Świat wymaga od nas uczenia się coraz to nowych, często trudnych rzeczy. Nierzadko sytuacja w pracy zmusza nas do przejścia na zupełnie nowe stanowisko lub całkowitą zmianę zawodu. Przy każdej większej zmianie zawodowej sporym wyzwaniem jest zdobycie wiedzy i opanowanie nowych umiejętności. Często w takiej sytuacji przytłacza nas ilość czasu, jaką będziemy musieli poświęcić na naukę nowego zawodu.
Czy są jakieś sposoby, żeby szybko opanować nowe umiejętności? Jak łatwo i skutecznie nauczyć się czegoś nowego?
„MISTRZOWSKI SAMOUK” JAK ŁATWO I SKUTECZNIE DOSKONALIĆ SIĘ W DOWOLNEJ DZIEDZINIE
Dzięki badaniom naukowym wiemy już co nieco na temat procesów uczenia się mózgu. Nic dziwnego, że pojawia się coraz więcej publikacji opartych na odkryciach neuronaukowych, które podpowiadają nowe strategie pomagające skutecznie nauczyć się nowych rzeczy.
Jedną z takich publikacji jest książka „Mistrzowski Samouk”. Znajdziesz w niej mnóstwo praktycznych wskazówek na temat skutecznego uczenia się. To książka, która najbardziej przyda się uczniom i studentom, ale zawiera wiele cennych porad dla każdego, kto jest zainteresowany zdobywaniem wiedzy i umiejętności.
Autorami książki są Barbara Oakley oraz Olav Schewe. Barbara Oakley jest wykładowczynią na Oakland University i współautorką jednego z najbardziej znanych na świecie bezpłatnych kursów „Learning how to Learn”, który ukończyło już kilka milionów osób. Olav Schewe jest autorem bestsellera „Superstudent. Jak uczyć się wydajniej i skuteczniej’, w której opisuje techniki skutecznego uczenia.
Wszystkie porady i techniki zawarte w książce są oparte na rzetelnych badaniach z dziedziny neuronauki oraz na psychologii kognitywnej. W książce znajdziesz też historie i cenne spostrzeżenia autorów, którzy sami zmagali się z trudnościami w nauce.
JAK POKONYWAĆ TRUDNOŚCI PODCZAS NAUKI
Spora część rozdziałów w książce „Mistrzowski Samouk” skupia się na omówieniu strategii radzenia sobie z typowymi problemami podczas nauki. Już w pierwszym rozdziale znajdziesz wskazówki, co zrobić, by pokonać największą zmorę naszych czasów — prokrastynację, czyli odwlekanie działań.
Dla mnie szczególnie interesujący był rozdział o tym, jak radzić sobie z impasami podczas nauki. Czasami ucząc się nowej umiejętności, napotykamy na blokady — np. nie wiemy, jak coś zrobić i czujemy zupełną pustkę w głowie.
Nie warto wtedy na siłę próbować coś wymyślić, bo skończy się to najpewniej tylko frustracją. Autorzy uważają, że najlepszym sposobem w takiej sytuacji jest po prostu odpuszczenie. Trzeba dać przestrzeń naszemu umysłowi, by w trybie myślenia rozproszonego sam znalazł rozwiązanie.
U mnie to podejście świetnie sprawdza się przy rozwiązywaniu trudnych, czasami kreatywnych zagadnień w pracy. Gdy widzę, że czas mija, a ja stoję w tym samym miejscu od dłuższego czasu, zabieram się za inne zadanie. Zazwyczaj rozwiązania same się pojawiają w ciągu dnia — nie zawsze są idealne, ale pozwalają przynajmniej ruszyć dalej z miejsca.
Jeśli podczas nauki masz problem z niską motywacją albo brakuje ci samodyscypliny, to w książce dostaniesz konkretne podpowiedzi, jak sobie z nimi poradzić.
JAK ŁATWO I SKUTECZNIE NAUCZYĆ SIĘ CZEGOŚ NOWEGO
„Mistrzowski Samouk” zawiera świetne sugestie, jak dobrze zorganizować sobie proces nauki, opanować dogłębnie dowolną wiedzę, czytać efektywnie, zmaksymalizować pamięć roboczą i więcej zapamiętywać. Przechodzi przez wiele różnych tematów, takich jak sen, intuicja, muzyka w tle, robienie lepszych notatek, zdawanie egzaminów itp., a wszystko to z naciskiem na poprawę sposobu, w jaki się uczysz.
