Nadzieja, optymizm i patrzenie z ufnością w przyszłość jest jedną z 24 mocnych stron charakteru. Należy do grupy transcendencji (duchowość). Transcendencja opisuje mocne strony, które zapewniają szerokie poczucie więzi z czymś o wyższym znaczeniu i celu niż my sami.

Chciałabym pokazać Ci na przykładzie tych 24 mocnych stron charakteru, jak możesz wykorzystywać swoje silne strony w konkretnych sytuacjach w pracy. Potraktuj te przykłady jako inspirację, bo możliwości zastosowania Twoich mocnych stron jest mnóstwo!

Spróbuj też sama poszukać możliwości wykorzystania Twoich mocnych stron w codziennej pracy.

Każdą z 24 mocnych stron opisuję w osobnym poście. Cykl o mocnych stronach charakteru znajdziesz tutaj.

MOCNE STRONY CHARAKTERU: NADZIEJA

Esencją tej mocnej strony są pozytywne oczekiwania. Nadzieja jest jedną z 5 mocnych stron, które są powiązane z poczuciem satysfakcji i szczęścia. Nadzieja bardzo często pojawia się z innymi mocnymi stronami, takimi jak: zapał, wdzięczność, perspektywa, wytrwałość i miłość.

Jeśli nadzieja i optymizm są twoimi mocnymi stronami, to jesteś osobą, która jest pozytywnie nastawiona do przyszłości. Spodziewasz się wszystkiego, co najlepsze i pracujesz nad tym, aby to osiągnąć. Wierzysz, że przyszłość jest czymś, co możesz kontrolować.

Osoby, u których silną cechą jest optymizm, mają szczególne podejście do trudnych zdarzeń w życiu. Na czym ono polega? Optymiści interpretują takie zdarzenia jako tymczasowe, zewnętrzne i dotyczące tylko konkretnej sytuacji. Jednym słowem, jeśli przytrafi ci się jakaś trudna sytuacja w życiu, to wierzysz, że jest ona chwilowa i nie oznacza, że od razu zawali się całe twoje życie.

NADZIEJA, OPTYMIZM I PATRZENIE Z UFNOŚCIĄ W PRZYSZŁOŚĆ

Ta mocna strona wskazuje też, że jesteś ukierunkowana na przyszłość – bardziej interesuje cię to, co się stanie jutro, niż to, co było wczoraj. Lubisz planować i stawiać sobie cele w życiu. Mocno wierzysz, że możesz je osiągnąć i swoim zachowaniem potwierdzasz, że realizacja marzeń jest możliwa.

Zawsze widzisz szklankę do połowy pełną, co ułatwia ci wyobrażenie sobie pozytywnych rezultatów twoich zamierzeń. Wybieganie w przyszłość pomaga też rozpoznać ewentualne przeszkody, które mogą się pojawić po drodze i wcześniej opracować plan ich pokonania.

Nadzieja pozwala Ci ukształtować wizję na przyszłość, która nie tylko będzie pociągająca, ale też możliwa do zrealizowania. Ta mocna strona pozwoli Ci opracować przejrzysty plan działania, który będziesz dostosowywać w trakcie swojej drogi do celu.

Nie chodzi więc tylko o wiarę w to, że będzie dobrze – muszą za tym iść konkretne działania, najlepiej opracowane w formie strategii, a nie jednorazowych zrywów. Dzięki temu skupiając się na realizacji swoich marzeń, możesz również dobrze zarządzać swoją energią. Optymiści z reguły mają ambitne plany na przyszłość, dlatego ważne jest, żeby nie wypalić się po drodze.

Pozytywnie nastawione osoby zazwyczaj mają trudności z odnalezieniem się w towarzystwie ludzi, którzy mają tendencję do bardziej pesymistycznego nastawienia. Takie osoby mogą wystawiać twój optymizm na próbę, co może osłabiać wiarę w urzeczywistnienie twoich planów.

Ważne jest również, żebyś nie popadała w zbytni optymizm, kiedy twoje oczekiwania sięgają takiego poziomu, że stają się niemożliwe do zrealizowania. Tak się może stać, jeśli zignorujesz poważne ograniczenia lub ustalisz zbyt ambitne cele. Dlatego osoby, które w dojrzały sposób wykorzystują nadzieję, jako mocną stronę, ustalają swoje przyszłe cele, biorąc pod uwagę wszystkie możliwe przeszkody i opracowują plan ich pokonania.

MOCNE STRONY W PRACY: NADZIEJA

Jak możesz wykorzystać nadzieję w pracy:

Znajdź co najmniej 2 pozytywne rzeczy w problemie, z którym się zmierzasz. Zastanów się, jakie mogą być optymistyczne rozwiązania tego problemu. Na koniec wybierz takie, które wydają ci się najbardziej możliwe do zastosowania.

Staraj się szukać współpracowników, którzy mają podobne pozytywne nastawienie. Nie chodzi tylko o dobre towarzystwo, ale również przyglądanie się i dyskutowanie o tym, jak radzą sobie z przeszkodami. W ten sposób poznasz więcej metod i sposobów na pokonywanie trudności. Łatwiej będzie ci realizować ambitne projekty, bo będziesz mieć gotowe rozwiązania na ewentualne przeszkody.

Stwórz mapę osiągnięcia celów. Na kartce papieru napisz po jednej stronie cel, który chcesz osiągnąć. Po przeciwnej stronie napisz co najmniej 3 ścieżki, dzięki którym osiągniesz swój cel. W środku napisz jakie przeszkody możesz napotkać na każdej ze ścieżek. Dopisz pod spodem, jakie masz pomysły na pokonanie tych przeszkód. Zapisz koniecznie, co konkretnie zrobisz, żeby utrzymać swoją motywację i silną wolę, żeby pokonać trudności i osiągnąć swój cel.

Nadzieja mobilizuje Twoją energię do działania. W parze z zaangażowaniem może znacznie przyczynić się do zwiększenia poczucia satysfakcji z pracy.

Czy odnajdujesz w powyższym opisie siebie? Jeśli tak, podziel się w komentarzu, jak ty korzystasz ze swojej mocnej strony.

Chcesz poznać inne mocne strony? – Możesz łatwo je określić dzięki liście 24 mocnych stron charakteru, którą możesz pobrać z mojej strony:

Pin It on Pinterest

Share This