W jaki sposób mogę przekwalifikować się, znaleźć satysfakcjonującą i lepiej płatną pracę nie wiedząc, w czym byłabym dobra?

Takie pytanie dostałam od jednej z czytelniczek mojego bloga. Postanowiłam odpowiedzieć na nie w poście blogowym, bo jest to jedno z częściej zadawanych mi pytań.  Dodam jeszcze, że pytanie padło w kontekście wypalenia zawodowego.

JAK SIĘ PRZEKWALIFIKOWAĆ, GDY DOŚWIADCZASZ WYPALENIA ZAWODOWEGO

Kwestia wypalenia zawodowego jest bardzo istotna, bo jednym z pierwszych kroków w sytuacji, gdy chcesz się przekwalifikować, jest określenie, w czym jesteś dobra. Niestety podczas doświadczania wypalenia zawodowego jest nam trudno sięgnąć po swoje mocne strony. Trudno jest też dostrzec swoje sukcesy, określić swoje centra doskonałości – kompetencje, predyspozycje czy umiejętności.

Wypaleniu zawodowemu towarzyszy często poczucie bezsilności – tracimy wiarę w to, że uporamy się z nadmiarem obowiązków i problemów. Mamy mniej energii i motywacji do działania – czasami ciężko nawet zebrać się do pracy. W takiej sytuacji raczej trudno jest myśleć o sobie w kategoriach sukcesu.

ODZYSKAJ ENERGIĘ

Bez względu więc na to, w jakiej fazie wypalenia zawodowego obecnie jesteś, powinnaś zacząć od powrotu do równowagi. Wypalenie zawodowe najczęściej pojawia się, gdy zaburzymy równowagę fizyczną, psychiczną i emocjonalną poprzez nadmierne obciążenie pracą.

Najlepiej więc pomożesz sobie, gdy po prostu zadbasz o samą siebie – przede wszystkim regenerację na różnych poziomach. Kiedy dochodzi do wypalenia zawodowego, to zazwyczaj nie jest to spowodowane jednorazowym przepracowaniem się. Wypalenie zawodowe to efekt stałego przeciążenia pracą, frustracji spowodowanej brakiem docenienia, przebywaniem z innymi wypalonymi osobami w pracy.

Potrzebujesz więc zmienić wiele rzeczy. Niestety nie na wszystko będziesz mieć wpływ. Możesz jednak zmienić swoją codzienną rutynę – wprowadzić zdrowy tryb życia. Bez zadbania o siebie, zregenerowania swoich sił, trudniej będzie ci się przekwalifikować.

OKREŚL KRYTERIA NOWEJ PRACY

Wypalenie zawodowe jest bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem, ale nawet z tak trudnej sytuacji możesz wyciągnąć wiele spostrzeżeń, które mogą być bardzo cenne, gdy chcesz się przekwalifikować.

Przeanalizowanie, co doprowadziło cię do wypalenia zawodowego, wskaże ci, czego unikać w nowej pracy. W ten sposób szybko określisz, na co zwrócić szczególną uwagę przy szukaniu nowej pracy.

OKREŚL SWOJE MOCNE STRONY

Dopiero gdy wzmocnisz się, można zabrać się za określanie mocnych stron. Każdy z nas ma mocne strony – i to zazwyczaj nie jedną, a kilka. Mimo tego, że nasze mocne strony są silnymi cechami, często ich sami nie dostrzegamy. To w czym jesteśmy dobrzy, często przychodzi nam łatwo – niemal niezauważenie.

Potrzebna jest więc obserwacja siebie – jest to trudne, bo wymaga uważności i czasu. Najlepiej więc poprosić kogoś, kto cię zna i jest ci życzliwy o wskazanie twoich mocnych stron. Pamiętaj jednak, że bliscy i znajomi nie są doradcami zawodowymi.  Choć wskażą, w czym jesteś dobra, niekoniecznie podpowiedzą, gdzie wykorzystasz zawodowo te mocne strony. Możesz też pomóc sobie, robiąc różnego rodzaju testy, które określą twoje silne strony.

Samo określenie mocnych stron może nie rozwiązać problemu. Często po określeniu, w czym jesteś mocna, okazuje się, że nie do końca chcesz robić to, na co wskazują twoje silne strony. Na przykład jesteś dokładną i sumienną księgową, a ciągnie cię do bardziej kreatywnych zawodów, gdzie miałabyś więcej możliwości do tworzenia nowych rzeczy lub pomysłów.

Dlatego mocne strony trzeba powiązać z twoimi zainteresowaniami – z tym, co lubisz robić. Inaczej trudno będzie zaangażować się w pracę i czerpać przyjemne uczucia, takie jak, radość z pracy, poczucie spełnienia czy satysfakcji.

CO DLA CIEBIE ZNACZY SATYSFAKCJONUJĄCA PRACA

Skoro jesteśmy przy satysfakcji – warto się zastanowić, co dla ciebie oznacza satysfakcjonująca praca? Często w odpowiedzi kryją się twoje mocne strony, wartości i zainteresowania. A stąd już tylko krok dzieli cię od znalezienia zajęcia, które przyniesie ci to, czego ci teraz brakuje.

Pamiętaj też, że twoje mocne strony mogą pomóc ci również przekwalifikować się na nowy zawód. Po tym, jak już określisz nowe zajęcie, możesz wykorzystać np. zdolność do szybkiego uczenia się do uzupełnienia swoich kompetencji.

JAK SIĘ PRZEKWALIFIKOWAĆ – PODSUMOWANIE

Podsumowując – jeśli chęć przekwalifikowania się jest konsekwencją wypalenia zawodowego, warto zacząć od porządnego zadbania o samą siebie. Gdy wrócisz do równowagi, łatwiej będzie Ci dostrzec i docenić swoje mocne strony i osiągnięcia. Skieruj uwagę też na twoje zainteresowania i określ, co jest dla ciebie ważne w pracy.

Przy przekwalifikowaniu kluczowe jest dobre poznanie siebie. Trzeba określić swoje silne cechy, które możesz wykorzystać i sprzedać na rynku pracy.

Mając dokładnie określone kryteria nowej pracy, łatwiej będzie ci szukać zajęcia, które spełni twoje oczekiwania i potrzeby.

PS.

Jeśli masz pytanie związane z tym, jak się przekwalifikować, jak szukać pracy czy określić swój potencjał zawodowy – napisz do mnie wiadomość, chętnie ci pomogę.

Pin It on Pinterest

Share This