Coraz częściej zmieniamy pracę. Częściowo wynika to z dostosowywania się do szybko zmieniającego się świata, a częściowo z tego, że rosną nasze oczekiwania wobec pracy. 

Stajemy się coraz bardziej świadomi, jak wielką rolę ogrywa praca w naszym życiu i chcemy, żeby lepiej wpisywała się w nasze potrzeby. To powoduje, że częściej rozglądamy się za nowymi możliwościami na rynku pracy. 

Zmiana pracy nie jest łatwa. Po podjęciu odważnej decyzji zazwyczaj pojawią się wyzwania, które trzeba pokonać. Łatwo jest wtedy popełnić kilka typowych błędów przy zmianie pracy.

JAK UNIKNĄĆ BŁĘDÓW PRZY ZMIANIE PRACY

Jeśli planujesz zmienić pracę w najbliższym czasie, unikaj tych błędów, a zaoszczędzisz sobie wielu rozczarowań.

1. SZUKASZ PODOBNEJ PRACY

Jak tylko sobie uświadomisz, że nie cierpisz pracy, którą wykonujesz, zaczynasz przeglądać oferty pracy. Większość z nas po prostu otwiera stronę z ogłoszeniami i wyszukuje podobną pracę.

Oczywiście jest to zrozumiałe, bo najszybciej znajdziesz pracę, którą potrafisz wykonywać. Uważaj jednak, żeby nie popełnić tutaj jednego z typowych błędów przy zmianie pracy. Coś przecież sprawiło, że chcesz zmienić pracę na inną. Czy szukanie takiej samej pracy ma na pewno sens?

Szukając takiej samej pracy, ograniczasz sobie nowe możliwości. Czy nie czas przypadkiem na wyższe stanowisko? A może warto poszukać pracy w nowej branży? Trzymanie się tego samego stanowiska pracy sprawia, że nie dajesz sobie możliwości rozwoju. Bez wyjścia poza swoją strefę komfortu nie zdobędziesz nowych umiejętności. 

Rzucenie się na pierwszą ofertę pracy, często kiepsko przekłada się na zwiększenie satysfakcji zawodowej. W najgorszym przypadku skończysz w pracy, której nienawidzisz tak samo, jak obecnej, ponieważ nie miałaś czasu na ocenę tego, czego naprawdę chcesz od następnej pracy.

Lepiej się upewnij, że powody zmiany nie leżą po stronie samej pracy. To dobra okazja też do chwili szczerości dla ciebie. Być może ta praca nie jest dla ciebie i czas rozejrzeć się za czymś zupełnie nowym? 

Pozostanie w pracy, której nienawidzisz podczas odkrywania innych opcji, może być dość nieprzyjemne, ale często jest to najlepszy sposób działania dla twojego przyszłego ja. Pamiętaj, że praca, którą pokochasz, nie oznacza, że będziesz szczęśliwa i spełniona każdego dnia. Skup się raczej na tym, co cię motywuje, co cię ciekawi i czego potrzebujesz, żeby poczuć długoterminową satysfakcję.

Wszyscy przechodzimy przez etapy niezadowolenia z naszej pracy. Staraj się jednak zawsze podążać w kierunku czegoś, a nie od czegoś uciekać.


2. DZIAŁASZ BEZ REFLEKSJI

No dobrze – masz już otwartą wyszukiwarkę ofert pracy, wybrałaś kilka ogłoszeń, klikasz “aplikuj” i…zrobione!

Decyzję o zmianie pracy podejmujemy często pod wpływem emocji. Wkurzył cię szef, klient lub kolega z pracy – idealny moment na wysłanie aplikacji. Wcześniej jeszcze mały lifting CV – trzeba przecież dopisać ostatnie miejsce pracy.

Działanie pod wpływem emocji i bez przygotowania najczęściej kończy się rozczarowaniem. Rozczarowaniem, bo twoja aplikacja pozostaje bez odzewu. Może być też gorsza sytuacja – dostajesz pracę, ale nowa okazuje się jeszcze gorsza niż poprzednia.

Działanie bez zastanowienia może daje jakieś rezultaty, ale czy takiego efektu się spodziewałaś? Czy aby nie chodziło o zmianę pracy na lepszą? Nie da się tego zrobić, jeśli wcześniej nie przemyślisz sobie kilku ważnych dla ciebie kwestii. 

Warto zastanowić się, czego już nie chcesz w swojej pracy i co chcesz w zamian. Do tego jednak potrzeba znajomości siebie – swoich potrzeb, motywacji i wartości

Nie zaczynaj zmiany bez przemyślenia sobie tych ważnych kwestii. Działanie bez refleksji sprawi, że zmarnujesz czas na poszukiwanie pracy, która nie jest dla ciebie odpowiednia. To jest kolejny z typowych błędów przy zmianie pracy.

Ucieczka nie rozwiąże twoich problemów – zostaną one powtórzone w następnej pracy.

Zanim znajdziesz wymarzoną pracę, poświęć trochę czasu na zastanowienie się, co cię pasjonuje, co sprawia, że jesteś szczęśliwa w pracy, jakie są twoje długoterminowe cele zawodowe, jakie umiejętności wnosisz, a które jeszcze musisz zdobyć, aby zmienić pracę. Znajomość siebie i tajników pracy, którą chcesz, jest niezbędna do pomyślnej zmiany.

