Jak znaleźć pracę podczas pandemii, gdy wszyscy straszą kryzysem i bezrobociem? Czy wciąż da się znaleźć pracę, która będzie lepsza od poprzedniej? Być może zadajesz sobie te pytania, jeśli pandemia zastała cię w trakcie poszukiwań pracy.
Mimo że nadal walczymy z pandemią, która niemal globalnie zatrzymała gospodarkę, są branże, które wciąż zatrudniają. Obowiązkowa izolacja wymusiła jednak zmiany i trzeba się do nich dostosować podczas szukania pracy. Cały proces poszukiwań przeniósł się do internetu, więc tu trzeba skupić swoje działania.
Jak więc znaleźć pracę podczas pandemii i na co zwrócić szczególną uwagę? Praktycznie musisz dostosować do nowej sytuacji prawie każdy etap szukania pracy. Dowiedź, co zrobić, żeby znaleźć teraz pracę.
ZAKTUALIZUJ SWOJE DOKUMENTY APLIKACYJNE
Jeśli przymierzasz się do szukania pracy, to oczywiście pierwszym krokiem jest odświeżenie swoich dokumentów aplikacyjnych. Trudno będzie ci skutecznie szukać pracy, jeśli nie pokażesz przyszłemu pracodawcy, że wpasowujesz się jego oczekiwania. Najłatwiej jest pokazać to poprzez CV lub profil na LinkedIn.
Im więcej będzie powiązań w twoim doświadczeniu, umiejętnościach i wiedzy z nowym stanowiskiem, tym szybciej przekonasz menadżera do zaproszenia na rozmowę.
Pracodawcy teraz szczególnie zwracają uwagę na umiejętności związane z pracą zdalną. Jeśli jesteś zdyscyplinowana, masz doskonałe umiejętności komunikacji pisemnej i ustnej przydatne do zdalnego porozumiewania się z kolegami i klientami, to warto pokazać to w CV. Zarządzasz zdalnym zespołem? Koniecznie wpisz to do swojego CV i na profilu LinkedIn.
Jeśli jeszcze nie masz profilu na LinkedIn, to zachęcam cię do jego założenia. Jest to teraz podstawowe miejsce pracy dla każdego rekrutera.
Największą korzyścią LinkedIn jest to, że twój profil pracuje dla ciebie nawet wtedy, gdy nie szukasz aktywnie pracy. Jest cały czas publicznie dostępny dla każdego zainteresowanego pracodawcy. Dzięki temu nawet gdy w danej chwili nie jesteś na platformie, to wciąż twoje dane pojawiają się w wynikach wyszukiwania rekruterów poszukujących kandydatów do pracy. A to zwiększa twoje szanse na zaproszenie do kontaktu i złożenie oferty pracy.
SZUKAJ W BRANŻACH, KTÓRE ZATRUDNIAJĄ
Pandemia zmusiła niektóre branże do całkowitego zaprzestania działalności, ale są inne, które teraz pilnie poszukują ludzi do pracy. Szukając pracy, staraj się skupiać na branżach, które rozwijają się pomimo kryzysu.
Jest to przede wszystkim branża handlowa, e-commerce, branża spedycyjna i kurierska, produkcja żywności, środków higieny i czystości, branża gier i telekomunikacyjna.
Obserwuj jednak uważnie rynek, bo sytuacja zmienia się teraz dynamicznie. Lepiej więc trzymać rękę na pulsie i dostosować w razie zmian swój kierunek działań.
ZNAJDŹ PRACĘ ONLINE
Przymusowa izolacja spowodowała, że w zasadzie musisz się całkowicie przestawić na poszukiwanie pracy online.
Większość osób skupia się tylko na korzystaniu z portali ogłoszeniowych, takich jak pracuj.pl, praca.pl, OLX. Niestety aplikując przez te strony, mierzysz się z armią innych kandydatów. Nie polegaj więc tylko na tym medium – szukaj innych miejsc, żeby szybciej znaleźć pracę.
Wspominałam wcześniej o LinkedIn – dobrze wypełniony profil, duża sieć kontaktów i aktywność na platformie mogą się przełożyć na oferty pracy. Nie oczekuj jednak natychmiastowych efektów – tu przyda się przemyślana strategia działania, żeby znaleźć pracę. Możesz przeglądać najnowsze posty, ale też możesz włączać się w dyskusje i zdobywać nowe kontakty zawodowe. W ten sposób szybko zwiększysz swoją widoczność i szanse na kontakt ze strony potencjalnego pracodawcy.
Dzięki mediom społecznościowym masz mnóstwo możliwości do dotarcia nie tylko do ofert pracy, ale też ludzi, którzy je publikują. Im krótsza droga do osoby decyzyjnej, tym szybsze efekty w szukaniu pracy.
Niedawno na Facebooku powstała grupa Koronaworkers, która skupia nie tylko osoby poszukujące pracy, ale też pracodawców. Grupa działa tak skutecznie, że są już pierwsze osoby, które dzięki niej znalazły pracę.
PRZYGOTUJ SIĘ DO VIDEO ROZMOWY O PRACĘ
W tej chwili większość rekrutacji odbywa się zdalnie. Spotykając się wirtualnie, nie musisz tracić czasu i przede wszystkim ryzykować zarażeniem. Jednak spotkanie online wymaga przygotowania i przećwiczenia.
