Wybranie najlepszego prezentu dla osoby, której szczególnie chcesz sprawić radość, może być nie lada wyzwaniem. Dlatego w tym roku, zamiast bawić się w zgadywanie, chciałabym Ci zaproponować zupełnie inne podejście.

Jeśli właśnie szukasz idealnego prezentu dla najważniejszych osób w twoim życiu, skorzystaj z pomocy Enneagramu. Typ Enneagramu może mieć wpływ na to, jakie prezenty lubimy otrzymać i dawać.

Jeśli nie wiesz jeszcze czym jest Enneagram, to jest to system typowania osobowości. Enneagram dzieli ludzi na dziewięć powiązanych ze sobą typów, które określają schematy myślenia i działania oraz wskazują ścieżki rozwoju dla każdego z nich. 

Enneagram jest świetnym narzędziem do samopoznania, ale można go również wykorzystać, żeby dowiedzieć się więcej o innych ludziach. 

Udany prezent mówi obdarowanej osobie, że ją naprawdę rozumiesz. Jeśli więc zastanawiasz się, co kupić na prezent ukochanej osobie, sprawdź podpowiedzi, jakie daje Enneagram. 

Nie wiesz, jaki jest twój typ Enneagramu? Darmowy test Ennaegram możesz zrobić tutaj:

Enneagram ad blog

TYP ENNEAGRAMU: JEDEN

Jedynka zazwyczaj jest skupiona na zadaniach, które muszą być wykonane, więc doskonałym dla niej prezentem będzie wszystko, co pozwoli jej się zrelaksować po pracy. Jedynki uwielbiają prezenty związane z doświadczaniem: kolację w dobrej restauracji, weekendową wycieczkę lub zabiegi w spa.

Sprawdzą się karty podarunkowe na rzeczy, których Jedynka pragnie, ale nigdy by sama sobie nie kupiła, bo wydają się niepraktyczne. Prezenty z kategorii obejmują maseczki, masaże, pedicure lub sprzątanie domu. Ten typ ceni sobie porządek, więc na pewno ucieszy się z praktycznego prezentu, który ułatwi jej organizację np. biżuterii.

Dobrym prezentem dla Jedynki będą też wszelkie gadżety biurowe: kalendarze, planery, eleganckie artykuły piśmiennicze. Pamiętaj jednak, że Jedynka jest perfekcjonistą, więc zadbaj o odpowiednią jakość produktów, które wybierzesz dla niej na prezent.

Nie kupuj Jedynce przypadkowych przedmiotów, bibelotów i innych rzeczy, które będą tylko zbierać kurz i zaśmiecać jej idealnie uporządkowaną przestrzeń. Jeśli kupujesz coś do domu Jedynki, zadbaj, by był to prezent, z którego faktycznie będzie korzystać.

Jeśli twój typ Enneagramu to 1, to jesteś osobą bardzo sumienną, uczciwą i pracowitą. Prezenty dla najbliższych kupujesz z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Pomysły zbierasz przez cały rok i skrupulatnie odnotowujesz życzenia bliskich Ci osób. 

Lubisz wyszukiwać znaczące prezenty dla twoich najbliższych. Twoje prezenty są zawsze przemyślane i praktyczne. Sama kochasz praktyczne prezenty, które pokazują, że obdarowany Cię zna i zauważa.

Chociaż uwielbiasz dawać prezenty, zazwyczaj nie lubisz ich otrzymywać. Prezenty niespodzianki stresują cię, bo odczuwasz presję, by zareagować w określony sposób.

TYP ENNEAGRAMU: DWA

Dwójki są serdecznymi i bezinteresownymi ludźmi. Są troskliwi i hojni, starają się wszystkich zadowolić. Dwójki kochają ludzi, więc cokolwiek im podarujesz, będą chcieli używać tego razem. Zaplanuj więc na prezent wspólną wycieczkę, wspólne gotowanie ich ulubionej potrawy lub spotkanie przyjaciół, których dawno nie widziały.

Prezent, który pozwoli jej zadbać o siebie, będzie świetnym pomysłem, ponieważ Dwójka często stawia innych przed sobą. To może być wygodna poduszka, zestaw upominkowy do kąpieli lub dobry koc, świece, filmy — i czas na przytulanie.

Dwójki, podobnie jak Czwórki uwielbiają sentymentalne prezenty, takie jak ładnie oprawione wspólne zdjęcie, album z wyjątkowej podróży lub naszyjnik z inicjałami ukochanych osób.