5 błędów przy zmianie pracy

3. ZA DŁUGO SIĘ ZASTANAWIASZ

Moment zatrzymania się, przyjrzenia się sobie i sytuacji jest bardzo ważny. Potrzeba do tego czasu i spokoju, dlatego to może trochę potrwać. Nie warto spieszyć się i wykonywać gwałtownych ruchów. Jednak nie można też wiecznie się zastanawiać.

Dla wielu z nas pierwszym punktem wyjścia do rozwiązania problemu jest jego przemyślenie, dopóki nie znajdziemy realnego rozwiązania. Sporządzanie listy alternatywnych miejsc pracy oraz wyliczanie zalet i wad często wydają się nam najbardziej naturalnym pierwszym krokiem.

Problem z takim podejściem polega na tym, że ogranicza nas obecny światopogląd. Nie doświadczając nowych rzeczy, nie jesteśmy w stanie wyjść poza to, co wiemy dzisiaj.

Niestety samym myśleniem i wiecznym zastanawianiem niczego nie zmienisz. Nic się nie zmieni, jeśli twoje działanie zatrzyma się tylko w twojej głowie. W pewnym momencie trzeba zacząć działać. Działaniem mogą być małe kroczki. 

Takim małym kroczkiem może być rozmowa z osobą, która wykonuje wymarzone przez ciebie zajęcie. Mały kroczek to zdobycie kontaktu do osoby, która pracuje w firmie, którą od dawna obserwujesz.

Jeśli lubisz sobie wszystko przemyśleć dokładnie, spróbuj sobie wyznaczyć datę końcową. Niech te przemyślenia będą też bardziej efektywne. Chodzi o to, żebyś ciągle nie wpadała w te same pętle myślowe, z których nic nowego nie wynika.

I zacznij w końcu działać – wyjdz poza myślenie, zacznij rozmawiać z innymi, opracuj plan i wdrażaj go w życie małymi krokami.

Brak decyzji i unikanie działania nie pozostaje bez konsekwencji. Tkwienie w pracy, której nie znosisz, odbija się na twoim zdrowiu, relacjach i otoczeniu.

4. DZIAŁASZ, ALE BEZ EFEKTÓW

Być może już działasz – masz zaktualizowane CV, aplikujesz i zdobywasz nowe kontakty zawodowe. Może masz wypisane kilka pomysłów na siebie. Mijają jednak tygodnie, miesiące a ty ciągle jesteś w tej samej pracy. Nic się nie zmienia pomimo tego, że działasz.

Jeśli nie masz efektów w postaci konkretnych ofert pracy od pracodawców, to znaczy, że coś jest nie tak. Może trzeba poprawić CV lub zmienić strategię szukania pracy? W takiej sytuacji warto określić sobie jakieś wskaźniki, żeby nie tracić czasu na coś, co nie działa.

Szukanie pracy wymaga opanowania kilku umiejętności: napisania CV, które zwróci uwagę pracodawcy, dotarcia do właściwych ludzi i ofert, negocjacji wynagrodzenia itd. Rynek pracy zmienia się tak samo dynamicznie, jak świat wokół nas. Zanim zaczniesz szukać, zorientuj się, jakie metody szukania pracy są teraz najefektywniejsze.  

Przy większych zmianach zawodowych często wykonujemy tzw. ruchy pozorne. Oznacza to, że działasz, ale bez efektu. Robisz to raczej dla spokoju sumienia. Niestety nic z takiego działania nie wynika. Przykładem takich działań jest przeglądanie internetu, zapisywanie się na szkolenia, chodzenie na różnego rodzaju wydarzenia.

Przy szukaniu nowej pracy takie działania są jak najbardziej potrzebne. Tyle że w pewnym momencie będziesz oczekiwać rezultatów. Trudno będzie z tych niepozornych działań wydobyć jakiś konkretny efekt, jeśli nie będzie za nimi stać jasny cel i przemyślana strategia.


5. NIE MASZ PLANU

Zmiana pracy może często zająć miesiące. Pomyślnej realizacji na pewno pomoże przygotowanie planu. Bez dobrze przemyślanej strategii możesz dryfować po rynku pracy dłużej niż to konieczne. Opracowanie szczegółowego planu działania, w którym znajdą się finanse, strategia, kontakty i edukacja – to fundament twojego potencjalnego sukcesu.

Bycie zorganizowaną i skoncentrowaną przed podjęciem jakichkolwiek dużych decyzji pomoże ci zachować jasność umysłu w sytuacji, gdy targają tobą silne emocje.

Spontaniczność lub poleganie na szczęściu może nie przynieść żadnych rezultatów, a przynajmniej nie takie, jakie chciałabyś zobaczyć. Brak planu to jeszcze jeden z typowych błędów przy zmianie pracy.

PODSUMOWANIE – JAK UNIKNĄĆ BŁĘDÓW PRZY ZMIANIE PRACY


Po określeniu, jakiej pracy potrzebujesz, ustal cel i harmonogram. Twój plan powinien obejmować szereg konkretnych, wykonalnych kroków, które zwiększą twoje szanse na zwrócenie uwagi przyszłego pracodawcy.

Ja sama popełniłam co najmniej 4 z tych typowych błędów przy zmianie pracy. Niektóre trudno było mi nawet sobie uświadomić – dopiero z biegiem czasu mogłam je dostrzec. Ty jednak nie musisz ich popełniać – zawsze lepiej jest uczyć się na błędach innych. 

Enneagram ad blog

Pin It on Pinterest

Share This