłuższych tekstów.

Enneagram ad blog

DWÓJKA

Idealna praca dla Dwójki to taka, w której jej hojność jest doceniana i ma możliwość wprowadzania pozytywnych zmian poprzez służenie innym. Biznes na boku powinien opierać się na jej zdolności do budowanie relacji z ludźmi.

Pomysł #1: Konsultant kariery

Dwójki mają łatwość wyciągania z ludzi to, co w nich najlepsze. To świetnie się przyda w określaniu mocnych stron i zainteresowań klientów, by zmienić je w później w źródło dochodu.

Pomysł #2: Fotograf ślubny

Dwójka potrafi dbać o potrzeby ludzi i świetnie z nimi współpracować. Jest kreatywna, oddana i ciepła. Buduje bezpieczną atmosferę, która pomaga zestresowanym nowożeńcom cieszyć się i uwieczniać najlepsze momenty w życiu.

Pomysł #3: Opieka nad ludźmi i zwierzętami

Opieka nad dziećmi, osobami starszymi, zwierzętami daje Dwójkom wiele możliwości zarabiania na swoich mocnych stronach. Dobrym pomysłem będzie więc biznes oparty na wspieraniu innych, bo Dwójka jest w tym utalentowana. 

TRÓJKA

Trójki najlepiej rozwijają się w środowisku, w którym ich motywacja jest doceniana i mają możliwość osiągania ambitnych celów. Dodatkowy biznes na boku, który zapewni szybkie i namacalne rezultaty, pomoże Trójce poczuć, że odnosi sukcesy.

Pomysł #1: Prowadzenie kanału na YouTube  

Trójki są mocno świadome swojego wizerunku, więc wideo będzie dla nich najlepszą formą podzielenia się swoimi doświadczeniami i wskazówkami w osiąganiu ambitnych celów i produktywności.

Pomysł #2: Projektant wnętrz

Planowanie, wyznaczanie celów i realizowanie ich na czas to mocne strony Trójki, które przydadzą się przy metamorfozach wnętrz. Ponadto Trójka potrafi dobrze odczytywać oczekiwania innych ludzi, co jest ważne w tego typu pracy.

Pomysł #3: Zdalny stylista mody

Typ 3 ma tendencję do bycia profesjonalnym we wszystkim, co robi — również w wyglądzie. Ma świetny gust, więc z łatwością wybierze ubrania i dodatki dla klientów, które będą pasować do ​​ich osobowości.

CZWÓRKA

Czwórki potrzebują w pracy docenienia ich indywidualności. Mają zdolność do wprowadzania pozytywnych zmian poprzez autentyczną ekspresję. Dodatkowa praca może być świetnym sposobem na wyrażenie wszystkich swoich pomysłów.

Pomysł #1: Projektowanie biżuterii 

Czwórka jest bardzo kreatywna i ceni sobie rzeczy, które są wyjątkowe. Projektowanie biżuterii może jej zapewnić radość tworzenia i wyrażenie indywidualności w wyjątkowych projektach na zamówienie.

Pomysł #2: Tworzenie tekstów i utworów 

Nie ma lepszej osoby do tworzenia nowych utworów, które poruszają najgłębsze emocje, niż Czwórka. Ten typ jest sentymentalny i potrafi dotrzeć do głębokiego znaczenia życia w tym, co tworzy.

Pomysł #3: Grafik

Czwórki mają świetnie rozwinięty zmysł estetyczny. Zawsze otaczają się pięknymi rzeczami i potrafią inspirować się nimi, projektując wyjątkowe rzeczy dla innych.

Pomysły na biznes dla typu 3 Enneagramu

PIĄTKA

Piątki potrzebują w pracy sporej niezależności. Wprowadzają pozytywne zmiany, rozwiązując złożone problemy. Idealnym pomysłem na biznes dla Piątki będzie taki, który pozwoli jej wykorzystać zdobytą wiedzę i doświadczenie w opłacalny sposób.

Pomysł #1: Tworzenie kursów online

Piątki mają zazwyczaj rozległą wiedzę, ponieważ uwielbiają się uczyć. Teraz mogą dzielić się nią z innymi poprzez platformy wiedzy i tworzenie kursów. Dodatkowym plusem jest to, że kurs online nie wymaga bezpośredniego kontaktu ze studentami, co dla Piątki jest ważne.

Pomysł #2: Tworzenie gier lub aplikacji komputerowych

Piątki są dobre w opanowywaniu złożonych umiejętności i mają cierpliwość, żeby godzinami siedzieć nad problemami, dopóki nie zostaną rozwiązane. Te mocne strony przydadzą się przy tworzeniu aplikacji czy gier.

Pomysł #3: Prowadzenie bloga, pisanie dłuższych tekstów

Piątka jest wnikliwym i ciekawym intelektualistą. Ma bogate słownictwo i dobrą znajomość gramatyki. Praca jako copywriter, niezależny pisarz czy bloger zapewni jej niezależność i możliwość pracy według własnego harmonogramu z minimalnymi interakcjami z klientami. 

SZÓSTKA

Szóstki dobrze rozwijają się w środowisku, w którym mogą pomagać zespołowi w podejmowaniu najlepszych możliwych decyzji. Najlepsze pomysły na biznes to te, które oparte są na przewidywalnych zadaniach i znajomym środowiskiem pracy.

Pomysł #1: Wirtualna asystentka

Szóstki są dobrze zorganizowane, wyczulone na szczegóły i dobre w wykonywaniu instrukcji. Są lojalne, pracowite i odpowiedzialne. Świetnie sobie radzą w rozwiązywaniu problemów klientów, również technicznych.

