Co sprawia, że jedni szybciej awansują w pracy a inni nie? Jeśli twoja kariera utknęła w miejscu, to na pewno już zdążyłaś się przekonać, że twoje umiejętności i ciężka praca nie wystarczą, żeby szybciej awansować. Są 3 rzeczy, które mają wpływ na rozwój twojej kariery.
Te trzy rzeczy to, jak inni widzą cię w pracy, twoja „widoczność” w pracy oraz relacje z innymi. Połączenie tych trzech czynników może przenieść twoją karierę na wyższy poziom i na pewno przyczyni się do sukcesu w przyszłości. Pracując nad tymi trzema czynnikami, możesz świadomie:
- Tworzyć prawidłowy obraz zawodowy twojej osoby
- Zwiększyć twoją „widoczność” w pracy
- Stworzyć sieć znaczących kontaktów zawodowych
Przejmij kontrolę nad tym, jak inni widzą cię w pracy
Poprawa tego, jak inni widzą cię w pracy to pierwszy krok do zmiany kariery na lepsze. Gdy twoi szefowie i koledzy zaczną postrzegać cię jako osobę, która ma potencjał, otworzą się przed tobą nowe możliwości. Osoby postrzegane w pozytywnym świetle przez swoich szefów, współpracowników i podwładnych idą do przodu w swojej karierze.
01. Zastanów się, jak inni widzą cię w pracy
Twój wizerunek w oczach innych oparty jest na tym, jak sama siebie postrzegasz, jaką masz postawę i jakie wrażenie sprawiasz. Pamiętaj, że inni obserwują to, co robisz. Zastanów się, jak twoje zachowania wpływają na sposób, w jaki twoi koledzy cię widzą? Pomyśl o tym, co najczęściej mówisz, co piszesz w mailach, jak spędzasz czas w pracy, a nawet jak najczęściej ubierasz się do pracy.
02. Sprawdź, jak faktycznie inni widzą cię w pracy
Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, jak inni widzą cię w pracy, jest poproszenie szefa i kolegów o opinię. Możesz się zaskoczyć, jak cię postrzegają twoi koledzy, szefowie i inne osoby, które z tobą współpracują.
Szukaj możliwości, aby uzyskać te informacje. Zawsze proś o krótką informację zwrotną po ukończeniu projektu czy ważnego zadania. Ta opinia dostarczy ci cennych informacji, które możesz wykorzystać do zmiany nawyków i poprawienia swojego wizerunku. Pozytywna opinia zwrotna da ci możliwość poznania silnych stron i odkrycia możliwości, o których istnieniu nie wiedziałaś.
03. Jak chcesz być postrzegana?
Jaki obraz zawodowy własnej osoby chciałabyś stworzyć? Jaki jest twój następny krok na drabinie kariery? Jakie cechy są pożądane u pracowników na tym stanowisku?
Zastanów się też, które cechy charakteru cenią najbardziej szefowie w twojej firmie. Możesz dowiedzieć się tego, obserwując, jak zachowują się osoby, które osiągnęły sukces w twojej firmie. Czy zawsze przychodzą do pracy wcześnie? Czy przedstawiają ciekawe pomysły na spotkaniach? Obserwuj, jak się zachowują, co mówią, jak się komunikują z innymi. Jeśli zaczniesz naśladować zachowania najlepszych i najzdolniejszych osób w firmie, będziesz na dobrej drodze do dołączenia do nich.
04. Zmień sposób, w jaki inni widzą cię w pracy
Wiedząc, jak chcesz być postrzegana przez innych, możesz świadomie pracować nad swoim wizerunkiem. Jeśli chcesz być postrzegana jako ktoś, kto ma dobre pomysły, spróbuj przedstawić jeden z twoich najlepszych pomysłów na najbliższym spotkaniu zespołu. Jeśli widzisz, że inni mają małe pojęcie o tym czym się zajmujesz, zacznij mówić ludziom o swoich osiągnięciach. Będziesz zaskoczona, jak szybko można zmienić sposób, w jaki ludzie cię postrzegają. Jeśli będziesz aktywnie nad tym pracować, dasz ludziom szansę na poznanie wartości, jaką dajesz firmie.
