Idealna praca? Podobno nie istnieje. Ale kto z nas choć raz nie marzył o idealnym dniu w pracy? I bardzo dobrze, bo takie marzenia mogą być całkiem pomocne. Zwłaszcza jeśli masz serdecznie dość obecnej pracy i przymierzasz się do jej zmiany.
Kiedy zastanawiasz się nad zmianą pracy w twojej głowie, pojawia się mnóstwo myśli i wątpliwości. To może być szczególnie przytłaczające, jeśli nie masz określonych planów zawodowych. Zazwyczaj rozważasz różne opcje lub…nie masz w ogóle pomysłu. W obu przypadkach nie wiesz, co dalej zrobić.
IDEALNY DZIEŃ W PRACY
Jednym z fajniejszych ćwiczeń w takiej sytuacji, jest opisanie swojego idealnego dnia z życia w przyszłości. Jest to proste ćwiczenie, które może być początkiem do stworzenia bardziej rozbudowanej wizji życia.
Stworzenie takiego obrazu idealnego dnia w pracy może pomóc ci zdecydować, co robić dalej. Opisując idealną pracę, możesz uświadomić sobie swoje potrzeby, motywacje i aspiracje. Co więcej, zaczynasz myśleć o przyszłym zajęciu w kontekście całego życia, a nie tylko samej sfery zawodowej.
Idealny dzień w pracy może pomóc ci wyznaczyć kierunek twoich działań. Łatwiej będzie ci decydować, jakie zadania, stanowiska i prace wybierać, żeby urzeczywistnić ten obraz.
To ćwiczenie pomoże ci też sprecyzować ewentualne przeszkody i wyzwania na drodze do idealnej pracy. Będziesz lepiej przygotowana, a sam obraz będzie motywować cię do dalszego działania.
SZCZEGÓŁY W OPISIE ZROBIĄ RÓŻNICĘ
Ćwiczenie polega na tym, że opisujesz szczegółowo twój idealny dzień w pracy. Nie chodzi tylko o opisanie samych zadań, ale całego dnia.
Zaczynasz od wyobrażenia sobie, co chciałabyś robić rano – z jakim nastrojem się budzisz, jak wygląda twoja droga do pracy itd. Ważne, żeby opisać wszystko w szczegółach. Chodzi o to, żeby pobudzić twoją wyobraźnię do pracy. Opisujesz więc cały dzień – od poranka, poprzez dzień w pracy, aż do późnego wieczora.
Im więcej szczegółów umieścisz w opisie idealnego dnia, tym lepiej. Dzięki temu łatwiej będzie ci określić jakiej pracy potrzebujesz. Taki opis może przydać się do sprawdzenia, jak praca wpisuje się w twoje życie.
Często marzymy o jakimś zawodzie lub pracy, zupełnie nie biorąc pod uwagę jej realiów. Widzimy zazwyczaj tylko dobre strony – większe pieniądze, status i inne benefity. Wyobrażając sobie jednak jeden dzień z życia takiej osoby, widzisz pełen obraz. To, co zobaczysz, nie zawsze będzie pasować do twojego życia. Możesz szybko dojść do wniosku, że to jednak nie jest praca dla ciebie. Oszczędzisz sobie w ten sposób wielu rozczarowań.
Najlepiej poświęcić dłuższą chwilę na zastanowienie się, co chciałabyś robić w idealnej pracy. Przypomnij sobie zadania, które lubisz robić. Nie ograniczaj się jednak tylko do zrobienia listy obowiązków. Praca to też miejsca, systemy, ludzie, atmosfera i wiele innych ważnych rzeczy.
WYJDŹ POZA DOTYCHCZASOWY SCHEMAT
Opis idealnego dnia w pracy ma jednak pewne ograniczenie, o którym warto pamiętać. Kiedy ładnych parę lat temu robiłam to ćwiczenie, nawet nie śniło mi się, że można pracować i zarabiać poza etatem. Oczywiście wiedziałam, że można pracować we własnej firmie, ale wtedy wydawało mi się, że to oznacza wynajmowane biuro i fizyczne produkty. Nawet nie potrafiłam sobie wyobrazić, że całą działalność można prowadzić tylko w sieci, rozmawiać zdalnie z klientami i zarabiać pieniądze praktycznie bez wychodzenia z domu. To sprawiło, że odrzuciłam marzenia o własnej firmie, a mój idealny dzień w pracy opisywał pracę na etacie.
