Zastanawiasz się, jak wyróżnić swoje CV na tle innych kandydatów? Pewnie myślisz, że musisz wprowadzić więcej kolorów, grafiki i wymyślną czcionkę, by zwrócić uwagę swoim CV? 

Otóż nie. O ile nie aplikujesz do branży kreatywnej, żadna z tych rzeczy nie będzie mieć większego znaczenia.

Istnieje kilka sposobów, żeby odróżnić swoje CV od reszty kandydatów. To, czego szuka menadżer, będzie w dużym stopniu zależało od branży i stanowiska, o które się ubiegasz. Bez względu jednak na branżę wszyscy menedżerowie poszukują ludzi, którzy potrafią dobrze wykonywać daną pracę. 

Twoje CV jest twoim głównym narzędziem marketingowym w poszukiwaniu pracy. Dlatego jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie, przedstaw przejrzyste i zwięzłe CV, które szczegółowo opisze twoje kwalifikacje do danej pracy.

5 WSKAZÓWEK, JAK WYRÓŻNIĆ SWOJE CV

Zebrałam 5 wskazówek, które sprawią, że twoje CV wyróżni się na tle innych, bez konieczności użycia krzykliwych kolorów i fikuśnej czcionki.

#1 ZACZNIJ MOCNYM AKCENTEM

Rekruter poświęca zaledwie kilka sekund na przejrzenie i zadecydowanie, czy pokazać twoje CV menadżerowi. Od samego początku musisz więc przykuć jego uwagę.

Najlepiej zrobić to od razu poprzez pierwsze zdania w twoim CV. Masz kilka możliwości napisania wprowadzenia do CV. Jedną z nich jest napisanie kilku słów na temat tego kim jesteś, jakie masz umiejętności i kluczowe osiągnięcia. Pisząc to, miej na uwadze stanowisko, na które aplikujesz.

Określ też swój indywidualny zestaw umiejętności, który odróżni cię od reszty kandydatów. 

Nie wypisuj już do CV swojego celu zawodowego. Dzisiaj pracodawcę nie interesują twoje osobiste cele zawodowe, a raczej to, co się zmieni w jego organizacji, po tym, jak cię zatrudni.

#2 PISZ O OSIĄGNIĘCIACH, A NIE OBOWIĄZKACH

Łatwo stworzyć sekcję z doświadczeniem zawodowym, bo wystarczy wypisać listę zadań i obowiązków. Problem w tym, że wypunktowane zadania w CV opisują tylko, co robiłaś. Nie mówią twojemu przyszłemu szefowi, jak dobrze wykonujesz swoją pracę.

Zamiast więc tylko wymieniać swoje przeszłe obowiązki, możesz wyróżnić swoje CV, pokazując rezultaty pracy. Pracodawca tak naprawdę chce wiedzieć, czy jesteś kandydatką powyżej średniej, która jest w stanie wykonywać świetną robotę. Możesz to pokazać, opisując swoje najbardziej imponujące osiągnięcia.

W swoim CV możesz też opisać swój rozwój zawodowy. Wyróżnij, jakie zmiany, role czy stanowiska przeszłaś w swojej dotychczasowej karierze. To pokaże pracodawcy, że wiele się nauczyłaś na poprzednich stanowiskach i lubisz poszerzać swój zestaw umiejętności.

5 sposobów jak wyróżnić swoje CV

#3 POKAŻ SWOJE SUKCESY NA LICZBACH

Zaskakujące jest, jak na ludzi działają liczby. 

Spójrz na 2 poniższe stwierdzenia i zastanów się, które z nich brzmi lepiej dla ciebie: 

„Zwiększyłam sprzedaż” 

czy 

„Zwiększyłam sprzedaż o 30% w ostatnich 3 miesiącach, co wpłynęło na wzrost zysków o 20%”

Prawdopodobnie wybierzesz drugą opcję, która jest bardziej opisowa dzięki użytym liczbom. 

Liczby sprawiają, że rezultaty twojej pracy są bardziej konkretne i przekonujące. Poszukaj w swoim CV miejsc, w których mogłabyś pokazać swoje osiągnięcia przy wsparciu liczb, procentów lub kwot.

#4 DOSTOSUJ SWOJE CV DO PRACY 

Jednym z najszybszych sposobów, żeby wyróżnić swoje CV, będzie dopasowanie go do wymagań pracodawcy. Niestety ponad 50% aplikacji, które spływa na otwarte stanowiska, nie nadaje się do następnego etapu. Są to CV przypadkowych osób, które wysyłają swoje aplikacje, stosując podejście „a nuż się uda” (które zupełnie nie działa).

Pisząc swoje CV, utrzymuj potrzeby pracodawcy na pierwszym planie. Musisz więc wiedzieć, czego szuka przyszły pracodawca. Dostosuj swoje CV do tej konkretnej roli, podając szczegółowe uzasadnienie, dlaczego świetnie pasujesz na to stanowisko. Jednym ze sposobów jest uwzględnienie wszystkich swoich umiejętności i doświadczenia, które są odpowiednie dla stanowiska.

Pracodawca chce, żebyś rozumiała rolę, o którą się ubiegasz, a im bardziej to pokażesz, tym bardziej twoje CV będzie się wyróżniać.

#5 ZADBAJ O CZYTELNOŚĆ

Twoje CV powinno być łatwe do przejrzenia. W większości przypadków CV nie jest czytane „od deski do deski” tylko szybko skanowane. Im lepiej będą zorganizowane informacje w twoim CV, tym łatwiej będzie można je odczytać i przyswoić.

Czytelność CV to nie tylko formatowanie – wybór czcionki czy rozmiar marginesów. To również spójność pomiędzy poszczególnymi sekcjami w CV. Twoje sukcesy zawodowe powinny wzmacniać doświadczenie i umiejętności.

Menadżer na pierwszy rzut oka powinien zobaczyć, że wszystkie informacje w poszczególnych sekcjach CV potwierdzają twoje dobre przygotowanie do wykonywania tej pracy. 

JAK WYRÓŻNIĆ SWOJE CV – PODSUMOWANIE

Jeśli chcesz wyróżnić swoje CV, wcale nie musisz być grafikiem. Pracodawcy nie zależy na zatrudnieniu kandydata z najbardziej wymyślnym graficznie CV. Kolory i oryginalna czcionka nie mają nic wspólnego z tym, czego zazwyczaj poszukuje pracodawca.

To, co pomoże ci szybko wyróżnić swoje CV na tle innych to twój indywidualny zestaw umiejętności i doświadczenia zawodowego. Wzmocnisz je poprzez pokazanie swoich osiągnięć, które potwierdzą, że świetnie sobie radzisz w pracy.

Pamiętaj, żeby pokazywać w CV to, co odpowie przede wszystkim na potrzeby pracodawcy. Zadbaj też o czytelność i spójność w CV, żeby już na pierwszy rzut oka widać było, że świetnie poradzisz sobie w tej pracy.

PS. Jeśli wysyłasz CV i nie masz żadnej odpowiedzi od pracodawców, przeczytaj wpis: Brak odpowiedzi na CV? 7 powodów milczenia pracodawcy

10 rzeczy skuteczność CV

Pin It on Pinterest

Share This