Łatwo wyznaczyć sobie ambitne cele — zwłaszcza na początku roku, ale jak realizować cele w zgodzie ze sobą? Jak nie stracić po drodze zapału i utrzymać motywację?

Problemy z osiągnięciem celów postawionych na początku roku mogą wynikać z pewnych utartych schematów myślenia i działania. Czasami to, co jest twoją mocną stroną, w zbyt silnym natężeniu może być też przeszkodą na drodze do sukcesu. Dlatego tak ważne jest dobre poznanie siebie i uświadomienie sobie wewnętrznych ograniczeń.

Pomocne może być oparcie celów i działanie w zgodzie z twoim typem osobowości Enneagram.

Cele oparte na twoim typie Enneagramu mogą mieć większe szanse na zrealizowanie, a to dlatego, że są dostosowane do najbardziej dominujących aspektów twojej osobowości.

Enneagram może pełnić rolę wewnętrznego kompasu podczas realizacji większych celów. Gdy zrozumiesz, co popycha cię do działania, łatwiej będzie ci utrzymać motywację i wrócić na właściwe tory, gdy zbłądzisz.

Dowiedz się, jak poszczególne typy Enneagramu podchodzą do realizacji celów. Sprawdź, co może pomóc ci w ich osiągnięciu.

TYP 1 ENNEAGRAMU

Jedynki uwielbiają mieć wszystko pod kontrolą, więc planują swoje działania w drobnych szczegółach. Motywują je ambitne cele i wkładają mnóstwo wysiłku w ich osiągnięcie. 

Jeśli twój typ osobowości to Jedynka, największą przeszkodą w dążeniu do celu jest twój własny wewnętrzny krytyk. Sprawia on, że rzadko kiedy jesteś zadowolona z ostatecznego efektu swojej pracy. Masz poczucie, że zawsze można jeszcze coś poprawić i udoskonalić. 

Pomocne w realizacji celów może być nauczenie się delegowania zadań i obniżenie swoich oczekiwań odnośnie rezultatów do bardziej realistycznego poziomu. Naucz się odróżniać to, co naprawdę chcesz zrobić od tego co „powinnaś” – co jest narzucone przez oczekiwania innych.

TYP 2 ENNEAGRAMU

Dwójka uwielbia pracować w towarzystwie, więc zazwyczaj realizuje takie cele, które przyczyniają się do dobra ogółu. Zdajesz sobie sprawę, że jeśli zawiedziesz, wpłynie to na innych.

Największą przeszkodą dla ciebie w osiąganiu celów jest ciągłe reagowanie na prośby innych. Rozprasza cię to i odciąga od tego, co planowałaś zrobić. 

Warto byś pomyślała w tym roku o sobie i swoich potrzebach, bo często pracujesz na konto innych, zupełnie o sobie zapominając. Znajdź przyjaciela, z którym możesz osiągnąć wspólny cel, lub kogoś, kto będzie cię rozliczał ze zobowiązań wobec siebie i jednocześnie ci kibicował.

Enneagram ad blog

TYP 3 ENNEAGRAMU

Trójka zazwyczaj nie ma problemów z realizacją celów — pod koniec roku ma długą listę osiągnięć na swoim koncie. Choć nie brakuje ci motywacji i wytrwałości to warto, byś przyjrzała się swoim priorytetom i wybrała tylko te, które powiązane są z twoim systemem wartości. 

Masz tendencje do skupiania się na celach, które powszechnie uznawane są za sukces: wysoka pozycja, pieniądze, dobra materialne. Niestety nie zawsze są to cele, których faktycznie pragniesz. Znajdź swoją definicję sukcesu opartą na najważniejszych wartościach i dbaj o regenerację podczas pracy nad celami.

TYP 4 ENNEAGRAMU

Czwórki są świetnymi wizjonerami i zawsze mają ambitne cele. Przeszkodą w realizacji tych celów może być codzienna żmudna praca, której te cele wymagają.

Dla Czwórki pomocne może być okiełznanie huśtawek emocjonalnych, które zazwyczaj towarzyszą jej podczas realizacji celów. 

Przydatne będą rutyny, które pozwolą codziennie posuwać się do przodu mimo braku motywacji i humoru. Świętuj nawet najmniejszy postęp, aby utrzymać dobre tempo. Poproś przyjaciela, który przypomni ci, dlaczego warto realizować swoje cele, kiedy czujesz się zniechęcona.

