Zanim opowiem ci, od czego zacząć szukanie pomysłu na siebie chciałabym przekazać ci najpierw, gdzie go nie szukać. Nie wspominałabym o tym, gdyby nie to, że niemal wszyscy popełniamy pewien błąd. Błąd polega na tym, że zaczynamy szukanie pomysłu wszędzie, tylko nie tam, gdzie trzeba.
Krótko mówiąc, większość z nas szuka pomysłu na siebie na zewnątrz. Szukamy pomysłu w internecie, na tablicach ogłoszeń lub w sugestiach ważnych dla nas osób. Szukamy tego pomysłu, obserwując naszych kolegów w pracy i rozmawiając ze znajomymi, którzy mają tzw. dobrą pracę.
Nie ma w tym nic złego i nawet na pewnym etapie szukania pomysłu niektóre z tych rozwiązań mogą dać wiele cennych spostrzeżeń. Za chwilę jednak przekonam cię, że nie są to najlepsze miejsca na początkowym etapie poszukiwań. Zwłaszcza jeśli nie masz bladego pojęcia, co chcesz robić w życiu.
ZACZNIJ SZUKANIE POMYSŁU OD NAJWAŻNIEJSZEJ OSOBY
Od czego więc zacząć szukanie pomysłu na siebie?
Widzisz, wszystko zaczyna się od ciebie — pomysł na siebie to najczęściej po prostu pomysł na to, jak chcesz przeżyć swoje życie. Dotyczy głównie sfery zawodowej: pomysłu na nową pracę, karierę czy nowy biznes. Skoro dotyczy twojego życia, kariery czy biznesu to nie może więc zabraknąć w nim najważniejszego elementu, czyli po prostu ciebie.
Pomysł na siebie jest oparty na twoich zasobach: cechach osobowości, wrodzonych predyspozycjach, nabytych umiejętnościach, ważnych dla ciebie wartościach i wewnętrznej motywacji.
To ty będziesz realizować ten pomysł przy użyciu swoich zasobów. To od ciebie będzie zależeć, czy wdrożenie pomysłu zakończy się pomyślnie. Będziesz też pierwszą osobą, która będzie czerpać korzyści z wprowadzenia i kontynuacji tego pomysłu.
Dlaczego więc próbujemy oprzeć swój pomysł na doświadczeniach znajomego, który może mieć całkowicie inne mocne strony, cele i wartości w życiu? Częściowo odpowiada za to brak wiedzy o tym, jak dokonywać wyborów dotyczących kariery.
Gdy ja chodziłam do szkoły czy studiowałam, nie było możliwości skorzystania ze wsparcia szkolnego doradcy zawodowego. Nie było lekcji, materiałów i książek mówiących o tym, jak mądrze kierować swoją karierą. Nawet teraz ten temat jest spychany w szkołach do zajęć dodatkowych.
Najczęściej nie posiadamy wiedzy na temat tego, jak dokonywać wyborów zawodowych, więc mamy pełne prawo do popełniania błędów i błądzenia w tym procesie.
TWOJE ZASOBY = TWOJA KONTROLA
Jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć szukanie pomysłu to uświadomienie sobie, że możesz zacząć po prostu od siebie, może być uwalniające. Nie musisz więc spędzać niezliczonych godzin, przeglądając oferty pracy, licząc, na to, że coś ci się spodoba.
Opierając pomysł na swoich zasobach, możesz sama wykreować sobie pracę dla siebie. Taka praca będzie o wiele bardziej do ciebie dopasowana niż przypadkowy zbiór kryteriów stworzony przez nieznanego ci człowieka z internetu.
Rozpoczęcie szukania pomysłu na to, co chcesz robić w życiu od sprawdzenia, jakie zasoby wewnętrzne posiadasz, wiąże się jednak z odpowiedzialnością. To ty jesteś odpowiedzialna za to, jak twoje życie wygląda i jak je zmienisz. Nie da się więc później obarczyć winą za ewentualne niepowodzenie kogoś innego: partnera, rodzica czy nauczyciela.
