Zmiana kariery jest często postrzegana jako przytłaczająca, trudna, a nawet trochę przerażająca. Co byś jednak powiedziała, gdybym udowodniła ci, że wcale tak nie musi być?

Owszem jest to proces, bo raczej nie zmienisz zawodu w jeden dzień, ale to nie znaczy, że musi być on przytłaczający. Zmianie kariery towarzyszy często wiele obaw, które mogą niepotrzebnie blokować działanie. Te wątpliwości sprawiają, że latami tkwisz w pracy bez przyszłości.

Jak długo potrwa przekwalifikowanie? Czy będę musiała zaczynać od zera? Kiedy znajdę czas na naukę? A co jeśli sobie nie poradzę w nowym zawodzie? 

Czy któreś z tych pytań brzmi dla ciebie znajomo? 

Jeśli myślenie o zmianie kariery powoduje, że czujesz się przytłoczona obawami, nie jesteś sama. Nie musisz jednak pozwalać, by te wątpliwości i zmartwienia cię powstrzymywały.

Postaram się za chwilę rozbroić 5 najczęstszych obaw związanych ze zmianą kariery. 

ZMIANA KARIERY ZAJMIE DUŻO CZASU I PIENIĘDZY

Jedną z większych obaw osób chcących zmienić karierę jest wizja powrotu na studia, które zajmą kilka lat i pochłoną mnóstwo pieniędzy.

Chociaż niektóre zawody wymagają formalnych kwalifikacji takich jak dyplom magistra, istnieje wiele innych elastycznych możliwości. Obecnie są prace, do których umiejętności można nauczyć się w ciągu kilku miesięcy lub nawet tygodni. 

Na przykład podstaw tworzenia aplikacji internetowych typu front-end można nauczyć się w ciągu kilku miesięcy. Jednej z najbardziej podstawowych umiejętności tworzenia stron internetowych – HTML, można nauczyć się w ciągu kilku tygodni. 

Opanowanie nowych umiejętności ułatwią ci programy i certyfikaty online. Teraz możesz poświęcić znacznie mniej czasu i pieniędzy na naukę umiejętności, których potrzebujesz, ucząc się online niż w porównaniu ze studiami stacjonarnymi.

Biorąc pod uwagę, w jak krótkim czasie można dziś zdobyć cenną wiedzę, trudno zrozumieć sztuczne ograniczenia, które sami sobie tworzymy, myśląc o zmianie kariery. Tkwimy latami w beznadziejnej pracy, nie biorąc pod uwagę tego, że za rogiem czeka na nas lepsza praca. I wyższa płaca.

Średnia płacy web dewelopera – osoby, która bierze udział w tworzeniu stron i aplikacji internetowych, wynosi 9200 brutto miesięcznie. 

Nie musisz jednak wybierać zawodów technicznych. W branży IT są role nietechniczne, takie jak Scrum Master, Product Owner czy Analityk Biznesowy. Średnie wynagrodzenie w tych rolach zaczyna się od 11 000 brutto. Certyfikat Scrum Master możesz zdobyć w ciągu zaledwie kilku tygodni.

Widać więc, że minimalna inwestycja w czas i szkolenie może przynieść spory zwrot finansowy w solidnym i przyszłościowym zawodzie, który można wykonywać z własnego domu.

Darmowe kursy online z certyfikatem (1)

ZMIANA KARIERY WIĄŻE SIĘ Z DUŻĄ NIEPEWNOŚCIĄ

Nie da się ukryć, że zmiana kariery to dużo niewiadomych i wiążące się z nimi ryzyko. Powoduje to, że rosną twoje wątpliwości i obawy, które często hamują działanie. Strach przed popełnieniem błędu może łatwo sparaliżować cię przed wykonaniem jakiegokolwiek ruchu.

Najlepszym sposobem na pokonanie tych obaw jest ich weryfikacja. Większość z naszych obaw nigdy nie urzeczywistnia się w życiu. 