Ten typ Enneagramu zawsze skupia się na wszystkich innych, więc spraw, żeby święta były wyjątkowe dzięki prezentom tylko dla niej. Możesz ją zachwycić odręcznie napisanym listem, w którym opiszesz, ile dla Ciebie znaczy. Albo jednodniową wycieczką dla dwojga do miejsca, które chciała odwiedzić. 

Unikaj dawania Dwójce niespersonalizowanych prezentów, na przykład karty podarunkowej czy gotówki. Może to sprawić, że poczuje się tak, jakbyś nie włożyła zbyt wiele wysiłku w prezent. 

Jeśli jesteś Dwójką, uwielbiasz dawać prezenty, ale często się martwisz, że twój prezent może nie być wystarczająco znaczący. Zawsze zapamiętujesz, gdy ktoś w ciągu roku wspomni, że o czymś marzy. Lubisz realizować te marzenia, bo chcesz, żeby twoi najbliżsi wiedzieli, jak bardzo ich słuchasz, kochasz i znasz.

Ze wszystkich typów Dwójki mają największe trudności z dzieleniem się tym, co chciałyby otrzymać. Nigdy nie pytaj Dwójki, co chciałaby dostać. Przejmie się, że nie zwracasz uwagi na jej potrzeby. Twoja Dwójka nie chce ci podpowiadać pomysłu na prezent — chce, żebyś sama dostrzegła, czego potrzebuje.

Typ 1 Enneagramu - najlepsze prezenty

TYP ENNEAGRAMU: TRZY

Trójki są to zazwyczaj zorientowani na cel działacze. Kierują się sukcesem i cenią sobie osiągnięcia. Trójka może być bardzo wpływowa, utalentowana i dobra w wyznaczaniu celów.

Zapracowane i charyzmatyczne Trójki lubią być rozpieszczane. Ten typ najczęściej preferuje prezenty związane z modą. Ponieważ trójka ceni sobie sukces i podziw, wybierz prezent, który komunikuje wartość i osiągnięcia.

Pomyśl o jej ostatnim celu i podaruj jej rzeczy, które pomogą jej odnieść większy sukces. To może być butelka wody z celami godzinowymi, kubek lub kalendarz z motywującymi hasłami. Świetnym prezentem będzie dobra kawa, pióro wieczne lub książka autora odnoszącego sukcesy – Michelle Obama, Simon Sinek, Brene Brown. Albo pieniądze z notatką informującą, że są przeznaczone na szkolenie, w którym chciałaby wziąć udział.

Trójki, jako osoby bardzo świadome wizerunku, docenią też prezenty, które pomogą im dobrze wyglądać. Pamiętaj jednak, że mają tendencję do preferowania luksusowych rzeczy. Podobnie jak Ósemki dają często swoim bliskim ekstrawaganckie prezenty. 

Jeśli jesteś Trójką, uwielbiasz otrzymywać prezenty, ale czasami masz trudności ze znalezieniem przemyślanych prezentów dla innych. Czasami w swoim dążeniu do wydajności nie zauważasz otaczających cię osób, więc trudno jest rozszyfrować, czym naprawdę może cieszyć się twój obdarowany.

Uwielbiasz dostawać prezenty, zwłaszcza te, które mają dla ciebie znaczenie i pokazują, że obdarowujący zwraca uwagę na twoje życie. Jesteś szczęśliwa, gdy ludzie dają ci dokładnie to, czego chcesz. Wkładasz troskę w dary, które dajesz: chcesz, żeby twoi najbliżsi otrzymali idealny prezent, który pokaże, jak dobrze ich znasz i ich cele. 

Trójki uwielbiają wydajność, a nie bałagan, więc nie sprawdzą się niepraktyczne prezenty. Nie dawaj też Trójce w prezencie odzieży lub elementów wystroju domu. Trójki mają swoje wyczucie stylu i może być trudno trafić w ich gusta. Znacznie lepszym pomysłem będzie karta podarunkowa do jej ulubionych sklepów.

TYP ENNEAGRAMU: CZTERY

Czwórki cenią głębię i autentyczność. Są w zgodzie ze swoimi uczuciami i otaczającym ich środowiskiem. Czwórka może być również bardzo kreatywna, artystyczna i inspirująca.

Czwórki to osoby, które uwielbiają przemyślane, sentymentalne prezenty! Stwórz dla niej foto książkę z jej najlepszego czasu w życiu albo zabierz ją do miejsca, które zawiera szczególne wspomnienia.

Pomyśl o jej zainteresowaniach — często mówią, jak Czwórka lubi siebie wyrażać. Szkicownik, nowy obiektyw do aparatu lub zajęcia Masterclass z Alicia Keys mogą pokazać jej, że widzisz, co kocha. Uwierzy wtedy, że jest na tyle wyjątkowa, że warto w nią zainwestować.

