Jak odkryć swój talent? Każdy z nas posiada jakiś talent (tak, ty też!). Najnowsze badania naukowe mówią nawet o tym, że posiadamy ich kilka. Podobnie jak mocne strony, talenty lubią towarzystwo i występują w grupach.
Co ciekawe, nawet jeśli teraz wydaje ci się, że nie jesteś w ogóle uzdolniona, talenty cały czas ci towarzyszą. Twoje talenty są głęboko zakorzenione w twoich wzorcach zachowania, myślenia i odczuwania.
Wydaje ci się, że nie masz żadnych talentów? Nie martw się! Podam ci 3 sprawdzone metody i pytania, które pomogą ci odkryć swój talent.
CZYM JEST TALENT
Dlaczego tak trudno jest nam odkryć swój talent? Dlatego, że talent zazwyczaj jest kojarzony ze zdolnościami artystycznymi: śpiewaniem, malowaniem lub tworzeniem dzieł literackich. Doskonałość w jakiejś dziedzinie nie ogranicza się jednak (i na szczęście!) tylko do sztuki. Talenty występują w różnych dziedzinach życia i dotyczą również umiejętności poza artystycznych.
Najlepiej jest to widoczne na 34 talentach Instytutu Gallupa. Przejrzyj sobie listę talentów, a zdziwisz się, co można uznać za talent.
Czym jest talent z definicji? Są to wrodzone predyspozycje, które przejawiają się ponadprzeciętnym stopniem sprawności w danej dziedzinie lub zdolnością do szybkiego jej uczenia. Talenty mają swoje odzwierciedlenie w połączeniach neuronalnych w twoim mózgu. To są wydeptane ścieżki w twoim mózgu, które utworzyły się poprzez wielokrotne powtórzenia.
Jednym słowem jest to coś, co jest niemal wpisane w twoje DNA. Masz to w sobie od zawsze, zdążyłaś się do tego przyzwyczaić, dlatego tak ciężko jest ci to dostrzec.
JAK MOŻNA ODKRYĆ SWÓJ TALENT
No dobrze, wiesz już, czym jest talent. Tylko jak go odkryć?
Moim zdaniem najlepszą metodą odkrywania talentów jest działanie. Tylko tutaj ważna uwaga – działaniem może być też… myślenie i np. pogłębianie relacji międzyludzkich. Tak, to też jest działaniem!
Działanie wcale nie musi mieć namacalnych efektów. Rezultatem działania twoich talentów może być przecież genialny pomysł lub głębokie relacje z innymi ludźmi.
3 METODY, JAK MOŻNA ODKRYĆ SWÓJ TALENT
Jest kilka metod, które pomogą ci odkryć swój talent. Najwygodniej jest zrobić test, który odkryje twoje talenty. Ale wiem, że nie każdy lubi robić testy. Nie wszyscy też wierzą w wyniki i rzetelność testów – temat do dyskusji na długie zimowe wieczory.
Inną metodą jest po prostu własna obserwacja swoich działań i zachowań. Problem w tym, że ta metoda zajmuje trochę czasu – nie każdy ma do tego cierpliwość. Poza tym nie zawsze mamy wiedzę o tym, jakie mogą być talenty. Znowu wrócę do listy talentów Gallupa, gdzie znajdziesz mój ulubiony talent – czar. W życiu nie wpadłabym na to, że to może być talent! A znam parę osób, które mają ten talent i świetnie wykorzystują go w życiu i w pracy.
Trzecia metoda jest równie prosta, ale wymaga pewnej odwagi. Ta metoda bazuje na opiniach innych osób o twoich talentach. Nie każdy ma jednak odwagę zmierzyć się z opiniami innych o sobie i swoim zachowaniu. Dlatego polecam ją, tylko jeśli masz wokół siebie ludzi, którzy cię wspierają i są ci życzliwi. Jeśli poprosisz te osoby o opinie, to istnieje mniejsze ryzyko, że cię skrytykują lub wskażą na twoje słabości.
