80 000 godzin. Tyle czasu spędzisz w pracy w ciągu swojego życia. Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak chcesz przeżyć ten czas? Czy chciałabyś przez te wszystkie godziny wykonywać nudne zadania i pracować z ludźmi, którzy cię denerwują? 

Nie sądzę. 

A jednak wiele osób tak właśnie spędza większość czasu w pracy.

Choć na pracę poświęcamy jedną trzecią naszego życia, to nie zastanawiamy się zbyt wiele nad jakością tego czasu i jego wpływu na nasze zadowolenie. Dopiero gdy dopada nas frustracja, zaczynamy się bliżej przeglądać tej sferze życia.

Zadowolenie z pracy jest jednym z najczęściej badanych tematów — w ciągu ostatnich 20 lat przeprowadzono kilkadziesiąt badań naukowych. Badaniami satysfakcji z pracy interesują się szczególnie pracodawcy, ponieważ zadowolenie pracowników przekłada się na większe zyski firmy.

Zadowolony pracownik jest bardziej produktywny, co sprzyja osiąganiu celów organizacji. Jeśli masz pracę, z której jesteś zadowolona, to nie rozglądasz się za inną. Zadowoleni pracownicy są więc bardziej lojalni i dłużej zostają z firmą.

Poza tym zadowolony pracownik bardziej angażuje się w realizację trudniejszych celów firmy i wspiera jej misję. Poczucie, że masz wpływ i dokładasz się do czegoś większego od ciebie, nadaje sens pracy. Nie musi być to od razu ratowanie świata. Wystarczy świadomość, że twoja praca wpływa pozytywnie na doświadczenia klienta związane z użytkowaniem produktu wytwarzanego przez firmę, w której pracujesz.

DLACZEGO TAK TRUDNO ZNALEŹĆ ZADOWOLENIE Z PRACY

Mimo wielu badań dotyczących zadowolenia z pracy nie udało się ustalić jednej spójnej definicji satysfakcji. To bardzo złożone zagadnienie, bo zawiera w sobie czynniki wewnętrzne — twoją motywację, zainteresowania, wartości, osobowość i zewnętrzne — treść pracy i różne czynniki związane z warunkami pracy.

Nie ma więc jednej definicji satysfakcji z pracy. Sprawę utrudnia też to, że każdy z nas inaczej definiuje takie stany jak poczucie szczęścia, zadowolenia z pracy czy sukces. Dla każdego z nas te pojęcia oznaczają coś innego, głównie dlatego, że inaczej je interpretujemy.

Są osoby, które wykonują wymagającą i trudną pracę, a mimo to czerpią z niej przyjemność i satysfakcję. Dla niejednej osoby ciężka, fizyczna praca byłaby nie do zniesienia, a jednak są tacy, którzy znajdują w niej sens i przyjemność.

Skoro zadowolenie z pracy jest tak złożone i subiektywne, to nic dziwnego, że jest nam czasami trudno określić, co tak naprawdę oznacza dla nas satysfakcja i odnaleźć ją w pracy.

Zachęcam Cię, żebyś sama stworzyła swoją definicję zadowolenia z pracy. Ta definicja będzie się kształtować w czasie — być może nie uda ci się jej określić w ciągu jednego podejścia. Warto jednak poświęcić na to czas, bo ta definicja będzie cię prowadzić po twojej ścieżce kariery i ułatwi podejmowanie decyzji zawodowych. 

5 NIEZBĘDNYCH SKŁADNIKÓW ZADOWOLENIA Z PRACY 

W stworzeniu własnej definicji satysfakcji z pracy pomogą ci dotychczasowe badania przeprowadzone w tym temacie.

Na podstawie kilkudziesięciu badań naukowych dotyczących zadowolenia z pracy na przełomie ostatnich lat wyróżniono 5 czynników, które mają wpływ na wzrost satysfakcji. Nie są to oczywiście jedyne czynniki, ale powtarzają się w większości przeprowadzonych badań, więc warto wziąć je pod uwagę. Sprawdź, które czynniki są obecne w twojej pracy:

#1 ANGAŻUJĄCA PRACA

Badania pokazują, że wciągająca, ciekawa praca daje nam większą satysfakcję niż wynagrodzenie czy wysoka pozycja w firmie. Ciekawa praca sprzyja pojawianiu się stanów przepływów, czyli flow. 

Flow to stan, w którym zadanie tak cię pochłania, że nie czujesz upływu czasu. Doświadczasz przyjemnych odczuć związanych z tym, że sprawnie wykonujesz zadanie, a jednocześnie stanowi ono dla ciebie wyzwanie, które idealnie wpisuje się twoje umiejętności i doświadczenie. Masz poczucie, że jesteś świetna w tym, co robisz i wciąż się rozwijasz.

Angażująca praca powinna zapewniać ci różnorodność, autonomię i informację zwrotną, czy dobrze wykonujesz zadanie. Praca, która cię wciąga, powinna zapewniać ci też poczucie spełnienia zawodowego i wkładu. Świadomość tego, że to, co robisz, ma sens i wpływ na coś większego od ciebie, jest ważnym składnikiem satysfakcji z pracy.

