List motywacyjny jest jednym z najbardziej znienawidzonych dokumentów przez kandydatów. Pisanie listu motywacyjnego może być prawdziwą torturą. Pojawia się wiele pytań – od czego zacząć, co w nim pisać, żeby nie powtarzać CV i jak go zakończyć.
Nic dziwnego, że zaczynasz się zastanawiać, jak się wymigać od tej niewdzięcznej roboty. Może list motywacyjny nie jest wcale potrzebny? Czy ktoś w ogóle czyta jeszcze listy motywacyjne?!
CZY LISTY MOTYWACYJNE SĄ CZYTANE W 2021 ROKU?
Jeśli masz ochotę odpuścić sobie pisanie listu, to jeszcze się wstrzymaj. W ankiecie przeprowadzonej w zeszłym roku przez ResumeGo wśród prawie 250 menedżerów i rekruterów aż 87% z nich potwierdziło, że czyta listy motywacyjne.
Podobne odpowiedzi uzyskałam we własnych badaniach. Gdy pytałam menadżerów, czy w ogóle czytają listy motywacyjne, to zdecydowana większość potwierdziła, że tak.
Wygląda więc na to, że listy motywacyjne szybko nie odejdą do lamusa.
Dobra wiadomość jest jednak taka, że list motywacyjny może zwiększyć twoje szanse na rozmowę o pracę. Dobrze napisany list będzie podkreślał twoje najistotniejsze umiejętności i kwalifikacje do pracy, dzięki czemu wyróżnisz się w morzu kandydatów.
DLACZEGO LIST MOTYWACYJNY JEST WAŻNY?
Jednym z celów listu motywacyjnego jest przyciągnięcie uwagi menadżera i zaprezentowanie twoich kwalifikacji przy użyciu jak najmniejszej ilości słów.
Wysłanie listu motywacyjnego jest prawie zawsze dobrą decyzją. W coraz bardziej zautomatyzowanym procesie rekrutacji dobrze napisany list motywacyjny pozwala pokazać twoją osobowość i nawiązać pierwszy kontakt osobisty z menadżerem.
To też świetna okazja, żeby zademonstrować, dlaczego zatrudnienie cię będzie dobrą decyzją dla firmy. To sposób na wyróżnienie się wśród setek innych kandydatów.
Menedżerowie czasami wykorzystują listy motywacyjne, żeby określić, jak dobrze kandydat będzie pasował do zespołu. Oznacza to, że twój list motywacyjny może mieć szczególnie znaczenie podczas rekrutacji. Pozwoli ci się przedstawić i pokazać, dlaczego dobrze pasujesz do nowej roli.
KIEDY LIST MOTYWACYJNY MOŻE CI SIĘ SZCZEGÓLNIE PRZYDAĆ
List motywacyjny jest przede wszystkim miejscem, gdzie możesz wyjaśnić swoją motywację do podjęcia pracy w konkretnej firmie. Warto przy tym skorzystać z okazji i podkreślić swoje atuty zawodowe: mocne strony, umiejętności i osiągnięcia.
Są jednak sytuacje, kiedy list motywacyjny szczególnie się przydaje:
#1 WYJAŚNIANIE POWODÓW ZMIANY KARIERY
List motywacyjny daje ci możliwość wyjaśnienia, dlaczego zdecydowałaś się na zmianę kariery i jak twoje przeszłe doświadczenia przygotowały cię do tej zmiany. Jest to również okazja do podkreślenia, w jaki sposób twoje umiejętności, które możesz przenieść, pomogą ci w nowej pracy.
#2 WYJAŚNIANIE LUK W ZATRUDNIENIU
Twój list motywacyjny jest również idealnym miejscem do krótkiego wyjaśnienia dłuższych przerw w zatrudnieniu. Może wyjaśnić też różne nietypowe zmiany w twoim zatrudnieniu, krótkoterminowe stanowiska, a nawet nieukończone studia.
