Co zrobić, żeby nowy rok był lepszy w pracy? Jak sprawić, żeby coś się w końcu zmieniło w twojej sytuacji zawodowej?

Nie wiem, czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale czasami od takiej zmiany dzieli cię mały krok. Jedna niewielka rzecz, działanie lub człowiek – lub wszystkie 3 razem.

Poniżej znajdziesz listę 10 sposobów, które mogą zapoczątkować dobrą zmianę w pracy. Oczywiście nie trzeba próbować wszystkich na raz 🙂 Wystarczy jak w nowym roku skupisz się na jednym sposobie.


#1 POZNAJ SIEBIE LEPIEJ

Jeśli miałabym wskazać najważniejszą rzecz, którą warto w tym roku zrobić, to jest to właśnie lepsze poznanie siebie. Wiele osób szuka pomysłu na siebie na zewnątrz. Jednak kluczem do znalezienia satysfakcjonującej pracy jest lepsze poznanie siebie. 

Znając siebie, z łatwością odpowiesz sobie na pytanie: czego chcę w życiu. Gdy wiesz, co jest dla ciebie ważne, nie będziesz mieć problemu z podejmowaniem decyzji zawodowych i życiowych. Jeśli lepiej poznasz swoje mocne strony, z większą odwagą będziesz dążyć do ważnych dla ciebie celów. Określając, co cię najbardziej interesuje, sprawisz, że twoja praca będzie dawać ci więcej radości


#2 ZAPLANUJ CZAS WOLNY, ŻEBY NOWY ROK BYŁ LEPSZY 

Może wydawać ci się dziwne, że na liście sposobów, żeby nowy rok był lepszy w pracy, jest planowanie wolnego czasu. Jeśli jednak chcesz, żeby ten rok zmienił twoją karierę – musisz myśleć i działać inaczej niż dotąd.

Zamiast zacząć rok od stawiania sobie celów zawodowych, zacznij od zadbania o siebie. Ostatecznie to ty będziesz realizować te cele – nikt cię tutaj nie zastąpi. Musisz mieć więc energię i siły, by sprostać wyzwaniom i przeszkodom, które pewnie pojawią się po drodze. 

Jeśli zdarza ci się pracować w weekendy, to teraz jest dobry czas, by to zmienić. Wiem, że w weekendy pracuje się spokojniej, ale niestety praca 7 dni w tygodniu, to prosta droga do wypalenia zawodowego.

Zaplanuj więc coś fajnego na weekend i poniedziałkowe popołudnie. Gwarantuje, że będziesz mieć więcej energii i zrobisz więcej w ciągu tygodnia.

#3 OKREŚL 1 CEL ZAWODOWY NA NOWY ROK

Ludzie dzielą się na tych, co planują i tych, którzy podchodzą do życia spontanicznie. Największym błędem tych, co uwielbiają planować, jest … stawianie sobie zbyt wielu celów. Od kilkunastu lat pracuję z celami, uwielbiam planować i najważniejszą rzeczą, której się nauczyłam to redukcja ilości celów. 

Im mniej celów, tym większe skupienie i lepsze rezultaty. Naprawdę wystarczy, jak określisz 1 – jeden cel zawodowy na nowy rok. Bez względu na to, co wybierzesz – czy to będzie awans, podwyżka, zmiana pracy czy zawodu – wybierz jeden cel. Takie „laserowe” skupienie naprawdę świetnie wpłynie na efekty i twoje poczucie skuteczności. Jeśli osiągniesz wcześniej swój cel – gratulacje! Możesz teraz planować kolejne.

#4 ZNAJDŹ WSPARCIE NA CAŁY NOWY ROK

Nawet jeśli wyznaczysz jeden cel na nowy rok, może się okazać, że nie będzie łatwo go osiągnąć. Nie mam pojęcia, dlaczego tak jest, ale jak tylko wyznaczam sobie nowy cel, świat robi wszystko, żeby mi to uniemożliwić. Też tak masz?

W takiej sytuacji niesamowicie przydaje się wsparcie innych osób. W zależności od tego, czego potrzebujesz, wybierz dla siebie najlepsze wsparcie. Jeśli potrzebujesz pomocy w konkretnym temacie, może lepszym wsparciem będzie praca indywidualna z mentorem, coachem czy doradcą.

Jeśli wolisz pracować w grupie, lepszym wsparciem będzie mastermind czy coaching grupowy. A może wystarczy wsparcie bliskich lub przyjaciela, który podniesie cię na duchu w trudnym momencie.

lepszy nowy rok

#5 ZOPTYMALIZUJ SWÓJ PROFIL NA LINKEDIN

Jeśli twoim celem na nowy rok, jest zmiana pracy, koniecznie załóż lub zoptymalizuj swój profil na LinkedIn. Profil na LinkedIn to dziś podstawowe narzędzie pracy każdego rekrutera.

Dzięki dobrze stworzonemu profilowi otrzymuję co miesiąc kilka nowych propozycji pracy. Gdybym chciała zmienić pracę, nie będę musiała konkurować z armią kandydatów z popularnych przeglądarek ofert pracy.

Jeśli jeszcze nie masz konta na LinkedIn, a planujesz zmienić pracę – załóż i wpisz, chociaż podstawowe informacje.

#6 ODŚWIEŻ SWOJE CV

Przyznaj się, kiedy ostatnio aktualizowałaś swoje CV?

