Możesz myśleć, że twoja praca to tylko miejsce, w którym spędzasz większość swoich dni. Jednak w dorosłym życiu spędzisz w pracy ponad 80 000 godzin, a bycie nieszczęśliwą przez tak długi czas ma poważne konsekwencje.

Gdy tkwisz w pracy, która sprawia, że ​​czujesz niezadowolenie, smutek i frustrację przez dłuższy czas, wcześniej czy później pojawiają się skutki uboczne. Zaczynasz mieć problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Co więcej — skutki uboczne dotyczą nie tylko ciebie, ponieważ ta sytuacja wpływa też na twój związek i to, jak twoje dzieci zaczynają postrzegać pracę.

Jeśli nienawidzisz swojej pracy, jest też duże prawdopodobieństwo, że nie lubisz swojego życia.

Sprawdź poniżej, jakie są psychiczne i fizyczne skutki pracy, która nie daje ci satysfakcji. Poznaj 4 pytania, które pomogą Ci wydostać się z tej sytuacji.

PSYCHICZNE SKUTKI PRACY, KTÓRA NIE DAJE CI SATYSFAKCJI

Praca, która nie daje ci satysfakcji, ma spory wpływ na twoje zdrowie psychiczne. Konsekwencje dla twojego zdrowia psychicznego mogą być podstępne, bo często po prostu nie łączysz ich z pracą. Poza tym niskie poczucie wartości czy brak pewności siebie nie boli, łatwo więc przeoczyć pierwsze objawy.

Nieprzyjemne sytuacje w pracy powodują niepokój, który w dłuższej perspektywie może rozwinąć się w depresję. Zaczyna cię wszystko drażnić, co może szybko przerodzić się w pesymizm lub agresję. Doświadczasz też wahań nastroju, które utrudniają ci wykonywanie niektórych zadań w pracy.

Wszystkie te problemy przenosisz do domu, nieświadomie wpływając na samopoczucie i zdrowie twoich bliskich. Negatywne emocje z twojej pracy mogą niszczyć twój związek, relacje z dziećmi i przyjaciółmi. 

Dodatkowo utrwalasz negatywne przekonania i postawy wobec pracy u swoich dzieci. Jeśli twoje dziecko widzi, że codziennie wracasz zmęczona i smutna z pracy, to ciężko będzie mu uwierzyć w dorosłym życiu, że praca może być źródłem pozytywnych emocji i dawać poczucie satysfakcji.

Jeśli nienawidzisz tego, co robisz w pracy, denerwują cię ludzie, z którymi pracujesz, a twoje życie osobiste zaczyna przypominać zły sen, to pomyśl o tym, jak zaczynasz siebie postrzegać? Twoje poczucie wartości i zaufania do siebie obniża się, sprawiając, że coraz trudniej jest ci podejmować działania pomagające wyjść z tej sytuacji.  

Tkwienie w niesatysfakcjonującej pracy przez dłuższy czas prowadzi też do wypalenia i stresu związanego z pracą, co wpływa również na twoje zdrowie fizyczne.

Quiz jakiej zmiany zawodowej potrzebujesz

FIZYCZNE SKUTKI PRACY, KTÓRA NIE DAJE CI SATYSFAKCJI

Stres związany z niesatysfakcjonującą pracą, powoduje, że znajdujesz się w ciągłym stanie czujności. Taki stan sprawia, że nieustanie podświadomie wyszukujesz potencjalnych zagrożeń. 

Dodatkowo nieprzyjemne emocje, które odczuwasz w stresującej pracy, dosłownie zalewają twój organizm toksycznym koktajlem hormonów stresu. Wpływa to na działanie twojego mózgu i procesy naprawcze w twoim ciele. W dłuższym okresie niestety może przekładać się na poważne choroby.

Frustrująca praca najczęściej wiąże się z dużym poziomem stresu. Badania pokazują, że niezadowolenie z pracy jest mocno powiązane z przybieraniem na wadze. Często zajadamy stresujące sytuacje, a przy wypaleniu brakuje nam energii do ruchu.

Gdy jesteś ciągle pod wpływem nieprzyjemnych emocji i stresu osłabia się też twój układ odpornościowy. Twój organizm jest bardziej podatny na przeziębienia, ale także rośnie ryzyko pojawienia się chorób serca.

Istnieją też badania potwierdzające, że brak poczucia sensu i autonomii w pracy przekłada się na liczne problemy ze zdrowiem i krótsze życie.

ZACZNIJ SZANOWAĆ SIEBIE I SWOJE ZDROWIE

Czy doświadczasz któregokolwiek z powyższych objawów? Czy widzisz jaskrawiej związek pomiędzy tym, jak się czujesz psychicznie i fizycznie, a twoją pracą?

Jeśli tak, to teraz jest naprawdę dobry moment, żeby zastanowić się nad swoją sferą zawodową i poszukać bardziej satysfakcjonującej ścieżki kariery.