#3 ZMIANA MIEJSCA ZAMIESZKANIA
Jeśli przeprowadzasz się i masz nadzieję na znalezienie pracy, zanim się przeniesiesz, możesz wyjaśnić to w liście motywacyjnym. Pozwoli to menedżerowi zrozumieć, dlaczego twoja aplikacja pochodzi z innej lokalizacji geograficznej. W aplikacjach zagranicznych warto podkreślić, że masz wszelkie formalne pozwolenia na pracę w kraju, gdzie aplikujesz.
#4 POLECENIE PRZEZ KOGOŚ DO PRACY
Jeśli ktoś z twojej sieci polecił ci pracę lub masz inne powiązania z firmą, możesz wspomnieć o tym w liście motywacyjnym. Coraz więcej firm ma systemy poleceń pracowniczych, gdzie za polecenie kandydata do pracy można uzyskać bonus pieniężny. Takie polecenie daje ci przewagę nad innymi kandydatami, bo z reguły polecamy solidne i odpowiedzialne osoby.
W liście motywacyjnym masz okazję wyjaśnić wszelkie wątpliwości, które mogą pojawić się po przeczytaniu twojego CV. Nie pozostawiaj potencjalnym pracodawcom zgadywania lub zakładania najgorszego. Zamiast tego skorzystaj z okazji, żeby opowiedzieć swoją historię na własnych warunkach i w jak najbardziej pozytywny sposób.
KIEDY NIE MUSISZ WYSYŁAĆ LISTU MOTYWACYJNEGO?
Zdarzają się sytuacje, w których wysyłanie listu motywacyjnego nie jest konieczne.
Kiedy pracodawca wyraźnie określa, czego chce w ogłoszeniu o pracę (CV, portfolio itp.), nie musisz dołączać listu motywacyjnego, jeśli nie znajduje się on na liście wymagań.
Czasami też oprogramowanie do przetwarzania aplikacji kandydatów nie pozwala na załączenie dodatkowych dokumentów. W takim przypadku postępuj zgodnie z instrukcjami pracodawcy.
Nie ma też większego sensu wysłania listu motywacyjnego do pracy podczas wakacji czy innych dorywczych prac.
Jeśli wysyłasz CV na konkretny adres mailowy, warto jednak napisać skrócony list motywacyjny w formie e-maila. Nie przegap żadnej okazji, żeby dobrze się zaprezentować menedżerowi.
CO POWINIEN ZAWIERAĆ LIST MOTYWACYJNY
List motywacyjny to tak naprawdę kilka zdań. Wystarczy, że napiszesz około 250 słów – to zaledwie pół strony tekstu. W ciągu swojego życia zawodowego na pewno zdarzyło ci się już pisać dłuższe treści.
Twój list motywacyjny powinien przede wszystkim zawierać informacje, w jaki sposób twoje kwalifikacje odpowiadają wymaganiom stanowiska. Powinien też znaleźć się w nim akapit wyjaśniający, dlaczego chcesz tę pracę. Warto też dodać fakty, które pokazują, że posiadasz doświadczenie i umiejętności do wykonywania tej pracy.
Nie przepisuj jednak żywcem z CV – raczej zaintryguj menedżera, żeby zechciał zajrzeć do niego, żeby przeczytać więcej informacji.
Każdy list motywacyjny, który piszesz, powinien być dostosowany do konkretnej pracy, której szukasz. Musi być napisany zwięźle, bez literówek i błędów gramatycznych.
LIST MOTYWACYJNY – PODSUMOWANIE
Choć napisanie listu motywacyjnego może wymagać od ciebie dodatkowego wysiłku, to jednak warto to zrobić. Dobrze napisany list jest okazją, żeby się zaprezentować, wyróżnić i nawiązać osobisty kontakt z menadżerem.
Poświęć trochę czasu, żeby dokładnie dopasować swoje kwalifikacje do wymagań stanowiska i napisać spersonalizowany list motywacyjny. Pamiętaj, że ma on jeden cel: umówić się na rozmowę o pracę.
Weź pod uwagę, że większość menedżerów przeczyta twój list motywacyjny, zanim spojrzy na twoje CV. To doskonała okazja dla ciebie, żeby pokazać, dlaczego jesteś świetną kandydatką do pracy.