Twoje umiejętności w CV odgrywają bardzo ważną rolę, bo wpływają na rzeczy składające się na zdobycie nowej pracy. 

Po pierwsze umiejętności w CV pomogą ci przejść przez pierwszy, najtrudniejszy etap rekrutacji, czyli selekcję kandydatów. Coraz więcej firm stosuje systemy, które przyśpieszają wstępną selekcję CV. System wyszukuje słowa kluczowe związane z rekrutacją w CV i na tej podstawie wybiera kandydatów, którzy wpisują się w wybrane kryteria. Brak odpowiednich umiejętności w CV może spowodować, że nie zdołasz przejść pierwszego etapu.

Twoje umiejętności w CV są też naturalnymi słowami kluczowymi, na które zwróci uwagę rekruter i przyszły szef. Im bardziej będą dopasowane do tego, czego szuka menadżer, tym masz większe szanse na rozmowę i pracę.

I wreszcie – umiejętności w CV potwierdzą, że potrafisz wykonywać pracę na stanowisku, na które aplikujesz. Jest to istotne zwłaszcza teraz, gdy ze względu na pandemię pracujemy w dużej mierze zdalnie. 

JAKIE UMIEJĘTNOŚCI W CV ZAPEWNIĄ CI ZAPROSZENIE NA ROZMOWĘ

Skąd masz wiedzieć, jakich umiejętności poszukuje u kandydatów twój przyszły pracodawca? Odpowiedź znajdziesz w ogłoszeniu o pracę. 

Większość osób przegląda pobieżnie ogłoszenia i przez to często pomija ważne rzeczy. Kandydaci z reguły koncentrują się wyłącznie na wymaganiach związanych z zadaniami na stanowisku. A przecież do wykonywania tych zadań potrzebne są konkretne umiejętności. 

Każda praca wymaga określonego zestawu umiejętności, które sprawiają, że skutecznie wykonujesz zadania. Nie wymieniaj więc w CV wszystkich umiejętności, które posiadasz. Skup się tylko na wymienieniu tych umiejętności, które są powiązane ze stanowiskiem. 

NAJBARDZIEJ POSZUKIWANE UMIEJĘTNOŚCI W CV W 2021

Rok 2020 był rokiem, w którym wszystko się zmieniło. Zaszły ogromne zmiany, które wpłynęły na pracodawców i pracowników na całym świecie. Firmy doświadczyły nagłych zamknięć, a my musieliśmy dostosować się do wyzwań związanych z pracą zdalną. 

Ze względu na specyfikę pracy zdalnej pracodawcy potrzebują teraz większej pewności, że pracownicy mają odpowiednie kwalifikacje do wykonywania pracy. 

Praca zdalna wymaga sporej samodzielności. Twój szef już nie może zajrzeć ci przez ramię, aby upewnić się, że praca jest wykonywana prawidłowo. Menedżerowie muszą teraz bardziej ufać, że ludzie mogą wykonywać swoją pracę bez względu na to, czy są w pracy, czy w domu. 

Najlepszą gwarancją, że ktoś potrafi wykonywać daną pracę, są umiejętności. A jeszcze lepiej jeśli są poświadczone certyfikatem lub mierzalnym osiągnięciem.

Jakich umiejętności najbardziej poszukują teraz pracodawcy? W listopadzie 2020 r. Indeed zidentyfikowało zarówno umiejętności twarde, jak i miękkie, na które będzie zapotrzebowanie w świecie po wystąpieniu COVID: 

  • Umiejętności w zakresie chmury obliczeniowej
  • Umiejętności z zakresu sztucznej inteligencji
  • Przywództwo w sprzedaży
  • Analiza
  • Zarządzanie ludźmi
  • Zdolność adaptacji
  • Zarządzanie czasem
  • Kreatywność
  • Współpraca
  • Produkcja wideo i audio

Nie wszystkie z tych umiejętności będą pasować do twojej branży, ale ta lista daje wgląd w te, na które jest największe zapotrzebowanie. To połączenie umiejętności technicznych i miękkich niezbędnych do pracy w domu, w tym zdolności adaptacyjnych, zarządzania czasem, kreatywności i współpracy. 

10 rzeczy skuteczność CV

JAKIE UMIEJĘTNOŚCI SĄ NAJWAŻNIEJSZE W CV

Istnieją dwa rodzaje umiejętności, które powinny się znaleźć w twoim CV. Są to umiejętności specjalistyczne lub techniczne, które są powiązane z konkretnym stanowiskiem – określamy je jako twarde umiejętności. Drugi rodzaj umiejętności to umiejętności miękkie – społeczne, które również są ważne, by skutecznie wykonywać zadania na stanowisku. 