Owszem, istnieje pewne ryzyko. Ale pomyśl też, co się stanie, gdy NIE dokonasz zmiany? Czy możesz żyć tak, jak teraz przez kolejne kilka, kilkanaście lat? Kim będziesz, jeśli nie dokonasz zmiany? Sprawdź, jak niezrealizowanie tej zmiany ma się do ryzyka związanego z dokonaniem zmiany.

Obawy mogą wskazywać, że dotarłaś do ważnego punktu w swoim życiu. Gdy się odważysz zrobić pierwszy krok, być może otworzysz zupełnie nowy – lepszy rozdział w swoim życiu. 

Ten pierwszy krok nie musi oznaczać jakiś drastycznych zmian. Pierwszym działaniem może być stworzenie prostego planu. Rozpisanie planu działań pomoże ci uzyskać większą kontrolę nad całym procesem. Będziesz mieć jasną sytuację, co już masz, a czego jeszcze potrzebujesz. Określ sobie też wskaźniki czasowe lub finansowe, które podpowiedzą, czy jesteś na dobrej drodze.

Pomyśl też o planie awaryjnym i wsparciu innych osób. Kto może ci pomóc w tym, żeby twój plan się udał?

NIE MAM CZASU NA ZMIANĘ KARIERY

Często przekwalifikowanie postrzegane jest jak ogromna zmiana, wymagająca poświęcenia czasu na naukę, zdobywanie nowych umiejętności i szukanie pracy. Łatwo więc sobie to odpuścić, gdy masz mnóstwo obowiązków w pracy i życiu. 

Jeśli jednak już zaczęłaś rozważać zmianę, to znaczy, że istnieje dla ciebie jakiś ważny powód. Temat będzie więc powracać, bez względu na to, czy masz czas, czy nie. Wcześniej czy później trzeba będzie się zająć tym problemem. 

Nie oznacza to jednak, że musisz wszystko rzucać i skupiać się tylko na zmianie zawodowej. Trzeba spojrzeć realistycznie na swoją sytuację i szczerze określić, ile czasu możesz poświęcić na przekwalifikowanie. Czas na pewno się znajdzie, jak tylko ustalisz swoje priorytety.

Osobiście znam kilka kobiet, które w ciągu zaledwie roku dokonały dużej zmiany zawodowej, mając do dyspozycji tylko 30 minut dziennie. Oczywiście wymagało to od nich dużego poświęcenia, ale po roku czasu były w pracy, którą uwielbiały. Wysiłek więc się opłacił.

Przy ograniczonym czasie często jesteśmy znacznie skuteczniejsze, bo skupiamy się na tym, co jest najważniejsze. Przez to szybciej posuwamy się do przodu, bo nie tracimy czasu na niepotrzebne działania.

ZMIANA KARIERY OZNACZA ZACZYNANIE OD ZERA

Zakładasz, że w nowym zawodzie będziesz musiała zaczynać od podstawowych stanowisk? Nie zawsze tak dzieje się w praktyce. 

To, na jakim stanowisku będziesz pracować, zależy od twojego doświadczenia, wiedzy i umiejętności, które możesz przenieść do nowego zajęcia. Jeszcze większe znaczenie ma też to, w jaki sposób sprzedasz swoje atuty zawodowe nowemu pracodawcy.

Obawa przed powrotem do pozycji początkowych może wynikać ze strachu przed porażką i brakiem pewności siebie. Weź pod uwagę, że świat szybko się zmienia, a to wymaga od nas sporej elastyczności i uczenia się nowych rzeczy. Jeśli wydaje ci się, że możesz bezpiecznie zostać w swojej strefie komfortu, to jest to złudne. To, co jest pewne i bezpieczne jutro może nie istnieć – przekonaliśmy się o tym wszyscy na własnej skórze w marcu 2020.

