Czy wiesz, że ponad 90% twoich decyzji podejmujesz nieświadomie? Badania przeprowadzone przez Instytut Maxa Plancka w Niemczech pokazują, że nawet jeśli myślisz, że podjęłaś świadomą decyzję, twój mózg podjął ją już 7 sekund temu!

Jeśli zdarzyło ci się robić listę za i przeciw to tak naprawdę twój umysł próbuje znaleźć racjonalne wytłumaczenie nieracjonalnej decyzji.

Jak więc dotrzeć do tego, co kieruje twoimi decyzjami dotyczącymi kariery, skoro znajduje się to na poziomie niedostępnym świadomości?

Tutaj może pomóc Ci twój typ osobowości Enneagram.

9 TYPÓW OSOBOWOŚCI I MOTYWACJI

Enneagram rozróżnia dziewięć różnych typów osobowości, z których każdy reprezentuje inny światopogląd i archetyp. Poszczególne typy osobowości odpowiadają sposobom, jak ludzie myślą, czują i działają w odniesieniu do świata, innych i samych siebie. 

Test Enneagram jest o tyle unikalny, że mocno wykracza poza zwykły test osobowości. Dzięki temu testowi możesz nie tylko dotrzeć do źródeł swojej motywacji, ale też obaw, które leżą w nieświadomych warstwach twojej osobowości. 

To właśnie głęboka wewnętrzna motywacja jest jednym z kluczowych czynników, który odróżnia poszczególne typy od siebie. Enneagram pomaga przez to lepiej zrozumieć, dlaczego decydujesz się działać w określony sposób i dlaczego cenisz działanie w ten sposób.

Enneagram ad blog

JAK TWÓJ TYP OSOBOWOŚCI ENNEAGRAM WPŁYWA NA DECYZJE DOTYCZĄCE KARIERY

Kiedy doświadczasz stresu lub zmęczenia w pracy, jest to często związane z czynnościami, które cię wyczerpują. Chociaż w każdej pracy będą pewne aspekty, które będziesz mniej lubić niż inne, ważne jest, żeby określić, które części twojej pracy dodają ci energii, a które wyczerpują. Jeśli jest więcej aspektów, które wysysają z ciebie energię, może to oznaczać, że twoja praca nie łączy się z tym, co cię motywuje.

Twój typ osobowości Enneagram może ci pomoc w zrozumieniu, co cię motywuje i jak połączyć to z pracą, którą uznasz za satysfakcjonującą. 

Każdy z typów Enneagramu kieruje się inną motywacją i bierze pod uwagę inne czynniki przy zmianie pracy. Czy chcesz się dowiedzieć, jaka motywacja stoi za decyzjami związanymi z karierą dla twojego typu osobowości Enneagram?

Poniżej znajdziesz opis, co może motywować do zmiany poszczególne typy:

JEDYNKA 

Twoja główna motywacja: uczciwość.

Dążysz do tego, żeby robić właściwe rzeczy i robić je dobrze. Do zmiany pracy może cię skusić znalezienie stanowiska, które będzie bardziej zgodne z pragnieniem uczynienia świata lepszym miejscem. Szczególnie jeśli zadania na stanowisku będą jasno opisane, a organizacja będzie mieć przejrzystą strukturę.

Zanim podejmiesz decyzję o zmianie, najpierw dokładnie przyjrzysz się wszystkim możliwym opcjom. Po znalezieniu odpowiedniej pracy najprawdopodobniej pozostaniesz do końca w pełni zaangażowana w swoją obecną pracę. Odpowiednio też powiadomisz pracodawcę i zadbasz o przeszkolenie zastępcy. Gdy zakończysz swoje wszystkie zadania i projekty, w końcu będziesz w 100% gotowa do nowej pracy. 

DWÓJKA

Twoja główna motywacja: służenie potrzebom innych.  

Chętnie zmienisz pracę pod warunkiem, że nowa rola da ci możliwość wniesienia pozytywnego wkładu do nowego zespołu. Jeśli możesz pomóc jeszcze większej liczbie osób lub sprawować stanowisko, które jest niezbędne w organizacji — masz dobry powód do zmiany.

Odchodząc z obecnej pracy, na pewno zatroszczysz się o wszystkie osoby, które w niej pozostaną. Pomożesz współpracownikowi dokończyć projekt, dostarczysz szefowi wszystko, co potrzeba tak by dobrze cię wspominali. W nowej roli od razu przejdziesz do działania i pomożesz jak największej liczbie osób. 

TRÓJKA 

Twoja główna motywacja: poprawa wizerunku.