TYP 5 ENNEAGRAMU

Największą przeszkodą dla Piątki podczas osiągania celów są … jej mocne strony — niekończące się przygotowania i przemyślenia. Jeśli Piątka chce zobaczyć efekty, musi zrozumieć, że ma wystarczająco dużo danych, by zacząć działać. Warto byś ustaliła sobie limity czasowe na przygotowania. 

Przedłużająca się faza przygotowań może być oznaką strachu przed opuszczeniem strefy komfortu. Nawet jeśli nie masz jeszcze wszystkich szczegółów lub wiedzy, prawdopodobnie wiesz więcej, niż myślisz.

Motywujące dla ciebie mogą być cele, które powiązane są z dzieleniem się bogactwem wiedzy, którą posiadasz. Wyznacz sobie cel, który wydaje się nieco wykraczać poza twoje możliwości — zachęci Cię do myślenia w nowy sposób.

TYP 6 ENNEAGRAMU

Cele, które wyznacza sobie Szóstka, są zazwyczaj dobrze przemyślane i bezpieczne. Szóstka dodatkowo ma opracowane wszelkie scenariusze, gdyby pojawiły się jakieś trudności po drodze. 

Warto, byś zaufała sobie bardziej, bo często ustalasz zbyt bezpieczne cele. W rzeczywistości świetnie sobie radzisz z ambitnymi celami i dodatkowo potrafisz zmobilizować do pracy innych. 

Podziel swoje cele na małe, realistyczne kroki działania, żeby uwolnić się od zmartwień i niepokoju związanego z „co by było, gdyby”. O opinie i informacje zwrotne proś tylko zaufane osoby – nie wszystkich.

Jak realizować cele w zgodzie z typem osobowości Enneagram

TYP 7 ENNEAGRAMU

Siódemka potrafi korzystać z uroków życia, więc jej cele zazwyczaj zawierają w sobie element zabawy i przyjemności. 

Wyzwaniem dla ciebie może być sama realizacja celów. Duże, atrakcyjne cele wymagają czasu i cierpliwości, której często ci brakuje. Poza tym jest tyle innych atrakcji po drodze do celu. Pomocne będzie rozbicie celów na mniejsze kroki, które prowadzić będą do widocznych rezultatów, żeby utrzymać twoją motywację.

W utrzymaniu motywacji pomoże też powiązanie celów z wartościami, a nie z tym, co wydaje się atrakcyjne w danym momencie.

TYP 8 ENNEAGRAMU

Siłą ósemki jest nie tylko to, że potrafi osiągać ambitne cele, ale jeszcze zachęcić innych do ich realizacji. Ósemki są mistrzami w realizacji celów: są wytrwałe, energiczne, mają zdolności organizacyjne i przywódcze. 

Dla ciebie najtrudniejsze jest zadbanie o siebie w trakcie dążenia do celu. Zazwyczaj jesteś tak bardzo skupiona na celu, że potrafisz przesadzić z pracą i nadwyrężyć swoje zdrowie.

​​Przeanalizuj, dlaczego chcesz osiągnąć swoje cele: czy próbujesz coś kontrolować, czy też zaspokajają one głębszą potrzebę? 

Zrób też listę rzeczy, które robisz, a które już nie służą twojemu celowi. Warto zastanowić się, z czego zrezygnować i skupić się na procesie, a nie na wynikach.

TYP 9 ENNEAGRAMU

Wyzwaniem dla Dziewiątki jest samo wyznaczenie celów, ponieważ ma ona problem z określeniem tego, co chce osiągnąć. Dlatego też Dziewiątka nie przepada za stawianiem sobie dużych celów. 

Dla Dziewiątki problemem jest zdobycie się na odwagę, żeby uwierzyć, że jej prawdziwe pragnienia mają znaczenie i są warte jej wysiłku. Warto więc, żebyś skupiła się na celach, które odzwierciedlają twoje osobiste pasje. 

Zapisz wszystko, co chcesz osiągnąć. Następnie oceń swoją listę na podstawie swoich wartości i uszereguj je według ważności. Unikaj wielozadaniowości lub prób osiągnięcia więcej niż jednego celu naraz.

Pin It on Pinterest

Share This