Kiedy połączysz to wszystko razem, uzyskasz przewagę nie tylko nad twoimi konkurentami wewnętrznymi do awansu, ale również kandydatami z zewnątrz. Będziesz wyróżniać się w pracy jako osoba zdolna i ceniona. Te trzy rzeczy sprawią, ze twoja kariera przyśpieszy i otworzą się przed tobą nowe możliwości zawodowe.
A jeśli szefowa ma alergię na kogoś za pomysły,optymizm,energię i kreatywność- to jest jakaś szansa na zmianę?
Dziękuję za Twój komentarz! To, co opisujesz, może być dużym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli czujesz, że Twoje pozytywne cechy – takie jak pomysły, energia czy kreatywność – są odbierane przez szefową w negatywny sposób. W takich sytuacjach warto przyjrzeć się kilku aspektom:
Jak Twoja szefowa postrzega Twoje działania? Czasem to, co dla nas jest optymizmem i energią, pewne typy osobowości mogą odbierać jako zbytnią śmiałość lub brak rozwagi. Może warto porozmawiać z szefową i zapytać o jej perspektywę. Taka rozmowa, prowadzona w otwarty i spokojny sposób, może pomóc zrozumieć, co dokładnie jej przeszkadza i znaleźć wspólny język.
Dopasowanie do stylu komunikacji szefowej. Jeśli Twoja szefowa preferuje bardziej stonowany sposób działania, spróbuj dostosować się do jej stylu w kluczowych momentach. Nie oznacza to rezygnacji z siebie, ale pokazanie, że potrafisz pracować w sposób, który jest zgodny z jej oczekiwaniami.
Budowanie wsparcia w zespole. Jeśli inni w zespole widzą wartość w Twoich pomysłach i podejściu, ich pozytywne opinie mogą wpłynąć na zmianę nastawienia szefowej. To, jak inni Cię postrzegają, często wpływa na ogólny wizerunek w firmie.
Praca nad wizerunkiem w firmie. Zastanów się, czy istnieją inne sposoby, aby pokazać swoją wartość w organizacji – np. angażując się w projekty, które mają duże znaczenie dla całego zespołu lub firmy. Być może te inicjatywy dadzą Ci większe możliwości wykorzystania Twoich mocnych stron i znalezienia osób, które będą umieć je doceniać.
Pamiętaj, że zmiana czyjegoś nastawienia wymaga czasu, ale jest możliwa. Kluczowe jest, aby zachować spokój i konsekwencję w działaniach. Trzymam kciuki za Twoją sytuację – jeśli masz dodatkowe pytania, chętnie pomogę!
Nie zawsze awans od tego zależy, natomiast w życiu prywatnym jak najbardziej. Kiedyś to pytanie zadałam znajomym i bardzo się zdziwiłam jak mnie inni widzą. Także polecam każdemu spróbować 🙂
To prawda, możemy być zaskoczeni odpowiedzią 🙂 Ale w większości są to pozytywne informacje, więc warto sprawdzić 🙂
Ja mam taką refleksję: jak często to co myślimy o sobie sami, mija się z tym, co myślą o nas inni 😉 Warto czasem zweryfikować temat.
No właśnie, żyjemy sobie spokojnie z naszymi przekonaniami, a tu okazuje się, że nasi bliscy i znajomi uważają nas za kogoś zupełnie innego 😉
Ten wpis daje do myślenia nad naszą postawą. 🙂
Od czasu do czasu warto sprawdzić, jak inni nas postrzegają – nie tylko w pracy 🙂
A jeśli szefowa ma alergię na kogoś za pomysły,optymizm,energię i kreatywność- to jest jakaś szansa na zmianę?