Jedną z rzeczy, które mogą pomóc ci przyśpieszyć rozwój Twojej kariery, jest umiejętność zbudowania pozytywnych relacji w pracy. Budowanie i utrzymywanie dobrych relacji pozwoli ci bardziej zaangażować się w życie firmy. Nowe kontakty i większe zaangażowanie z kolei pomogą ci otworzyć drzwi do kluczowych projektów, awansu i lepszego wynagrodzenia.

Według badań Instytutu Gallupa ludzie, którzy przyjaźnią się w pracy, są 7 razy bardziej zaangażowani w pracę. Nie muszą to być nawet przyjaźnie. Badania te pokazały, że wystarczą dobre relacje z innymi, żeby zwiększyć poczucie satysfakcji z wykonywanej pracy.

Dobre relacje w pracy przynoszą wiele korzyści – nasza praca jest znacznie przyjemniejsza jeśli mamy dobre relacje z ludźmi, którzy nas otaczają. Sprawiają też, że jesteśmy bardziej otwarci na zmiany, stajemy się bardziej pomysłowi i zaangażowani w pracę.

Dobre relacje w pracy są też konieczne, jeśli myślisz o rozwoju swojej kariery. Raczej mało prawdopodobne jest, że otrzymasz awans jeśli relacje z twoim szefem nie są poprawne. Nikt nie chciałby pracować z osobą, do której nie ma zaufania.

Bardzo ważne jest też utrzymywanie dobrych relacji z innymi osobami w twoim zawodowym kręgu. Klienci, dostawcy i inni partnerzy zewnętrzni, z którymi na co dzień pracujesz, mają również wpływ na twój sukces. Warto dbać o te relacje i budować silną sieć zawodową.

Jak zbudować dobre relacje w pracy?

Jest kilka istotnych rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę, jeśli zależy ci na zbudowaniu trwałej relacji:

1. Zaufanie

Zaufanie jest absolutną podstawą zdrowej i trwałej relacji. Dzięki zaufaniu cała komunikacja z innymi odbywa się w bardziej efektywny sposób. Jeśli ufasz osobom, z którymi pracujesz to łatwiej i pewniej podejmujesz się nowych wyzwań. Jesteś też pozytywnie nastawiona do zmian, które są nieodłącznym elementem pracy w firmach, które szybko się rozwijają.

2. Wzajemny szacunek

Jeśli szanujesz ludzi, z którymi pracujesz, respektujesz ich pomysły i decyzje, a oni w zamian odpowiadają ci tym samym. Zdecydowanie ułatwia to i przyśpiesza znalezienie wspólnego rozwiązania w momencie, kiedy pojawią się jakieś problemy.

3. Otwartość na różnorodność

Ludzie, którzy potrafią zbudować i utrzymywać dobre relacje z innymi są otwarci na odmienne zdania i opinie innych. Potrafią wziąć pod uwagę czyjąś inną perspektywę i spojrzeć na sprawy z innej strony. Dzięki temu dostrzegają szerszy obraz problemu, nad którym pracują i łatwiej jest im podjąć właściwą decyzję.

Z kim warto budować dobre relacje w pracy?

Oczywiście staraj się dbać o dobre relacje w pracy ze wszystkimi. Są jednak takie osoby, z którymi szczególnie warto utrzymywać jak najlepsze relacje. Te relacje mogą być kluczowe dla twojej kariery. Nie chodzi tutaj o narzucanie się tym osobom tylko po to, żeby uzyskać coś w zamian. Chodzi o zbudowanie trwałych więzi z ludźmi, z którymi współpracujesz na co dzień i którzy będą gotowi wspierać twój rozwój w firmie. Stwórz listę takich osób w twojej firmie i poświęć trochę czasu na ich bliższe poznanie.

01. Zbuduj zdrową relację zawodową z twoim szefem

Dobra relacja z szefem to absolutna podstawa w pracy. Zrób wszystko, żeby twój szef nie miał wątpliwości co do tego jak bardzo jesteś zaangażowania w pracę. Zawsze bądź gotowa do pomocy i otwarta na nowe zadania. Pamiętaj, że priorytety twojego szefa to też twoje priorytety. Pomóż szefowi w ukończeniu ważnego dla niego projektu lub skomplikowanego zadania.

Dawaj szczery feedback – nie mów tylko rzeczy, które chciałby usłyszeć. Spróbuj poobserwować jego styl pracy i w miarę możliwości dopasuj się do jego grafiku.