Najlepszą rzeczą w tej książce jest to, jak wiele rzeczy można z niej wykorzystać w praktyce. Autorzy przełożyli kilka koncepcji uczenia się na łatwo zrozumiały język. Dzielą się też konkretnymi sposobami, w jakie możesz wdrażać te strategie, żeby proces nauki był szybszy i skuteczniejszy.
Bardzo ciekawy jest rozdział „Jak opanować dogłębnie dowolną wiedzę”, który opisuje proces uczenia się naszego mózgu. Dzięki niemu lepiej zrozumiesz, jak tworzą się nowe łańcuchy połączeń między neuronami podczas nauki. Im trudniejszych rzeczy się uczysz, tym te połączenia są bardziej rozbudowane i tym bardziej trzeba dbać o ich wzmocnienie.
Dlatego tak ważna jest aktywna nauka — robienie ćwiczeń przypominających, które utrwalają nowe połączenia neuronalne. W książce znajdziesz kilka technik aktywnego uczenia się oraz wskazówki, jak opanować trudne koncepcje. Mnie szczególnie zaskoczyła technika przeplatania nauki, która jest przeciwieństwem podejścia blokowego skupiającego się na wielogodzinnych ćwiczeniach tej samej kwestii.
Wartościowym aspektem tej książki są listy aplikacji, które pomogą w różnych zadaniach – sporządzaniu notatek lub fiszek, robieniu list zadań, emitowaniu dźwięków w tle czy blokowaniu stron internetowych. Znajdziesz nawet wykaz aplikacji, które rozwiążą problem z porannym wstawaniem 😉
Wszystkie strategie i techniki rozpisane są w bardzo zwięzłej formie na zaledwie 120 stronach. Rozdziały są krótkie i łatwe do przyswojenia, ze zwięzłymi podsumowaniami zawierającymi kluczowe wnioski. Na końcu książki znajduje się też lista kontrolna obejmująca wszystkie koncepcje. Taka skondensowana forma książki jest jej zaletą, bo dostajesz same konkrety. Nie musisz więc dodatkowo poświęcać zbyt wiele czasu na uczenie się o tym… jak skutecznie nauczyć się czegoś nowego.
JAK POPRAWIĆ SWÓJ PROCES UCZENIA SIĘ
Czy w tej książce są zawarte jakieś nowe rewolucyjne metody uczenia się? Raczej nie — zwłaszcza jeśli lubisz się uczyć i się tym interesujesz. Znalezienie spokojnego miejsca do nauki, ograniczanie rozproszenia uwagi, robienie przerw, wyznaczanie celów, nagradzanie siebie, czytanie instrukcji itp. to nie są nowe pomysły.
Pytanie tylko, czy faktycznie z nich korzystasz, gdy się uczysz?
No właśnie…
Często szukamy jakiś nowych, magicznych rozwiązań zapominając, że gdybyśmy tylko wdrożyli to, czego do tej pory się dowiedzieliśmy, to już dawno byśmy rozwiązali problem i bylibyśmy w zupełnie innym miejscu. Ale przecież o wiele łatwiej jest sięgnąć po kolejną „rewolucyjną strategię” niż zrobić wysiłek i wypróbować chociaż jedną metodę, prawda? 😉
Jeśli chcesz więc zoptymalizować swój proces uczenia się, zacznij od wprowadzania w życie choćby jednej prostej strategii. W książce „Mistrzowski Samouk” znajdziesz wiele technik, które pomogą ci w maksymalny sposób wykorzystać naturalne możliwości twojego mózgu. Dzięki temu nauka będzie znacznie łatwiejsza i skuteczniejsza.
ZOSTAŃ MISTRZOWSKIM SAMOUKIEM
„Mistrzowski Samouk” to świetny poradnik o tym, jak skupić się, uczyć, zapamiętywać i motywować się do osiągania sukcesów w testach i szkole. Ta książka powinna być lekturą obowiązkową dla tych, którzy lubią się uczyć.
Choć książka jest skierowana przede wszystkim do uczniów i studentów, nadal ma dużą wartość dla innych. Większość dorosłych i tak potrzebuje lepszych strategii, by skutecznie nauczyć się nowych umiejętności.
Szybkie zmiany w otaczającym nas świecie wymagają od nas ciągłego uczenia się na każdym etapie życia. Warto poznać choćby podstawowe strategie, które sprawią, że staniesz się efektywnym uczniem przez całe życie.
PS.
Artykuł powstał dzięki współpracy z wydawnictwem Helion, które udostępniło mi książkę do napisania tej recenzji. Linki zawarte na tej stronie nie są linkami afiliacyjnymi.