Pomysł #2: Analizy biznesowe

Umiejętność przewidywania wydarzeń i dobre przygotowanie na każdy możliwy scenariusz to cechy wyróżniające Szóstkę. Zawsze są odpowiedzialne, uważne i spostrzegawcze. Dobrze sprawdzą się w analizowaniu i przewidywaniu potencjalnych trudności.

Pomysł #3: Tajemniczy klient

Szóstki uwielbiają zgłaszać potencjalne problemy. Są naturalnymi detektywami i szybko wyłapują niespójności. Wcielanie się w tajemniczego klienta i zbieranie uwag, co można poprawić, by ulepszyć proces zakupów, umożliwi im zarabianie na swoich charakterystycznych cechach. 

SIÓDEMKA

Siódemki dobrze prosperują w środowisku, w którym mogą zdobywać nowe doświadczenia i nawiązywać kontakty. Biznes na boku dla Siódemki to świetna okazja do wielu ekscytujących możliwości, różnorodności i interakcji z innymi.

Pomysł #1: Prowadzenie Instagrama, kanału na You Tube lub Tik Tok

Ciekawska i optymistyczna osobowość Siódemek sprawia, że jest naturalną osobą dla świata blogów i mediów społecznościowych. Zamieszczanie relacji z ich barwnego, pełnego przygód życia szybko przyciągnie wielu obserwujących i pozwoli zarabiać na swoim kanale.

Pomysł #2: DJ

Siódemki zawsze szukają kolejnego doświadczenia i uwielbiają akcje, tłumy i imprezy. Są przyjazne, niefrasobliwe i optymistyczne. Zarabianie na chodzeniu na imprezy, zabawie i zarządzaniu muzyką może być dla nich dobrym sposobem na dodatkowy zarobek.

Pomysł #3: Dostarczanie przesyłek

Siódemki uwielbiają jeździć do nieznanych miejsc i poznawać coraz to nowe osoby. Dostarczanie żywności ze sklepów lub paczek do klientów pozwoli im nasycić potrzebę różnorodności i zarabiać na tym, co lubią robić.

ÓSEMKA

Ósemki najlepiej czują się w pracy, w której docenia się ich postawę, że wszystko „da się zrobić”. Dobrze radzą sobie z podejmowaniem trudnych decyzji, więc wydają się stworzone do biznesu. Prowadzenie własnej firmy dla Ósemki to nie tylko pokazanie, jaka jest zdolna, ale również możliwość pozytywnego wpływu na życie innych osób.

Pomysł #1: Trener fitness

Osiąganie celów dla Ósemki jest ich żywiołem, więc dobrze poradzą sobie z tworzeniem programów treningowych, które poprawią zdrowie i sprawność ich klientów.

Pomysł #2: Planowanie imprez

Ósemka uwielbia pokonywać trudności, zarządzać ludźmi lub planami oraz podejmować inicjatywę. Zaradność, pewność siebie i zdecydowanie świetnie sprawdzą się przy organizacji różnego rodzaju wydarzeń.

Pomysł #3: Konsultant ds. startupów

Podejmowanie wyzwań, dzielenie się swoim doświadczeniem i wspieranie innych w trudnych decyzjach sprawia, że Ósemka jest świetnym mentorem nowo powstających biznesów. 

DZIEWIĄTKA

Najlepsza praca dla Dziewiątki to taka, w której może wspierać innych i rozbrajać konflikty. Mają naturalną zdolność do łączenia ludzi w pokojowe grupy. Idealny pomysł na biznes powinien uwzględniać zdolność do wprowadzania pozytywnych zmian i spokoju w życiu innych.

Pomysł #1: Instruktor zajęć jogi online

Uczenie innych osób umiejętności odnajdywania wewnętrznego spokoju i osiągania równowagi w życiu poprzez praktykę medytacji czy jogi może być dla Dziewiątki świetnym sposobem na dodatkowy zarobek.

Pomysł #2: Utrzymanie ogrodu

Dziewiątki uwielbiają przebywać na łonie natury i otaczać się jej spokojem. Potrafią doskonale dbać o rośliny, więc praca w ogrodzie może być dla nich połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Pomysł #3: Trener relacji

Dziewiątka jest urodzonym mediatorem. Umie słuchać otaczających ją osób i poświęcać im pełną uwagę. Potrafi dostrzec perspektywy innych osób i pokojowo rozwiązywać spory. Pomaganie innym w budowaniu zdrowych relacji pozwoli im wykorzystać naturalne mocne strony.

PODSUMOWANIE

Wymienione powyżej pomysły to zaledwie kilka przykładów z całego spektrum możliwości, które mogą dać ci twoje mocne strony, zainteresowania i motywacje. Własny biznes jest wspaniałą okazją do lepszego poznania siebie, wykorzystania w pełni swoich naturalnych darów i nabytych umiejętności. 

Nawet niewielki biznes na boku, który przynosi dodatkowy zarobek to świetna sprawa.

Większość znanych biznesów zaczynała od zera — małych, garażowych przedsięwzięć. Biznes oparty na twoich mocnych stronach ma większe szanse przetrwania i szybciej się rozwija. Zanim się obejrzysz, twoje dodatkowe zajęcie przeistoczy się w firmę, która da pracę innym. 

Warto spróbować i zrobić pierwszy krok. Nigdy nie wiadomo, dokąd cię zaprowadzi ta podróż, ale na pewno wzbogaci twoje życie.

Pin It on Pinterest

Share This