Jestem zwolennikiem łączenia różnych metod. Dlatego uważam, że najlepszym sposobem do odkrycia twoich talentów jest skorzystanie ze wszystkich powyższych metod. W ten sposób będziesz mogła bardzo szybko zweryfikować swoje obserwacje, opinie innych osób z testami psychologicznymi.
3 PYTANIA, KTÓRE POMOGĄ CI ODKRYĆ SWOJE TALENTY
Jeśli chciałabyś tu i teraz odkryć swój talent, to przygotowałam dla ciebie 3 pytania, które ci w tym pomogą.
#1 W CZYM WYRĘCZASZ INNYCH?
Pierwsze pytanie powinno być w miarę łatwe do odpowiedzenia dla ciebie. Szczególnie jeśli jesteś kobietą 😉
Czy zdarzyła ci się kiedyś sytuacja, w której obserwowałaś kogoś i dosłownie wychodziłaś z siebie? Miałaś ochotę powiedzieć – słuchaj, daj mi to, ja zrobię to szybciej / inaczej / lepiej? Albo „Proszę, pozwól mi w tym pomóc”?
Takie zachowanie najczęściej wskazuje na obszary, które doskonale opanowałaś. To są czynności, które zazwyczaj przychodzą ci naturalnie, z łatwością. Jednym słowem jesteś w tym obszarze świetna.
#2 KIEDY TRACISZ POCZUCIE CZASU?
Jeśli trudno jest ci sobie przypomnieć sytuacje dotyczące pierwszego pytania, to mam dla ciebie jeszcze 2 kolejne pytania.
Zastanów się teraz nad zajęciami, podczas których leci ci szybko czas. Cenną wskazówką tutaj mogą być czynności, do których chętnie wracasz. Co sprawia, że jesteś tak mocno w nie zaangażowana?
Pamiętaj, że twoje talenty są mocno zakorzenione w tobie i łatwo je przeoczyć. To, co pozwoli ci odkryć swoje talenty to poczucie satysfakcji. Talenty w działaniu dają ci przyjemne odczucia – zadowolenie i poczucie sprawczości. Dlatego chętnie wracasz do tych czynności i je powtarzasz. To sprawia, że jeszcze bardziej je utrwalasz i rozwijasz.
#3 JAKIE WYZWANIA POKONAŁAŚ + SUKCESY
Wspomniałam, że talenty są najbardziej widoczne w działaniu. Dlatego najłatwiej je dostrzec patrząc wstecz na twoje życie. Przypomnij sobie wszystkie swoje wyzwania, które pokonałaś.
To nie muszą być tylko wyzwania zawodowe. Twój charakter kształtuje się przede wszystkim podczas pokonywania życiowych przeszkód. Sytuacja, kiedy pokonałaś trudny życiowy problem, może wskazywać na działanie twoich talentów.
Podobnie jest z sukcesami – na twoją skuteczność na pewno miały wpływ twoje talenty i mocne strony. Przyjrzyj się temu, z czego jesteś dumna i zastanów się jak twoje działania, zachowanie, myślenie, odczuwanie miało na to wpływ?
DLACZEGO WARTO ODKRYĆ SWÓJ TALENT
Myślę, że nie muszę cię specjalnie przekonywać, że odkrycie swoich talentów może znacząco wpłynąć na twoją karierę i życie. Dzięki talentom łatwiej i szybciej osiągasz, to co chcesz.
Dążenie do wymarzonego celu może być też przyjemniejsze, bo korzystasz z ulubionych powtarzalnych czynności. Jest to szczególnie ważne, jeśli dążenie do tego celu wymaga od ciebie wyjścia poza swoją strefę komfortu. Jeśli w takiej sytuacji przypomnisz sobie o swoich talentach, poczujesz się pewniejsza i lepiej przygotowana na nowe wyzwanie.
Jestem pewna, że jeśli skorzystasz z tych 3 metod i pytań odnajdziesz w sobie całe bogactwo talentów.
Ahhh trochę smutne że nie posiadam talentu.