Nawet jeśli będziesz musiała zaczynać od niższego stanowiska, pamiętaj, że nie jest ono na zawsze. W dużej mierze będzie to głównie od ciebie zależeć, jak długo na nim pozostaniesz. Jeśli masz już za sobą kilka lat doświadczenia zawodowego, to jest szansa, że szybciej odnajdziesz się w nowej roli i awansujesz

Stanowiska początkowe mają też tę zaletę, że zdejmują z ciebie niepotrzebną presję. Będziesz mieć więcej przestrzeni do nauki, niż osoba, która od razu wchodzi na stanowisko specjalistyczne i oczekuje się od niej, że wszystko już wie i umie. Korzystaj z tego i ucz się jak najwięcej, a nowe możliwości zaczną się same pojawiać.

zmiana kariery

WŁOŻYŁAM MNÓSTWO CZASU I WYSIŁKU W OBECNY ZAWÓD

Wydaje ci się, że zmiana kariery oznacza, że musisz zostawić za sobą mnóstwo włożonego wysiłku, pieniędzy i czasu w obecne zajęcie? Niekoniecznie tak musi być. Niektóre zajęcia wydają się tylko z pozoru ze sobą niepowiązane.

W rzeczywistości praktycznie do każdej pracy możesz przenieść umiejętności czy doświadczenie z innej branży. Jeśli zainwestowałaś w rozwijanie umiejętności miękkich takich jak na przykład zarządzanie ludźmi czy projektami, to z powodzeniem możesz je przenieść do nowej pracy.

Dodatkowo twoje doświadczenie z innej branży czy zawodu może wnieść świeże spojrzenie na zadania w nowej pracy.

Nie trzymaj się wykształcenia czy doświadczenia, które nie służy twoim celom, bez względu na to, ile cię kosztowały pracy i pieniędzy. Gdy czujesz się nieszczęśliwa w pracy, nic nie  jest w stanie tego zrekompensować. 

ZMIANA KARIERY – JAK POKONAĆ OBAWY

Łatwo sobie wmówić, że brak czasu, doświadczenia czy wiek uniemożliwi ci zmianę kariery. Jeśli uwierzysz, że te przekonania są prawdziwe, zrobisz z nich samospełniającą się przepowiednię. Jeśli zdecydujesz, że nie można, to tak będzie.

Zastanów się, czy nie lepiej jednak przesunąć energię z tworzenia wymówek na działanie. Zamiast spędzać czas na martwienie się, że czegoś ci brakuje, zainwestuj w zdobycie nowej wiedzy lub umiejętności. Każdy dzień odwlekania decyzji o zmianie wiąże się z kosztami emocjonalnymi i finansowymi. Porównaj swoje zarobki z tymi w nowej branży i sprawdź, ile mogłabyś zyskać za każdy dzień zmartwień.

Załóżmy, że zarabiasz 5 000 zł i chcesz przejść do branży IT na Scrum Mastera – dzienna różnica wynagrodzenia zaczyna się od 200 zł. Miesięcznie to 6 000 zł, rocznie 72 000 zł – oto koszt twoich obaw i odwlekania. Nawet jeśli odejmiesz od tego wydatki na szkolenia i certyfikację, to kwota wciąż jest spora, jak na polskie warunki.

Pamiętaj jednak, że przejście do nowego obszaru zawodowego będzie wymagać od ciebie stawienia czoła wyzwaniom, co może być niekomfortowe. To całkowicie normalne i jest to częścią procesu zmiany. Uczenie się zupełnie nowych rzeczy zawsze wymaga od nas wyjścia poza to, co znane. Jest jednak konieczne, jeśli pragniesz zmian w swoim życiu. 

Pokonywanie swoich obaw nie jest łatwe. Większość osób, które przeszły zmianę kariery stwierdza, że nie było się czego bać i żałuje, że nie zrobili tego wcześniej. 

Enneagram ad blog

Pin It on Pinterest

Share This