Czy warto określić swój cel w życiu? Zgodnie z najnowszymi badaniami, posiadanie celu w życiu może korzystnie przełożyć się na twoje zdrowie, długość życia, a nawet bogactwo.

Cel życia to poczucie, że twoje życie ma sens, wartość i znaczenie. Celowe życie oznacza, że wiesz, w jakim kierunku zmierza twoje życie. Masz też poczucie, że twoja praca i zaangażowanie mają pozytywny wpływ na innych. 

Coraz więcej badań pokazuje, że posiadanie sprecyzowanego celu życia przekłada się również na konkretne korzyści dla Ciebie.

3 KORZYŚCI POSIADANIA CELU W ŻYCIA OPARTE NA BADANIACH

#1 CEL ŻYCIA KORZYSTNIE WPŁYWA NA TWOJE ZDROWIE

Niewiele jest cenniejszych „rzeczy” w życiu niż nasze zdrowie. Wiemy już, że dieta, ruch i odpowiednie nastawienie do życia wpływają na jakość naszego zdrowia. Niedawno odkryto, że również posiadanie celu w życiu przekłada się korzystanie na dobre samopoczucie i zdrowie.

Przeprowadzone badania pokazują, że sens i poczucie celu w życiu, są związane z przetrwaniem. Istnieje kilka mechanizmów biologicznych, które mogą łączyć dobre samopoczucie z poprawą zdrowia, na przykład poprzez zmiany hormonalne lub obniżenie ciśnienia krwi.

Jest też wiele innych badań, które łączą poczucie celu z pozytywnymi wynikami zdrowotnymi, takimi jak mniej udarów i zawałów serca, lepszy sen oraz mniejsze ryzyko demencji i niepełnosprawności.

​​W siedmioletnim badaniu na ponad 900 mieszkańcach domów seniora naukowcy odkryli, że posiadanie celu życia wiązało się ze znacznie niższym wskaźnikiem zapadalności na chorobę Alzheimera. 

Inne badanie wykazało, że ci, którzy mieli poczucie egzystencjalnego celu i sensu życia, mieli mniej objawów depresji i lęku.

#2 CEL ŻYCIA KORZYSTNIE WPŁYWA NA TWOJĄ DŁUGOWIECZNOŚĆ

Oprócz korzyści emocjonalnych i psychologicznych, silne poczucie celu może również pozytywnie wpłynąć na długość twojego życia.

Badanie przeprowadzone na prawie 7 tysiącach dorosłych Amerykanów w wieku powyżej 50 lat, wykazało, że osoby posiadające cel w życiu mają niższą śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny. Posiadanie celu zmniejszało również ryzyko przedwczesnej śmierci. 

Inne badanie z 2009 roku obejmujące ponad 73 tysiące japońskich mężczyzn i kobiet wykazało, że ci, którzy mieli silny związek ze swoim poczuciem celu (które nazywają Ikigai), zwykle żyją dłużej niż ci, którzy tego nie robią. 

Ponadto w badaniu społeczności na świecie, w których ludzie żyją powyżej 100 lat, określono czynniki, które łączą większość stulatków. Jednym z nich jest właśnie silne poczucie celu. Po przeprowadzeniu kilku innych badań naukowcy doszli do wniosku, że cel w życiu wydaje się chronić przed ryzykiem śmiertelności w wieku dorosłym.

Mimo że badania są wciąż prowadzone, widać już, że silne poczucie celu w życiu może się przełożyć korzystnie na twoje zdrowie i życie.

#3 CEL ŻYCIA KORZYSTNIE WPŁYWA NA TWOJE BOGACTWO

Oprócz zdrowia i długiego życia, posiadanie celu w życiu może korzystnie wpłynąć na twoją sytuację materialną.

Badanie z 2016 r. wykazało, że osoby, które mają poczucie celu w życiu, zarabiają więcej pieniędzy niż osoby, które czują, że ich praca nie ma sensu. Inne badanie wykazało, że posiadanie celu w życiu wiązało się z większym dobrobytem: wyższymi dochodami, lepszym zatrudnieniem i majątkiem.

KORZYŚCI POSIADANIA CELU W ŻYCIU

Biorąc pod uwagę choćby te 3 powyższe korzyści, chyba nie muszę cię bardziej przekonywać, że warto określić swój cel życia. Wiedząc, że kierujesz się czymś istotnym i znaczącym, może dać ci większe poczucie spełnienia.

Określenie swojego celu pomoże ci ustalić, co jest dla ciebie najważniejsze i na czym masz się skupić. Stworzysz w ten sposób system wartości, który będzie cię kierować w przyszłości. Nie będziesz już musiała marnować czasu i energii każdego dnia na zastanawianie się, czy warto coś zrobić, czy nie. 

Jeśli będzie zgodne z twoim celem, będzie to oznaczać, że jesteś na dobrej drodze. Dzięki temu zyskasz większą pewność w działaniu. Znacznie łatwiej zmotywować się i dokończyć trudne zadanie, gdy wiesz, że stoi za nim coś ważnego dla Ciebie i innych. A świadomość, że dodajesz coś cennego i ważnego światu napełni cię większą dumą, radością i zadowoleniem.

Pin It on Pinterest

Share This