Jeśli nigdy wcześniej nie używałaś Skype, Zoom czy innej aplikacji do rozmów online to przetestuj je sobie jeszcze zanim dostaniesz zaproszenie. Wbrew pozorom nie wystarczy tylko odpalić aplikację i włączyć kamerkę. Nigdy nie ufaj technologii, której nie przetestowałaś 🙂
Testowanie przyda się też do sprawdzenia idealnego miejsca do rozmowy. Zwróć uwagę, gdzie pada światło, co znajduje się w tle i zadbaj o ciszę.
Traktuj rozmowę online na równi ze spotkaniem osobistym. Co to oznacza w praktyce? Przygotuj się i ubierz tak, jakbyś uczestniczyła w spotkaniu na żywo w firmie przyszłego pracodawcy.
ZNAJDŹ PRACĘ POPRZEZ RELACJE ONLINE
Najlepszym sposobem, żeby szybko znaleźć pracę, jest zdobywanie jej poprzez kontakty z ludźmi. Konieczność zachowania izolacji powoduje, że teraz trzeba przestawić się na kontakty online. W pierwszej kolejności zadbaj więc o te kontakty, które już masz – przyjaciół, znajomych, osoby, z którymi współpracujesz.
Najlepiej zadbasz o nich, oferując swoją pomoc, co może być teraz szczególnie ważne. Zacznij od prostych rzeczy – napisz referencje koleżankom i kolegom, z którymi pracowałaś. Zaoferuj, że sprawdzisz błędy w CV lub przejrzysz profil LinkedIn.
Jeśli możesz, poleć koleżankę na otwarte stanowisko w obecnej lub byłej firmie. Polecenia są w tej chwili najskuteczniejszą metodą pozyskiwania kandydatów przez pracodawców. Dlatego tak ważne jest dbanie o relacje z osobami, które mogą zaświadczyć o twoich atutach zawodowych. Ludzie rozumieją, że jest to trudny czas i chcą pomóc, jak tylko mogą.
Poinformuj znajomych i rodzinę, że szukasz pracy. Powiedz im jakiej pracy szukasz i w jakich firmach. Powiadomią cię, jeśli dowiedzą się o wakatach. Zapytaj ich, czy mogliby skontaktować cię z osobami, które pracują w firmie, a jeszcze lepiej – z menedżerem.
UZBRÓJ SIĘ W CIERPLIWOŚĆ I WYROZUMIAŁOŚĆ
W chwili, gdy piszę te słowa, pandemia nadal rozwija się na świecie, co wpływa na decyzje firm dotyczących większych inwestycji i projektów. Wiele rekrutacji zostało przez to wstrzymanych lub odwołanych.
Zachowanie cierpliwości podczas czekania na informację zwrotną od firmy może być testem na radzenie sobie z trudnymi sytuacjami. Sytuacja w firmach czasami zmienia się dosłownie z dnia na dzień – decyzje o zamknięciu lub uruchomieniu procesu często przychodzą niespodziewanie.
Zachowaj spokój i wyrozumiałość. Pamiętaj, że po drugiej stronie jest człowiek – nigdy nie wiesz, jaka jest jego sytuacja i co teraz przechodzi.
W międzyczasie rób swoje, działaj i szukaj dla siebie nowych możliwości i kontaktów. Skup się na tym, co możesz kontrolować – czyli na swoich działaniach, przygotowaniu i elastycznym dopasowaniu do sytuacji.
CO WARTO ZROBIĆ, BY ZNALEŹĆ PRACĘ
Znalezienie pracy jest nadal możliwe, ale może teraz zająć więcej czasu, niż zakładałaś. Na pewne rzeczy nie masz wpływu, ale nadal jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, żeby znaleźć pracę w jak najkrótszym czasie.
Skup się na dopracowaniu CV i profilu LinkedIn podkreślając umiejętności przydatne w pracy zdalnej. Szukaj ofert bezpośrednio u pracodawców, w branżach, które zatrudniają.
W tej trudnej sytuacji szczególnie dbaj o relacje, bo to ludzie pomogą ci najszybciej znaleźć pracę. Trzeba się mocno uzbroić w cierpliwość i wyrozumiałość, bo wszyscy działamy teraz w zupełnie nowej rzeczywistości.
Tam gdzie jedni upadają – inni mają mega wzrosty przychodów. Standard dla kryzysów. Trzeba tylko wiedzieć które to branże. Niestety raczej nie szukają ludzi bez doswiadczenia w takich momentach, więc przebranżowic sie nie da 🙂
Dobrze powiedziane – po prostu trzeba szukać wśród branż, gdzie jest szansa na zatrudnienie. Firmy rozwijają się na bieżąco. I chociaż sytuacja na rynku jest trudna, to wiadomo że zawsze potrzebne będą ręce do pracy, bo przecież usługi muszą iść swoim tempem. Wiem bo sam w taki sposób zatrudniłem się w IT w medicover. Przypadkowo właściwie znalezione info na ich stronie. Nie sądziłem, że mają tak rozwiniety ten dział, że ciągle sie rozwijają a tym samym potrzebują pracowników. I chociaż nie ma wyjazdów integracyjnych, to jednak w firmie działa fundacja, która zrzesza pracowników, a i jest tez grupa biegowa i rowerowa. Zespół jest naprawde spoko, a dzieki temu pracuje się w pozytywnej atmosferze
O to gratuluję zdobycia nowej pracy! I bardzo dziękuję, że napisałeś ten komentarz, bo pokazuje, że właśnie próbowanie innych sposobów dotarcia do pracodawców może dziś działać znacznie lepiej niż szturmowanie popularnych portali z ogłoszeniami. Jeśli wiemy, czego chcemy i jesteśmy zdeterminowani to żadna pandemia nas nie powstrzyma 😉