Ostatecznie to ty podejmujesz decyzje i ponosisz jej skutki, więc warto tę odpowiedzialność uświadomić sobie już na początku zmiany zawodowej. Nie traktuj jej jednak jako ciężaru, a raczej jako jeden z elementów motywujących do zmiany. Potraktuj tę odpowiedzialność, jako ważny argument, by porządnie przygotować się do zmiany i odpowiednio ją przeprowadzić.
OD CZEGO ZACZĄĆ SZUKANIE POMYSŁU NA SIEBIE
Jednym z kluczowych zasobów, które posiadasz, jest twoja osobowość. Badania wykazują, że nasza osobowość podlega nieznacznym zmianom podczas naszego życia. Sensowne jest oparcie pomysłu na siebie właśnie na typie osobowości, który u ciebie dominuje.
Przeprowadzono wiele badań, które potwierdziły, że dopasowanie pracy do swojej osobowości ma wpływ na sukcesy i satysfakcję z pracy. Jeśli chcesz poczytać o tym więcej, zajrzyj do wpisu: Dlaczego warto dopasować pracę do osobowości.
Twoje cechy osobowości mogą wiązać się z predyspozycjami, mocnymi stronami, naturalnymi talentami, które posiadasz. Do tego dochodzą jeszcze umiejętności, wiedza i doświadczenie zdobyte w trakcie twojej kariery zawodowej. Te wszystkie rzeczy będą niesamowicie istotne przy tworzeniu nowego pomysłu na siebie. To, co robisz świetnie, pomoże ci szybciej przejść do nowego zajęcia i osiągnąć w nim sukcesy.
Osobowość, mocne strony czy talenty to nie wszystko, by stworzyć pomysł na pracę, którą pokochasz. Jednym z kluczowych czynników są twoje wartości, czyli to, co jest dla ciebie ważne w pracy i również w życiu. Wartości mocno wiążą się z motywacją — tym, co sprawia, że chce ci się pracować, nawet gdy napotykasz przeszkody.
Radzenie sobie z przeszkodami i niepowodzeniami ma z kolei związek z twoimi przekonaniami, które mogą cię wspierać lub utrudniać ci zmianę zawodową.
Nie da się stworzyć inspirującego pomysłu na nowe zajęcie bez twoich marzeń i aspiracji. Wizja życia, jakie chcesz prowadzić w przyszłości, wpływa na twoje dzisiejsze decyzje bardziej, niż myślisz.
PODSUMOWANIE: OD CZEGO ZACZĄĆ SZUKANIE POMYSŁU NA SIEBIE
Te wszystkie rzeczy, o których powyżej wspomniałam, to zaledwie część pierwszego etapu. Trzeba jeszcze te składniki odpowiednio połączyć z rynkiem pracy, wybrać właściwy pomysł i zderzyć go z rzeczywistością.
Jak widzisz szukanie pomysłu na siebie to złożony proces. Chciałabym ci podać jednoskładnikowe rozwiązanie: znajdź pasję albo odkryj swój talent, żeby uprościć ci ten proces. Niestety nie jest to takie proste. My ludzie mamy niestety tendencję do upraszczania skomplikowanych rzeczy, a późnej jesteśmy rozczarowani, że coś nie zadziałało.
Odkrywanie, co chcesz w życiu robić, to złożony proces, ale jak wszystko inne, da się go rozpracować. 😉
Osobiście uważam, że jest to jeden z przyjemniejszych procesów, przez który będziesz mieć okazję przechodzić w życiu. Odkrywanie siebie — tego, co robisz świetnie, co daje ci radość, kiedy najlepiej ci się pracuje, daje mnóstwo ciekawych spostrzeżeń i może być ekscytującą przygodą.
Jeśli masz ochotę na tę przygodę, zapraszam cię do zrobienia pierwszego małego kroku i zajrzenia na stronę Pomysł na pracę, którą pokochasz.
Ja znalazłam pomysł na siebie poprzez sesję coachingową. Siedzę już trochę w tym temacie dlatego wiem jak bardzo jest wartościowy. Muszę przyznać, że bardzo pomogła mi w tym ćwiczenie: jakie są twoje wartości. Byłam zaskoczona wynikami.