Najlepsi pracownicy mają zarówno umiejętności twarde, jak i miękkie. Jeśli twoim celem jest bycie najlepszym kandydatem na dane stanowisko, uwzględnij oba rodzaje tych umiejętności w swoim CV.

JAKIE UMIEJĘTNOŚCI TWARDE WPISAĆ DO CV

Umiejętności twarde to umiejętności lub zdolności, które można łatwo zmierzyć. To umiejętności, których można się nauczyć poprzez szkolenia lub praktykę zawodową. Bardzo często są to umiejętności specyficzne dla danej pracy. Potwierdzeniem umiejętności twardych są różnego rodzaju certyfikaty, dyplomy lub licencje. 

Przykładem umiejętności twardych jest znajomość języków obcych, oprogramowania lub obsługa maszyn.

UMIEJĘTNOŚCI TWARDE, KTÓRE WARTO WPISAĆ:

  • umiejętność rozmawiania w języku obcym 
  • umiejętność pracy w określonym oprogramowaniu (SAP, Adobe Photoshop, Microsoft Office, WordPress)
  • umiejętność prowadzenia pojazdów (prawo jazdy kategorii B, C, D, prowadzenie wózków widłowych)
  • umiejętność używania aplikacji do pracy zdalnej (Zoom, Teams, Slack, Asana)

JAKIE UMIEJĘTNOŚCI MIĘKKIE WPISAĆ DO CV

Umiejętności miękkie to umiejętności, które są trudniejsze do zmierzenie i określenia ilościowego. Trudno je zmierzyć, ponieważ są często powiązane z cechami osobowości. 

Mimo że umiejętności miękkie są takie nieokreślone, to często decydują o wyborze kandydata. Ze względu na to, że umiejętności powiązane są z osobowością, trudniej jest się ich nauczyć. Pracodawcy wolą więc wybrać osobę, która ma już określone cechy i predyspozycje wrodzone do wykonywania danej pracy niż inwestować w szkolenie osoby, która ich nie posiada.

Umiejętności miękkie często są ze sobą powiązane i występują w całych zestawach. Ludzie, którzy dobrze radzą sobie w relacjach z innymi, często potrafią świetnie słuchać, są cierpliwi i jasno się komunikują.

UMIEJĘTNOŚCI MIĘKKIE, KTÓRE WARTO WPISAĆ:

  • umiejętność współpracowania z innymi ludźmi
  • umiejętność adaptowania się do szybko zmieniających się sytuacji
  • umiejętność rozwiązywania problemów i myślenie analityczne
  • umiejętność planowania czasu i organizowania zadań
  • umiejętność delegowania i egzekwowania zadań

Umiejętności w CV

GDZIE W CV WPISAĆ UMIEJĘTNOŚCI

Standardowo umiejętności są wpisywane pod sekcją z doświadczeniem lub w osobnej kolumnie. Nie powinno być to jednak jedyne miejsce, gdzie pokazujesz swoje umiejętności w CV. 

Gdzie jeszcze powinny znaleźć się umiejętności, żeby twój przyszły szef je szybko zauważył? 

Na pewno powinny pojawić się w sekcji z doświadczeniem: w opisach stanowisk. Najlepiej zaprezentować je na przykładach, które pokażą, w jaki sposób ich używasz w praktyce.

Jednym z najlepszych sposobów na pokazanie swoich umiejętności w CV jest napisanie podpunktów, w których opisujesz swoje największe osiągnięcia zawodowe. Pokaże to nie tylko, że posiadasz określone umiejętności zawodowe, ale także udowodni, że wykorzystałaś je do uzyskania świetnych wyników dla poprzednich pracodawców.

Jeśli zmieniasz branżę lub zawód, to pokaż umiejętności w krótkim profilu zawodowym. Taki profil z reguły umieszcza się na pierwszej stronie CV. Dzięki temu pracodawca od razu dostanie informacje, że posiadasz umiejętności potrzebne do wykonywania danej pracy.

PODSUMOWANIE – JAKIE UMIEJĘTNOŚCI WPISAĆ W CV

Celem twojej listy umiejętności w CV jest pokazanie rekruterowi lub menedżerowi, że jesteś najlepszą kandydatką na to stanowisko i wnosisz określoną wartość do zespołu. 

Masz tylko kilka sekund, żeby zwrócić uwagę rekrutera. Dlatego musisz zawęzić listę umiejętności tylko do tych, które podkreślają, że świetnie nadajesz się do pracy.

Najlepsze umiejętności w CV różnią się w zależności od rodzaju pracy, poziomu kariery, wykształcenia i innych czynników. Zanim złożysz swoją aplikację, poświęć trochę czasu na przejrzenie umiejętności, które są najbardziej wartościowe dla przyszłego pracodawcy.

Darmowe kursy online z certyfikatem (1)

Pin It on Pinterest

Share This