Zazwyczaj szukasz ról, które pozwolą ci robić rzeczy godne podziwu i mające wielką wartość. Lubisz robić wrażenie na innych! Przyznaj, że zdarzyło ci się nieco podkoloryzować niektóre fakty w CV lub podczas rozmowy kwalifikacyjnej? 😉

Jesteś przekonana, że ​​masz wszystko, czego potrzeba, żeby odnieść sukces, jeśli tylko dostaniesz taką szansę. Zależy ci na pracy, która daje więcej pieniędzy i możliwości awansu. Szczególnie atrakcyjne dla ciebie będą firmy ze znanymi markami lub będące w czołówce branży technologicznej.

CZWÓRKA 

Twoja główna motywacja: poszanowanie autentyczności.  

Zdecydujesz się na zmianę pracy tylko, jeśli zapewnisz sobie stanowisko, które pozwoli ci na realizację wartości, w które wierzysz. Idealnie byłoby gdyby nowa praca w jakiś sposób czyniła cię wyjątkową.

Szukasz zajęcia, które ma głębszy sens. W pracy głównie chcesz inspirować innych, poprzez swoje autentyczne przejawy kreatywności. 

Typ osobowości Enneagram decyduje o karierze

PIĄTKA 

Twoja główna motywacja: zdobywanie i wykorzystywanie wiedzy.

W pracy dążysz do specjalizacji i rozwoju – chcesz być ekspertem w tym, co robisz. Jeśli nowa praca pomoże ci doskonalić lub poszerzyć obecną wiedzę i umiejętności, poważnie ją rozważysz. 

Ze wszystkich typów Enneagramu jesteś najmniej przywiązana do zespołu lub współpracowników. Znacznie bardziej motywuje cię rozwój osobisty i pieniądze. Lubisz wykorzystywać w pracy swoją inteligencję do rozwiązywania złożonych problemów.

SZÓSTKA 

Twoja główna motywacja: uzyskanie większego bezpieczeństwa.

Masz tendencję do robienia tego, czego się od ciebie oczekuje w imię osobistego bezpieczeństwa, niezależnie od tego, czy chodzi o pensję, świadczenia, czy powiązanie z renomowaną organizacją. 

Jeśli otrzymasz propozycję nowej pracy, na pewno poświęcisz dużo czasu, analizując wady i zalety lub badając firmę, żeby upewnić się, że jest to dobry wybór. W nowej pracy będziesz szukać godnych zaufania współpracowników, żeby zmniejszyć ryzyko związane ze zmianą. Pociągają cię prace, które wymagają dalekowzroczności lub przewidywania problemów.

SIÓDEMKA 

Twoja główna motywacja: poprawa poczucia spełnienia.

Podejmując decyzje zawodowe, skupiasz się na tym, czy prowadzą one do większej osobistej satysfakcji z pracy. Chętnie pójdziesz tam, gdzie toczy się akcja, a jeśli okazja wydaje się ekscytująca lub zabawna, będzie dla ciebie o wiele bardziej interesująca. 

Nie przejmujesz się ryzykiem i możesz postępować impulsywnie, nawet przy ważnych decyzjach zawodowych. Zwykle nie zawracasz sobie głowy rozważaniom, jakie mogą być negatywy decyzji, zwłaszcza jeśli pozytywy są naprawdę atrakcyjne.

ÓSEMKA 

Twoja główna motywacja do zmiany pracy: zwiększenie autorytetu.

Pociągają cię nowe role, w których masz możliwość zwiększenia swojego autorytetu i szacunku. Chętnie przejmujesz kontrolę i negocjujesz wszystkie ważne szczegóły związane z nową ofertą. 

Z natury wiesz, kiedy znajdujesz odpowiednią okazję i idziesz za nią z ufnością, nawet jeśli oznacza to pokonanie dodatkowych przeszkód. Chętnie angażujesz się w prace, które pozwalają ci chronić zagrożone osoby.

DZIEWIĄTKA 

Twoja główna motywacja: łatwe przejście do nowej pracy.

Lubisz płynąć z prądem i podążać ścieżką kariery, która ma dla ciebie sens. Ponieważ masz tendencję do podążania za planami, jakie inni mają na twoje życie, ważne jest zwracanie szczególnej uwagi na twoje własne pragnienia. 

Bardzo cenisz sobie harmonię i unikasz konfliktów, dlatego na pewno uważnie przyjrzysz się ludziom, z którymi będziesz pracować: szefowi, zespołowi, klientom. Takie podejście może skutkować niezdecydowaniem, ale jeśli dobrze to przeprowadzisz, będziesz mieć świetną pracę.

Pin It on Pinterest

Share This