Niestety ja nie mam talentu
@MarheFcia, zapewniam Cię, że każdy ma jakiś talent – Ty również.
Bardzo często jednak ich nie widzimy, bo jeśli jesteś w czymś świetna, przychodzi Ci to tak naturalnie i niemal automatycznie, że tego już nie zauważasz. To są zachowania, które wykonujesz kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia, więc odbywają się już poza Twoją świadomością.
Zajrzyj do wpisu o darmowym teście High5 – dzięki niemu możesz odkryć 5 swoich mocnych stron – mam nadzieję, że pomoże Ci dostrzec swoje talenty:
https://monikajuniewicz.pl/test-talentow-za-darmo/
Bardzo fajny tekst :))) Osobiście dość dobrze idzie mi weryfikacja talentów, ale wiele narzędzi przydaje się do pracy z innymi 😉
Dziękuję 🙂 To prawda, samo odkrycie talentów to dopiero początek – trzeba jeszcze zainwestować trochę czasu, żeby przekuć je na mocne strony. Ale sama świadomość swoich talentów daje wiele frajdy w życiu 🙂
Ja kocham testy,i chętnie zrobię kolejny- dzięki!
A ten robiłaś?: http://quiz.metaskillsbook.com/
Parę pytań, nie trzeba podawać maila ;), bezpłatny, co prawda po angielsku, ale nie jest na czas, więc można w Google Translate przetłumaczyć w razie czego 🙂
Przyjemności podczas robienia kolejnego testu! 🙂
OO!! Dzięki już robię :D.
Świetne sposoby na odkrycie swoich talentów . Odkryłam ich trochę już jakiś czas temu i staram się podtrzymywać je, bo dają mi najpuerw adrenalinę, a potem satysfakcję.
Dzięki tym pytaniom odkryłem, że moim talentem jest oglądanie Youtube i spacery z psem 🙂
Rafał, to i tak dobrze, bo niektórzy odpowiadają, że najbardziej na świecie uwielbiają spać 😉
A tak na serio, może warto przejrzeć historie obejrzanych filmów na Twoim koncie na YT – skoro tak Cię to wciąga, to na pewno tematy się powtarzają. W talentach Gallupa jest taki talent – Input / Zbieranie – polega na tym, że potrafisz wyszukiwać i gromadzić cenne informacje – kto, wie może to talent zbieranie tak u Ciebie działa? 😉
Podobnie ze spacerami – może uwielbiasz spędzać czas poza domem, kontakt z naturą, obserwowanie radości ze spaceru z Tobą psa, rozmowy z innymi właścicielami, albo że lubisz pomagać innym (np. poprzez wyprowadzenie psa) 🙂 Tu się może kryć wiele rzeczy…albo to może nic nie znaczyć – w zależności jak do tego podejdziesz.
Tak, oglądam mnóstwo edukacyjnych na wszelkie tematy. Na razie jedynym plusem jest to, że znam mnóstwo ciekawostek. Oprócz możliwości rzucenia tego w rozmowie większych korzyści nie ma. Ale może kiedyś korzyść sama się wyłoni 🙂
Przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam na Twój komentarz, ale jakimś cudem trafił do spamu.
Jeśli lubisz zbierać ciekawostki, to jak będziesz mieć chwilę czasu i ochotę, polecam posłuchać naprawdę wartościowego podcastu Dominika Juszczyka – właśnie o talencie Input, czyli zbieraniu: https://dominikjuszczyk.pl/2017/11/podcast-041-slownik-talentow-zbieranie-input/ Może odnajdziesz coś o sobie w tym odcinku? Jeśli tak, to polecam też ciekawą serię Gallupa na YT – o wszystkich talentach – również Input: https://www.youtube.com/watch?v=h2f90opnrlo&list=PLxDaK7wIyw947k6hxvoPa4-DYMbgJZYNt&index=8 Mam nadzieję, że to pomoże wyłonić się tym korzyściom szybciej. A jeśli nie to przynajmniej je zweryfikujesz 😉