Jeśli nie pamiętasz kiedy, to najwyższy czas na odświeżenie tego dokumentu. Aktualne CV przydaje się nie tylko wtedy, gdy szukasz pracy. Twoje CV może też pomóc ci uświadomić sobie, jak wielkie postępy osiągnęłaś na przestrzeni ostatnich miesięcy. To może ci się przydać podczas rozmów na temat podwyżki czy awansu. Aktualizując swoje CV, szybko też określisz, w jakim kierunku zmierzasz i czy twoja kariera rozwija się tak, jak chciałaś? 

Jeśli wcześniej zaktualizowałaś swój profil na LinkedIn, to kolejnym krokiem będzie CV. Jeśli twój profil wzbudzi zainteresowanie, menedżer na pewno będzie chciał dowiedzieć się więcej o tobie. Wpisz aktualne stanowisko, pracodawcę i zakres obowiązków. Jeśli w międzyczasie zrobiłaś jakieś kursy, otrzymałaś certyfikaty, zdobyłaś nowe kompetencje – czas pokazać to w CV.


#7 NAUCZ SIĘ JEDNEJ NOWEJ TRUDNEJ RZECZY 

Aktualizacja CV może sprawić, że bardziej przyjrzysz się swoim umiejętnościom. To dobry moment, żeby zweryfikować swoją wartość zawodową. Każdy zakończony projekt, kurs, szkolenie, certyfikat lub dyplom ma wpływ na twoją wartość podczas rozmowy o pracę. Kandydaci, którzy mają na swoim koncie certyfikaty takie jak: CIMA, ACCA, PRINCE2, Scrum Master mają lepszą pozycję podczas negocjacji wynagrodzenia. Każda branża ma swoje własne certyfikaty, które podwyższają wartość i wyróżniają cię wśród innych kandydatów. 

Jeśli lubisz się uczyć, szukaj kursów i szkoleń, które oferują praktycznie zajęcia i zakończenie edukacji formalnym certyfikatem. Sprawdź jednak wcześniej, jakie certyfikaty i dyplomy pracodawcy cenią sobie najbardziej w twojej branży. Coraz więcej kursów można przejść zdalnie. Dobry kurs będzie jednak zawsze wymagał twojego zaangażowania i systematycznej nauki. Jeśli dobrze wybierzesz, kurs szybko się zwróci w postaci podwyżki lub nowej pracy z wyższym wynagrodzeniem.

lepszy nowy rok

#8 IDŹ NA SPOTKANIE OSÓB Z BRANŻY 

Jeśli chcesz budować swoją markę osobistą, być na bieżąco z nowinkami i znać najważniejsze osobowości z branży, to spotkania będą do tego idealne. Bardzo często na takich spotkaniach można szybko nawiązać nowe znajomości zawodowe. Te nowe kontakty mogą okazać się bezcenne za jakiś czas, kiedy zdecydujesz się zmienić pracę.

Jeśli jesteś introwertykiem i nie lubisz zatłoczonych sal konferencyjnych, możesz poszukać bardziej kameralnych spotkań. W wydarzeniach na Facebooku znajdziesz na pewno coś dla siebie. Wystarczy jak 1-2 razy w nowym roku wybierzesz się na jakieś szkolenie, spotkanie lub konferencję. Czasami jedno spotkanie może zaprocentować kontaktem, który doprowadzi cię do oferty pracy. 


#9 POSZERZ SWOJĄ SIEĆ ZAWODOWĄ O JEDNĄ OSOBĘ NA MIESIĄC

Nie da się dokonać zmiany w sferze zawodowej bez udziału innych ludzi. Ale wcale nie musisz wszystkich znać, żeby zmienić pracę. Jedna z moich klientek, która szukała nowej pracy, jest introwertykiem z bardzo wąskim gronem znajomych. W trakcie konsultacji okazało się jednak, że większość tych osób, to menedżerowie podejmujący decyzje rekrutacyjne. To było zaledwie 5 (!) osób, ale niemal każda z nich mogła zaoferować zatrudnienie mojej klientce – pracowali w podobnej branży. 

Nie zawsze mamy takie szczęście, ale zawsze warto nawiązywać nowe znajomości i budować relacje. Zwłaszcza jeśli są to osoby, które w przyszłości mogą zadecydować o twoim zatrudnieniu. Oczywiście tu nie chodzi o to, żeby dostać pracę „po znajomości”, gdy nie masz wymaganych kompetencji. Chodzi o wybranie kandydata, o którym pracodawca już wie, że się sprawdził w poprzedniej firmie.

#10 ZMIEŃ STARE NAWYKI I PRZEKONANIA NA NOWE

Nowy rok, nowa ja! Początek nowego roku to dobry moment, żeby przyjrzeć się, jak do tej pory działałaś i myślałaś. Jeśli jesteś niezadowolona ze swojej sytuacji, to być może trzeba coś zmienić w tych utartych sposobach, bo najwyraźniej coś nie działa. 

Wybierz jedną rzecz, która sprawi, żeby nowy rok był lepszy. To może być nowy nawyk, który będzie wspierać twoje postanowienia noworoczne. Albo zmiana ograniczającego przekonania, które zmieni twoje podejście do pracy, pieniędzy lub wiary w siebie. 

Już samo nawet uświadomienie sobie, że jakiś utarty schemat myślenia blokuje twoje działania, może zapoczątkować pozytywną zmianę w nowym roku.


Enneagram ad blog

Pin It on Pinterest

Share This