Czwórki to osoby, które najczęściej twierdzą, że lubią otrzymywać wyjątkowe prezenty — takie, których nie ma nikt inny. Zajrzyj do lokalnego sklepu z antykami lub na Etsy, żeby znaleźć oryginalne, ręcznie robione, jedyne w swoim rodzaju dzieło.

Unikaj dawania Czwórce prezentów, które są zbyt praktyczne, bezosobowe lub przesadne. Twoja czwórka chce prezentu, który podkreśli jej wyjątkowość. Nie kupuj jej ubrań, ponieważ Czwórka ma bardzo specyficzne upodobania. 

Typ Enneagramu 4 również lubi być kreatywny w sposobach dawania prezentów innym. Czwórki lubią, gdy ich prezenty są przemyślane, użyteczne, ale i zaskakujące. Oprócz dawania wyjątkowych prezentów Czwórka słynie z najciekawszych opakowań swoich podarunków.

Jeśli jesteś Czwórką, starasz się przez cały rok, żeby w wyjątkowy sposób zauważyć obdarowanego. Twoim celem jest sprawienie prezentem, żeby ludzie poczuli się widziani i doceniani. Sama uwielbiasz, gdy otrzymane prezenty przenoszą cię w czas nostalgii, radości i wywołują głęboką reakcję emocjonalną.

Typ 5 Enneagramu - najlepsze prezenty

TYP ENNEAGRAMU: PIĘĆ

Piątki uwielbiają się uczyć, odkrywać i są ciekawe świata. Dajesz jej prezent za każdym razem, gdy rozmawiasz z nią na ważne dla niej tematy. Inny ważny prezent dla Piątki: czas sam na sam. Jej wyciszony umysł jest dla niej bezpiecznym miejscem, dlatego uwielbiają spędzać czas w samotności. Pozwól im zanurzyć się w przyjemnej, cichej kąpieli, zagubić się w książce na kilka godzin lub obejrzeć ulubiony program na Discovery bez przerywania. 

Dobrym prezentem dla Piątki będą szkolenia, kursy online, książki na tematy, w których się specjalizuje. Podaruj jej fajną półkę, która pomieści wszystkie książki, które tak wiele dla niej znaczą. Na pewno ucieszy się też ze słuchawek z redukcją hałasu. Piątki bardzo lubią prezenty związane z nowoczesną technologią.

Piątki to ludzie, którzy raczej nie zainwestują w nowy zakup bez wcześniejszego dokładnego zbadania produktu, więc upewnij się, że dajesz jej sprawdzone, najlepsze w swojej klasie produkty. Piątki nie ​​lubią też otrzymywać niespodzianek. Nie ma nic gorszego dla Piątki niż przyjęcie-niespodzianka. Staraj się też nie dawać Piątce zbędnych rzeczy, których nie potrzebuje, takich jak dekoracje, biżuteria, bukiety czy perfumy.

Wycofany i niezależny typ Enneagramu 5 to prokrastynatorzy. Czeka z zakupem prezentów do ostatniej chwili — lub w ogóle nie zawraca sobie głowy zakupami prezentów! 

Podobnie jak typ Enneagramu 1, Piątka docenia prezenty, które są praktyczne i z których może faktycznie skorzystać. Jeśli jesteś Piątką, uwielbiasz dawać gotówkę, ponieważ uważasz, że w ten sposób twoi najbliżsi będą mogli dostać to, czego naprawdę chcą. 

Preferujesz praktyczne prezenty wręczane przez cały rok, a nie dlatego, że darczyńca ma obowiązek kupić ci coś na święta i urodziny. Ponadto, jako Piątka, przeprowadziłaś sporo badań i dokładnie wiesz, czego chcesz. Twoim najgłębszym pragnieniem jest, żeby inni rozpoznali twoje potrzeby, więc prezenty, które pozwalają je realizować, są dla ciebie wyjątkowe. 

TYP ENNEAGRAMU: SZEŚĆ

Niezawodne i zaangażowane Szóstki są głęboko zmotywowane potrzebą poczucia bezpieczeństwa i pewności. Szóstki często biorą na siebie więcej, niż powinny, więc wykonanie części pracy za nie to świetny sposób na powiedzenie: „Widzę cię, kocham cię, jestem tu dla ciebie!” 

Zaplanuj dokładnie przemyślaną wycieczkę lub dzień spa i zaproś Szóstkę. Jeśli zadbasz o wszystkie szczegóły, naprawdę będzie mogła odpocząć, co będzie najlepszym prezentem dla wiecznie zapracowanej Szóstki. 