Pierwszym krokiem do wyjścia z tej sytuacji jest poważne potraktowanie siebie. Pozwól, że zadam ci trudne pytanie: Kiedy zamierzasz zacząć szanować siebie i swoje zdrowie?

Często znajdujemy niezliczone powody i usprawiedliwienia dla pozostania w niesatysfakcjonującej pracy – niektóre są całkowicie uzasadnione, ale część z nich to tylko wymówki.

Rozumiem, że potrzebujesz opłacić rachunki i kredyty, nie masz czasu na szukanie pracy, brakuje ci wiedzy lub umiejętności, by zdobyć wymarzoną pracę. Pamiętaj jednak, że zawsze masz wybór — możesz nie mieć wpływu na sytuację, ale wciąż masz wpływ na to, jak na nią zareagujesz. Ostatecznie więc to ty decydujesz o tym, jak faktycznie wygląda twoje życie. 

Dopiero kiedy przejmiesz odpowiedzialność za swoje życie i zdrowie, będziesz mogła ruszyć z miejsca i zacząć dokonywać zmian. Musisz uwierzyć, że jesteś w stanie stworzyć sobie takie życie, jakiego pragniesz. Praca, która daje ci radość i spełnienie, nie jest luksusem zarezerwowanym dla nielicznych szczęśliwców — w pełni na nią zasługujesz i możesz ją mieć. 

Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w znalezieniu bardziej satysfakcjonującego zajęcia, sprawdź konsultacje:

JAK WYDOSTAĆ SIĘ Z PRACY, KTÓRA NIE DAJE CI SATYSFAKCJI

Jeśli chcesz wyrwać się z pracy, która nie daje satysfakcji, warto na początek zadać sobie kilka podstawowych pytań. Spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytania, żeby lepiej poznać i zmienić swoją sytuację.

1. CZY ŻYJESZ SWOIM ŻYCIEM?

Znajdź chwilę i zastanów się, czy gdybyś miała ponownie się urodzić, żyłabyś w ten sam sposób? Czy Twoje życie odzwierciedla to, w jaki sposób chciałabyś spełniać swoje potrzeby i wartości? 

Poświęć trochę czasu, żeby uświadomić sobie, co (lub kto) sprawiło, że znalazłaś się w swojej obecnej sytuacji. Nasze wybory zawodowe często są dziełem przypadku, ale też wpływu rodziny i innych osób. Pamiętaj, że nie chodzi tu o obwinianie innych, tylko o znalezienie racjonalnego wytłumaczenia, co doprowadziło cię do tego punktu.  Dzięki temu lepiej zrozumiesz swoją sytuację i unikniesz popełnienia tych samych błędów.

2. CO POZYTYWNEGO CHCESZ ZATRZYMAĆ?

Jeśli nadal jesteś w pracy, która nie daje ci satysfakcji, to znaczy, że jest coś dobrego, co cię w niej trzyma. Zastanów się, co to jest i czy możesz tak zmienić swoją obecną pracę, by mieć tego więcej? Jeśli nie ma takiej możliwości, zacznij szukać nowej pracy, która zapewniłaby więcej tych doświadczeń.

Czasami szczęście i sens znajdują się poza pracą — w twoich zainteresowaniach, zajęciach w organizacjach, które wspierasz. Pomyśl, jak możesz to przenieść do sfery zawodowej.

3. CO WOLAŁABYŚ ROBIĆ?

Jeśli to, co teraz robisz na co dzień w pracy, nie daje ci spełniania, to, co innego chciałabyś robić? Świetnym ćwiczeniem jest opisanie swojego idealnego dnia w pracy. Możesz pójść jeszcze krok dalej i opisać, jak chciałabyś, żeby twoje życie wyglądało w niedalekiej przyszłości.

Taka wizualizacja może dać wiele cennych spostrzeżeń na temat twoich potrzeb, mocnych stron i zainteresowań. Dzięki temu łatwiej będzie ci podjąć decyzje co do dalszych kroków na twojej ścieżce kariery.

4. JAKIE KROKI MOŻESZ PODJĄĆ TERAZ, ŻEBY PRZEJŚĆ DO NOWEJ PRACY

Wiesz teraz, co sprawiło, że znalazłaś się w tej sytuacji i co cię w niej trzyma. Masz też określone, jak chcesz żyć w przyszłości. Zastanów się teraz, jak włączyć do twojego obecnego życia elementy, które mogą je poprawić. 

Ostatni krok to po prostu działanie. Podejmij kroki, które przybliżą cię do nowej, bardziej satysfakcjonującej pracy. Pamiętaj jednak, że nie chodzi tu o składanie wypowiedzenia! Zanim do tego dojdzie, jest wiele innych rzeczy, które możesz zrobić, żeby zapewnić sobie bezpieczne przejście do nowej pracy.

Pin It on Pinterest

Share This