I tu właśnie pojawiają się ograniczenia tego ćwiczenia – większość z nas nie potrafi sobie wyobrazić życia poza tym, które aktualnie prowadzimy. Owszem wyobrażamy sobie, że zarabiamy większe pieniądze, podróżujemy coraz dalej, mamy więcej czasu dla siebie i rodziny. Niestety te opisy wciąż mieszczą się w schematach do których przywykliśmy – praca na etacie, od 8 do 16. Wyobrażamy sobie pracę podobną do tego, co do tej pory robiliśmy lub do tego, co robią nasi znajomi.
To sprawia, że nasze idealne życie niewiele odbiega od tego, które mamy. Poza tym, że tylko mamy więcej – pieniędzy, czasu, materialnych rzeczy itd.
Natomiast w tym ćwiczeniu chodzi też o to, żeby wyjść poza te utarte schematy. Zacząć marzyć trochę na większą skalę – dotrzeć do swoich głęboko zakopanych pragnień. Do czegoś, co cię onieśmiela i jednocześnie niemal automatycznie wyzwala w tobie odpowiedź – taak, to jest właśnie to! To najbardziej chciałabym robić…ale to przecież niemożliwe!
ODWAŻ SIĘ MARZYĆ
Czy faktycznie twoje marzenia są niemożliwe do spełnienia? A może po prostu nie są do spełnienia na ten moment?
Pamiętaj, że mamy tendencję do niedoceniania tego, co możemy osiągnąć w długim okresie. Może dziś nie jest możliwe osiągnięcie idealnego dnia pracy, ale za jakiś czas – kto wie? Jeżeli nie jest to niemożliwe, to może warto podrążyć ten temat?
Dlaczego zachęcam cię do wielkich marzeń? Od razu zastrzegę, że nie ma absolutnie nic złego w marzeniu o wygodnym życiu, ale bez fajerwerków. Nawet badania potwierdzają, że większość z nas marzy o “tylko trochę” większych pieniądzach, “trochę” lepszym samochodzie, “trochę” dłuższych wakacjach itd.
Jest tylko jeden problem z takimi nieśmiałymi marzeniami. Wyobrażając sobie życie niewiele różniące się od tego, które prowadzisz, nie wychodzisz poza utarty schemat. A utarty schemat daje ci niewielkie szanse na znaczną poprawę jakości swojego życia. Trzymając się utartych i bezpiecznych ścieżek nie rozwijasz się i nie przechodzisz na kolejny poziom.
Pisząc kolejny poziom, mam na myśli bardzo różne rzeczy – to może być awans i życie na finansowo wyższym poziomie. Może to też być lepsze zdrowie, trwalsze relacje z ludźmi i większa dbałość o świat, w którym żyjesz. Kolejny poziom to lepsze wykorzystanie twoich mocnych stron, naturalnych predyspozycji i większa radość z poczucia sprawczości i celu w życiu.
IDEALNY DZIEŃ W PRACY MA SWOJĄ CENĘ
Zdaję sobie sprawę, że nie każdy może pragnąć przejścia na ten wyższy poziom. Skoro jest wystarczająco dobrze, to po co jeszcze fundować sobie dodatkowe wyzwania?
Jednak te wyzwania są nam potrzebne, by doświadczyć pełniejszego życia. Wystarczy, że spojrzysz wstecz na swoje życie – przypomnij sobie moment, kiedy musiałaś zmierzyć się z jakimś trudnym wyzwaniem. Czy z perspektywy czasu nie był to przypadkiem moment, kiedy nauczyłaś się najwięcej? Czy ta trudna sytuacja nie wzmocniła czegoś w tobie?
Zbliżenie się do idealnego dnia w pracy też będzie wymagać od ciebie sprostania paru wyzwaniom. Nie da się zmienić życia na lepsze bez ponoszenia kosztów. Nawet wygrany los na loterii kosztuje 😉
Każde marzenie ma swoją cenę, ale warto ponieść te koszty. Dostajesz w zamian coś cenniejszego – doświadczenie, umiejętności, wartościowe relacje.
Nie bój się więc marzyć podczas tworzenia opisu idealnego dnia w pracy. Daj sobie parę dni na zrobienie tego ćwiczenia. Z biegiem czasu obraz powinien stawać się bardziej wyrazisty. Dzięki temu łatwiej będzie ci określić nowy cel zawodowy i zrobić w końcu kolejny krok.