Szóstki uwielbiają przebywać w towarzystwie, więc świetnym prezentem są gry planszowe. Podaruj jej taką, która przyniesie mnóstwo śmiechu lub wybierz coś strategicznego. Szóstka ma fioła na punkcie bezpieczeństwa, więc ucieszy się też z portfela z prawdziwej skóry z blokadą RFID (chroni cenne informacje przed nieautoryzowanymi skanami).  

Nie dawaj Szóstce żadnych bibelotów czy drobiazgów. Nie trafionym prezentem mogą też być ubrania lub elementy dekoracyjne, chyba że dobrze znasz jej styl. 

Lojalne Szóstki cieszą się z przemyślanych prezentów, które przypominają im o ich społeczności i przynależności. Dobrym prezentem będzie więc koszulka ulubionej drużyny sportowej lub prezent, z którego dochód zostanie przeznaczony na wspieranie sprawy bliskiej jej sercu. 

Jeśli jesteś Szóstką, uwielbiasz dawać znaczące prezenty, które wiesz, że twoi najbliżsi docenią i wykorzystają. Jesteś minimalistą w sercu, nie lubisz bałaganu ani tego, co postrzegasz jako marnotrawstwo. Najlepszym prezentem dla ciebie jest coś, o co prosiłaś, karta podarunkowa lub gotówka. Wolisz prezenty, które są dla ciebie praktyczne i przydatne.

Typ 6 Enneagramu - najlepsze prezenty

TYP ENNEAGRAMU: SIEDEM

Spontaniczność, optymizm i żartobliwość Siódemki sprawia, że ​​jest to jeden z najbardziej zabawnych typów. Nieustannie poszukuje nowych, ekscytujących doświadczeń, więc im bardziej prezent będzie emocjonujący, tym lepiej. Doświadczenia sprawiają, że krew płynie w żyłach Siódemek. Zabierz ją w nowe miejsce, zarezerwuj lot balonem lub wyślij na nie zaplanowaną wycieczkę z kumplami. Im więcej przygód, tym lepiej!   

Dobry prezent dla Siódemki nie musi być ekstrawagancki – podaruj jej paczkę z różnościami czegoś, co kocha. Wypróbuj pudełko mieszanych smaków kawy lub spraw, by coś przyziemnego było zabawne, jak na przykład majtki z Sosnowca 😀

Siódemki uwielbiają żywe kwiaty – są świeże, piękne, świetnie pachną i nie zaśmiecają ich domów ani nie zbierają kurzu.

Jeśli chcesz sprawić dobry prezent Siódemce, zaskocz ją! Ten typ jest najbardziej podekscytowany prezentem, którego się nie spodziewa. Preferuje też prezenty związane z podróżami. Podaruj swojej spontanicznej i kochającej zabawę Siódemce prezent, którego nigdy nie zapomni.

Unikaj dawania Siódemce pasywno-agresywnych prezentów, takich jak planer (nawet jeśli uważasz, że jest niezorganizowana). Użyteczne prezenty nie wydają się dobrym prezentem dla Siódemki. Jeśli będzie tego potrzebować, to sama sobie to kupi. Może też poczuć się zawstydzona prezentem do samodoskonalenia. Pomyśli, że nie akceptujesz jej w pełni taką, jaka jest.

Jeśli jesteś Siódemką, lubisz dawać przemyślane, ekscytujące i wyjątkowe prezenty, które sprawią, że twoi bliscy się uśmiechną.  Siódemki uwielbiają dawać prezenty oparte na doświadczeniu, takie jak degustacja wina, kolacja w restauracji lub weekendowe wypady. Bardziej niż jakikolwiek inny typ Siódemki chcą spędzać czas z innymi, robiąc fajne rzeczy. Przywiązują też dużą uwagę do pakowania prezentów, które zawsze jest wyjątkowe. 

TYP ENNEAGRAMU: OSIEM

Ósemki są znane ze swoich asertywnych i niezależnych osobowości. Głównym pragnieniem tego typu jest całkowita kontrola nad swoim życiem. Jeśli chodzi o prezent dla Ósemki, to najlepiej po prostu zapytaj ją — powie ci, czego chce (jeśli jeszcze tego sobie nie kupiła!). 

Możesz sprezentować jej kartę podarunkową, ponieważ wtedy sama wybierze sobie to, czego chce. Pamiętaj jednak, żeby dodać do tego coś od siebie, na przykład krótki liścik, jak bardzo ją doceniasz.  Podaruj jej elegancką torbę, etui na telefon lub piękną grafikę w ramce, która opisuje jej energię lub cel, w który wierzy. Daj coś, co pomoże jej osiągnąć sukces w tym, do czego dąży. Wybierz odważną koszulkę lub kubek do kawy z mocnym przesłaniem, które odda jej determinację.

