Na co warto zwrócić uwagę przy pisaniu CV? Skupić się na formatowaniu, szablonie a może jeszcze czymś innym?

Kiedy zabierasz się za pisanie swojego CV, natrafiasz na mnóstwo wskazówek. Najczęściej dotyczą one kwestii formalnych: prawidłowego układu treści, sprawdzenia błędów ortograficznych czy ilości stron.

Przeglądając te wskazówki, zauważyłam, że nikt nie mówi o kilku ważnych rzeczach, które mogą mieć rzeczywisty wpływ na twoje przejście do kolejnych etapów rekrutacji. Większość osób nie zwraca na te rzeczy uwagi, bo traktuje CV jak formularz, który trzeba wypełnić, by wziąć udział w rekrutacji. 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że CV jest kluczowym dokumentem i wpłynie na to, jak będziesz postrzegana podczas całego procesu rekrutacyjnego, a nawet poza nim. Dobre CV wpłynie na twoją pozycję negocjacyjną i wizerunek zawodowy. Może nawet zaważyć na twojej dalszej karierze u nowego pracodawcy.

Twoje CV może zmienić sposób, w jaki byłaś do tej pory postrzegana w pracy. Jeśli masz poczucie, że nikt cię nie docenia w obecnej pracy, to istnieje szansa na poprawę tego przy zmianie pracy. Musisz jednak zwrócić uwagę przy pisaniu CV na 3 ważne rzeczy.

3 RZECZY, NA KTÓRE WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY PISANIU CV  

Pracodawca zazwyczaj ma tylko twoje CV i na jego podstawie buduje sobie twój obraz zawodowy. Są 3 rzeczy, które szczególnie wpływają na to, jak będziesz postrzegana podczas całego procesu rekrutacyjnego. Poprawiając je w swoim CV, będziesz mieć większą kontrolę nad tym, jak odbierze cię nowy pracodawca.

ZBYTNIA SKROMNOŚĆ

„Wyolbrzymienie” swojego doświadczenia i sukcesów w CV wydaje się dla wielu osób narcystyczne. Niektórzy nawet uważają, że pisanie o swoich sukcesach może zostać uznane za aroganckie. 

Pokazywanie swoich osiągnięć w CV jest szczególnie trudne dla kobiet. Na pewno nie raz zdarzyło ci się odczuwać syndrom oszusta w pracy. Podczas dorastania i we wczesnej karierze nie miałyśmy zbyt wielu okazji obserwować kobiety w rolach przywódczych. To powoduje, że często jesteśmy zbyt skromne w kwestii tego, czego chcemy i co osiągnęłyśmy w przeszłości. 

Jeśli będziesz zbyt skromna, nie pomoże ci to w odpowiednim pokazaniu swoich mocnych stron i osiągnięć. Pracodawcy chcą wiedzieć, co wyróżnia cię na tle innych. Nie bój się więc podzielić osiągnięciami i umiejętnościami, z których jesteś dumna. Pokaż nagrody, które zdobyłaś, awanse, które otrzymałaś lub projekty, którymi się zajmowałaś. 

Kobiety często podejmują dodatkowe obowiązki poza zwykłym zakresem zadań służbowych. Warto je również wymienić w CV, ponieważ podkreślają twoją inicjatywę, a jednocześnie komunikują ważne umiejętności zarządzania czasem.

10 rzeczy skuteczność CV

POMNIEJSZANIE SWOJEJ ROLI

Chociaż szczegóły w CV są ważne, wiele osób niepotrzebnie się w nie zagłębia. Często wymieniają, z kim pracowały i kto jeszcze pomagał im w projekcie, wskazując, że nie zrobiły tego same lub że był to wysiłek zespołowy. 

Większość zadań wykonuje się dzisiaj dzięki pracy zespołowej. Oczywiste jest więc, że nie zrobiłaś samodzielnie całego projektu. Nie oznacza to jednak, że musisz podkreślać to w swoim CV. Ciągłe wspominanie o innych osłabia twoją własną historię. 

W pogoni za dokładnością i perfekcjonizmem często podajemy zbyt wiele szczegółów, które odwracają uwagę od osiągnięć i wpływu, jaki wywarliśmy swoją pracą. A co jeśli bez twojego udziału niemożliwe byłoby ukończenie projektu w terminie? Może właśnie twój pomysł sprawił, że projekt zakończył się sukcesem? Warto na to zwrócić uwagę przy pisaniu CV.

Każdy z nas wnosi do pracy zespołowej bezcenne wartości: unikalne doświadczenie, osobowość, inne spojrzenie i zestaw umiejętności. Wykorzystaj to jako przewagę, gdy starasz się o pracę, na której ci zależy.

ASEKURACYJNY JĘZYK

My kobiety spędzamy dużą część swojego życia na pełnieniu wspierających ról. Poświęcamy się wychowywaniu dzieci, pomaganiu i uczeniu innych.

Ma to wpływ na język, którym się posługujemy. W CV często piszemy: wspierałam, pomagałam, zostałam poproszona, współtworzyłam, byłam częścią zespołu. Takie słownictwo może jednak sugerować mało asertywną postawę, która ma znaczenie w niektórych rolach. 

Jeśli aplikujesz na stanowiska z dużą odpowiedzialnością, menadżer spodziewa się raczej znaleźć w twoim CV słowa, które potwierdzają twoją inicjatywę i odwagę: prowadziłam, zrealizowałam, zarządzałam, zainicjowałam, stworzyłam

Używanie asertywnego języka w CV może być nie tylko przekonujące, ale także uspokajające dla przyszłego szefa. Pamiętaj, że menedżer jest odpowiedzialny za znalezienie odpowiedniej kandydatki do swojego zespołu. Szybciej więc wybierze osobę, która jest pewna tego, że potrafi wykonać tę pracę. 

Asekuracyjny język w CV może sugerować brak wiary we własne kompetencje. Pracodawca może więc uznać, że nie jesteś tak silną kandydatką, jak inni z podobnym doświadczeniem. 

Zastanów się, jak twój język może wpłynąć na postrzeganie twoich mocnych stron przez rekrutera. Zwróć uwagę, jakich słów używasz w CV, opisując siebie. Przejrzyj swoje CV i znajdź słowa, które mogą osłabiać twój wizerunek. Zastąp je takimi, które będą budować obraz osoby, jaką chciałabyś być postrzegana w pracy. 

Oczywiście nie chodzi o to, że masz zacząć udawać kogoś innego w pracy. Raczej o pokazanie twoich najlepszych cech, które być może do tej pory były niedoceniane.

PODSUMOWANIE – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY PISANIU CV

CV nie jest tylko formularzem potrzebnym do tego, żeby wziąć udział w rekrutacji. To dokument, który może zmienić sposób, w jaki postrzegają cię inni w pracy

Warto zwrócić uwagę przy pisaniu CV na zbytnią skromność, pomniejszanie swojej roli i język, jakiego używasz. Dzięki temu będziesz mieć większe poczucie kontroli nad tym, jak będą cię odbierać podczas procesu rekrutacji i po zatrudnieniu.

Zmiana pracy to świetna okazja do odświeżenia swojego wizerunku. CV daje ci możliwość pokazania siebie z innej, być może ciekawszej strony. Dzięki temu nowa praca może dać ci okazję sprawdzenia się w zupełnie nowej roli.

Enneagram ad blog

Pin It on Pinterest

Share This