02. Buduj relacje z pracownikami z innych działów

Pomoc kolegom z innych działów może być świetnym sposobem na zbudowanie nowych relacji w pracy. Jeśli pomożesz komuś z innego działu, będziesz w stanie otrzymać jego pomoc, gdy ty będziesz jej potrzebować.

Poznaj innych menedżerów w twojej firmie i dowiedz się, co robią i jakie mają wyzwania w pracy. Dowiedz się możliwie jak najwięcej o innych działach i jej kierownikach. Dzięki tej wiedzy nie tylko łatwiej będzie ci zbudować silne relacje, ale również lepiej zrozumiesz jak funkcjonuje cała firma.

03. Buduj relacje z osobami na wyższych stanowiskach

Poszukaj możliwości komunikowania się z tymi, którzy są nad tobą i postaraj się, żeby dowiedzieli się o twoich osiągnięciach. Świetną okazją są wszelkie wydarzenia firmowe lub inne spotkania. Możesz zgłosić się do reprezentowania zespołu na najbliższym spotkaniu. Opowiedz o problemach, które rozwiązałaś i projektach, które zostały pomyślnie zakończone. Upewnij się, że są świadomi tego, jak jesteś cenna dla organizacji. Nie zapominaj jednak wspomnieć również o innych osobach, jeśli twój sukces jest wynikiem pracy całego zespołu.

Dowiedz się, jakie są priorytety osób na wyższych od ciebie stanowiskach i zastanów się jak to się przekłada na twoją pracę i czy możesz coś zrobić, żeby pomóc im osiągnąć te cele.

04. Buduj relacje z partnerami zewnętrznymi

Nie zaniedbuj też relacji z ludźmi spoza twojej firmy. Jeżeli stale współpracujesz z klientami lub partnerami zewnętrznymi, postaraj się poświecić trochę więcej czasu na zbudowanie pozytywnych relacji z tymi osobami.

Jeśli to możliwe, to zaproś osoby, z którymi najczęściej współpracujesz do swojej sieci na LinkedIn. Może się okazać, że te kontakty będą na wagę złota, jeśli będziesz chciała zmienić firmę. Być może ktoś z ich kręgu znajomych będzie poszukiwać osoby z takimi kwalifikacjami jak twoje. Pamiętaj, że większość wakatów jest zapełniana właśnie przez osoby z polecenia.

Jak radzić sobie z trudnymi relacjami?

Nie ma się co oszukiwać, firma to skupisko wielu różnych osobowości i wcześniej czy później w swojej karierze natrafisz na osobę, z którą zbudowanie pozytywnej relacji będzie sporym wyzwaniem. Co zrobić w takiej sytuacji?

Przede wszystkim pamiętaj, że jesteś w pracy i musisz zachowywać się profesjonalnie. Choć nie musisz wszystkich lubić, to wciąż musisz wykonać swoją pracę, bez względu na to z kim pracujesz.

Jeśli to możliwe, postaraj się bliżej poznać tę osobę. Możesz być pewna, że ta osoba też czuje twój dystans. Zrób więc pierwszy krok w jej kierunku i zaproś ją do rozmowy. Skup się na tym, żeby zamiast zwracać uwagę na różnice między wami, poszukać czegoś, co was łączy. Popytaj o zainteresowania, poprzednie doświadczenia zawodowe – może się okazać, że jest całkiem ciekawą osobą. Czasami zbyt szybko oceniamy ludzi, nie dając im szansy na bliższe poznanie i pokazanie dobrych stron.

Budowanie dobrych relacji w pracy najlepiej zacząć od zaraz. Postaraj się zrobić listę kluczowych osób w twojej firmie. Ci ludzie, jak również klienci i inni partnerzy zewnętrzni, zasługują na więcej twojego czasu i uwagi.

Poświęć część swojego dnia na samą pracę nad dobrymi relacjami. Nawet pięć minut dziennie, może przyczynić się do zbudowania wartościowej więzi. Bądź szczera, unikaj plotek i staraj się szczerze chwalić ludzi za dobrze wykonaną pracę.

Pamiętaj, że im więcej dajesz, tym więcej otrzymasz z powrotem od ludzi, którzy cię otaczają!

Napisz w komentarzu, czy dobre relacje w pracy są dla Ciebie ważne? Czy lubisz ludzi, z którymi pracujesz na co dzień?

Pin It on Pinterest

Share This