Podaruj jej czas spędzony z tobą, np. bilety na koncert, jednodniową wycieczkę do winnicy, romantyczną kolację. To, z czego ten typ Enneagramu się też ucieszy, to wakacje. Ósemki uwielbiają dostawać prezenty związane z podróżami. Preferują również modę, technologię i sentymentalne prezenty. 

Unikaj tandetnych prezentów, które nie są praktyczne, wysokiej jakości i nie wymagają przemyślenia. Biżuteria i ubrania mogą być ryzykowne, ponieważ Ósemka ma świetne wyczucie stylu i może nigdy nie nosić tego, co wybrałaś.

Ósemki uwielbiają zasypywać najważniejsze osoby w ich życiu przemyślanymi prezentami, które się wyróżniają. Energiczne i pewne siebie Ósemki często dają ekstrawaganckie, przesadne prezenty. Jeśli jesteś Ósemką, sprawia ci radość znalezienie tego jednego wspaniałego prezentu, który pokazuje drugiej osobie, jak bardzo ją szanujesz. Zdecydowanie wolisz dawać prezenty niż je dostawać.

Bardziej niż jakikolwiek inny typ, Ósemki chcą „czegoś od serca”. Chcesz wiedzieć, że jesteś w pełni widziana i doceniana za to, kim jesteś i za hobby, które lubisz. Lubisz spędzać czas z ludźmi, których kochasz. Materialne prezenty są dla ciebie o wiele mniej ważne niż wspólnie spędzony czas.

Enneagram ad blog

TYP ENNEAGRAMU: DZIEWIĘĆ

Stabilne, akceptujące Dziewiątki cenią harmonię i często szukają duchowego spokoju w sobie i swoim otoczeniu. Dziewiątki są często spoiwem, które spaja relacje. Możesz jej podarować wszystko, co spokojne i co zbliża ludzi do siebie w beztroski, zabawny sposób. Zabierz ją gdzieś, żeby zafundować jej coś odprężającego – zabieg na twarz, pedicure lub masaż. 

Zwróć też uwagę na to, o czym wspomina Dziewiątka i jej to podaruj. To wspaniały sposób, żeby poczuła się widziana i otoczona opieką.  Co daje radość Dziewiątce? Czytanie, ogrodnictwo, rękodzieło, pieczenie, granie. Zazwyczaj Dziewiątki mają hobby, które pozwala ich umysłowi w pełni odpocząć i po prostu cieszyć się wolnym czasem. Podaruj jej coś do rozwijania tego hobby. 

Dobrym prezentem będzie hamak, żeby mogła latem odpoczywać na świeżym powietrzu, nowa pościel lub przytulny koc. Nic tak nie mówi „kocham cię” dla Dziewiątki niż zapewnienie wygodnej przestrzeni do odpoczynku lub przytulenia się z ulubioną osobą. 

Dziewiątki lubią dekadenckie prezenty, których nigdy sami by sobie nie kupiliby. Podaruj Dziewiątce spersonalizowany prezent, taki jak kubek z monogramem lub specjalną ozdobę. 

Nie kupuj Dziewiątce tandetnych, masowo produkowanych zestawów upominkowych. Nie sprawdzą się też ekstrawaganckie prezenty, które kosztują dużo pieniędzy, ale pokazują, że tak naprawdę wcale nie znasz swojej Dziewiątki.

Dziewiątka daje swoim bliskim praktyczne prezenty, które faktycznie się przydadzą. Jeśli masz nadzieję na coś krzykliwego lub skupionego na rozwoju, nie oczekuj tego od Dziewiątki. Ten typ nie lubi kupowania ekstrawaganckich prezentów lub dawania czegokolwiek związanego z samorozwojem. 

Jeśli jesteś Dziewiątką, nie chcesz otwarcie, bezpośrednio wyrażać tego, czego potrzebujesz. Możesz nawet nie wiedzieć, czego chcesz lub możesz chcieć … wszystkiego!

PODSUMOWANIE

Dawanie prezentów jest okazją do powiedzenia osobie, na której ci zależy, że dostrzegasz jej potrzeby i troszczysz się o nią. Prezent może też przekazać, że dostrzegasz to, co jest wyjątkowe w tej osobie.

Pamiętaj, że dawanie prezentu powinno sprawiać radość wszystkim. Warto celebrować te chwile od zakupu po wręczenia prezentu.

Ps. Niektóre linki użyte w artykule są linkami afiliacyjnymi

Pin It on Pinterest

Share This