#2 PRACA, W KTÓREJ JESTEŚ DOBRA 

Poziom kompetencji, czyli bycie dobrym w tym, co na co dzień robisz, jest jednym z kluczowych czynników nie tylko większości teorii satysfakcji z pracy, ale również poczucia dobrostanu.

Wiedza i umiejętności, jakie posiadasz, wpływają bezpośrednio na poczucie zadowolenia z pracy. Zauważ, że gdy wykonujesz zajęcie, które wymaga kompetencji, których nie posiadasz, odczuwasz stres i obniża się twoja motywacja.

Poczucie, że jesteś dobra w tym, co robisz, wpływa pozytywnie na twoją pewność siebie. Daje ci odwagę do podejmowania nowych, trudniejszych zadań w pracy i sprawia, że masz poczucie większej sprawczości. Dzięki temu zyskujesz większą kontrolę i poczucie, że możesz sama kształtować swoje życie zawodowe. 

#3 PRACA, KTÓRA POMAGA INNYM

Istnieje wiele badań potwierdzających, że pomaganie innym wiąże się ze wzrostem satysfakcji z pracy. Świadomość, że twoja praca pozytywnie wpływa na innych, daje poczucie sensu i celu w życiu. Im bardziej twoje zadania w pracy wpływają na życie innych ludzi, tym bardziej wzrasta poczucie zadowolenia z pracy.

Pomaganie innym wiąże się z altruizmem, a wzrost altruizmu sprzyja poczuciu szczęścia. Badania pokazują, że jeśli angażujemy się w bezinteresowne pomaganie innym, zapominamy o naszych problemach, łagodzimy lęki i inne trudne stany emocjonalne. 

Altruizm wpływa pozytywnie na nasze poczucie więzi z innymi, co przekłada się na dobre zdrowie psychiczne i fizyczne. Nawet mały akt życzliwości w pracy, może zwiększyć twoje poczucie szczęścia i zadowolenia z pracy.

Nie musisz jednak pracować bezpośrednio z ludźmi, żeby czerpać satysfakcję z pomagania innym. Możesz na przykład uwielbiać pracę z danymi w systemach i tworzyć aplikacje, które pomagają innym zachować kondycję czy produktywność w pracy.

#4 PRACA Z LUDŹMI, KTÓRYCH LUBISZ

Jesteśmy istotami społecznymi, więc nic dziwnego, że relacje grają ważną rolę w zadowoleniu z pracy. Potwierdzają to też badania pokazujące, że wsparcie i sympatia okazywana przez kolegów zwiększa satysfakcję z pracy.

Świadomość tego, że możesz liczyć na wskazówki i wsparcie innych, gdy tylko będziesz ich potrzebować, daje poczucie bezpieczeństwa w pracy. Zwiększa się twoje poczucie przynależności do grupy innych osób, co jest bardzo silną potrzebą psychologiczną wszystkich ludzi.

Ciekawostką jest to, że badania wykazały, że lubimy ludzi podobnych do nas. Naturalnie ciągnie nas do tych, którzy mają podobne zainteresowania, przekonania i wartości. Idzie to nawet jeszcze dalej, bo chętniej przebywamy z ludźmi, którzy są fizycznie do nas podobni.

#5 PRACA, KTÓRA ZASPOKAJA TWOJE PODSTAWOWE POTRZEBY

Nawet najbardziej angażująca praca, w której jesteś świetna, pomagasz innym i możesz liczyć na ich wsparcie, nie będzie satysfakcjonująca, jeśli nie zaspokoi twoich podstawowych potrzeb. 

Jeśli praca jest niestabilna — nie wiesz, czy twoja firma przetrwa na rynku, będzie to raczej dla ciebie źródłem stresu niż zadowolenia. 

Podobnie z warunkami pracy — jeśli twoja praca wymaga od ciebie zostawiania codziennie dłużej lub dalekich dojazdów, będzie negatywnie wpływać na twoje życie prywatne. Zostanie ci mniej czasu na realizowanie ważnych dla ciebie wartości: spędzanie czasu z najbliższymi, poświęcanie się pasji, czy po prostu odpoczynek po pracy.

Nie będziesz też czerpać pełnej satysfakcji jeśli twoja praca nie zapewni ci sprawiedliwej płacy. Przeprowadzono badania, gdzie część z badanych osób dowiedziała się, że ich koledzy zarabiają od nich więcej. Nie tylko obniżyło to poczucie zadowolenia z pracy u tych osób, ale też zaczęły one rozważać jej zmianę.

PIENIĄDZE NIE SĄ NAJWAŻNIEJSZYM CZYNNIKIEM ZADOWOLENIA Z PRACY

Choć ważne jest, żebyś otrzymywała sprawiedliwą zapłatę za swoją pracę, to pieniądze nie są głównym czynnikiem zadowolenia z pracy. Spotkałam wiele osób zarabiających dobre pieniądze i narzekające na swoją pracę. Wysokie wynagrodzenie może nawet utrudniać odejście z niesatysfakcjonującej pracy, ponieważ boimy się, że pogorszy się nasza sytuacja materialna.

Warto pamiętać, że pieniądze nie są najważniejszym czynnikiem wpływającym na zadowolenie z pracy przy podejmowaniu decyzji o zmianie pracy.

Enneagram ad blog

Pin It on Pinterest

Share This