Ponad połowa osób prowadzących małe firmy nie planuje w ogóle wakacji. Pierwsze dwa lata we własnej firmie to praca nie tylko powyżej ustawowych 8 godzin, ale też często w weekendy i święta. Przy takim trybie pracy wypalenie zawodowe jest niemal gwarantowane.

Często jesteśmy tak zapracowani, że zapominamy o tym, jak wielkie korzyści może przynieść nam kilka dni wakacyjnego odpoczynku.

 

Najlepsze pomysły powstają, gdy odpoczywasz

 

Jeśli zatroszczysz się o siebie i zrobisz sobie krótki urlop od pracy:

 • poprawisz swoją produktywność
 • łatwiej będzie ci znaleźć rozwiązanie problemu
 • szybciej wpadniesz na nowy pomysł
 • poprawisz swoją pamięć
 • poprawisz swój czas reakcji
 • wzmocnisz swoje poczucie szczęścia

Badania pokazują również, że po powrocie z urlopu patrzymy bardziej optymistycznie na życie. Kilka dni relaksu powoduje, że mamy większą motywację do realizacji naszych celów.

 

Daj sobie w końcu wolne!

 

Urlop w mikro firmie to kwestia dobrego zorganizowania kilku ważnych rzeczy. O wiele trudniej jest zmienić nastawienie właścicielki firmy, której wydaje się, że jeśli zrobi sobie 5 dni wolnego, to popełni straszny grzech 😉

Spokojnie – te 5 dni w małej firmie nie zmienią niczego, czego nie mogłabyś odbudować. Za to korzyści z kilku dni wypoczynku odczujesz szybko i to na własnej skórze 😉

 • Zaplanuj urlop wtedy, gdy jest mniejszy ruch – W każdej branży bywają takie okresy, kiedy klienci są mniej aktywni. To najlepszy czas, żeby pomyśleć o swoich potrzebach i zaplanować na ten czas urlop.
 • Znając termin urlopu łatwiej zaplanujesz wszystkie działania – Zrób listę zadań do wykonania – możliwe, że część z tych rzeczy będziesz mogła zrobić wcześniej. W ten sposób unikniesz kumulacji obowiązków po powrocie z urlopu.
 • Automatyzuj wszystko, co możliwe – Spójrz na listę zadań, które wykonujesz w swojej firmie. Czy wszystko musisz robić sama? Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zatrudnienie pracownika, może warto przyjrzeć się systemom, które usprawnią twoją pracę? Prosty system mailingowy z autoresponderem może świetnie się sprawdzić podczas twojej nieobecności. Takich systemów, które automatyzują pracę jest coraz więcej na rynku – wystarczy poszukać lub popytać, czego inni używają.
 • Deleguj zadania Wirtualnym Asystentkom – Nie musisz nikogo zatrudniać, żeby podzielić się zadaniami w swojej firmie. Możesz na czas dłuższego urlopu skorzystać z pomocy Wirtualnej Asystentki. To są dziewczyny, które profesjonalnie zajmują się obsługą biura, więc możesz im spokojnie przekazać część swoich obowiązków.
 • Poinformuj jak najwcześniej klientów, że wybierasz się na urlop – pamiętaj, żeby wcześniej poinformować klientów, że będziesz nieobecna. Wpisz też informację o terminie urlopu w stopkę maila, który wysyłasz do klientów.
 • Zdecyduj, czy będziesz sprawdzać maile podczas urlopu – Jeśli trudno jest ci się oderwać od obowiązków w firmie, po prostu ustal, kiedy będziesz sprawdzać maile. Umów się ze sobą, że będziesz się trzymać tych ustaleń. Oczywiście nic złego się nie stanie, jeśli będziesz przeglądać maile na wakacjach – chodzi raczej o to, żeby nie przerodziło się to w regularną pracę.
 • Ustaw sobie wakacyjną tapetę na wszystkich urządzeniach, które zabierzesz na wakacje – Za każdym razem, kiedy włączysz telefon lub laptop będziesz widzieć wakacyjny obraz. Najlepiej z napisem: Jestem na wakacjach i nie pracuję! 😉 To będzie Ci przypominać, gdzie jesteś i czym (nie) powinnaś się zajmować.
 • Zastanów się, co jeszcze możesz zrobić, żeby ograniczyć martwienie się pracą na urlopie do minimum – wypisz sobie wszystkie scenariusze, które przychodzą ci do głowy i pomyśl, jak możesz sobie z nimi poradzić. Mając konkretny plan postępowania w sytuacji awaryjnej będziesz spokojniejsza na wakacjach.

Jak wypocząć, gdy masz firmę

 

Włącz tryb wakacyjny!

 

Co zrobić, gdy jednak nie możesz pozwolić sobie na urlop? Czasami są takie sytuacje, że nie da się zostawić firmy i trzeba pracować. Nadal możesz korzystać z sezonu wakacyjnego, ale w trochę inny sposób.

Jeśli sama organizujesz sobie pracę możesz na czas wakacji przejść na tryb wakacyjny. Sama decydujesz, jak będziesz pracować w trybie wakacyjnym. Poniżej znajdziesz parę pomysłów:

 • Zmień godziny pracy – Może warto poeksperymentować i zmienić trochę grafik twoich godzin pracy? Sprawdź w jakich godzinach klienci najczęściej się z tobą kontaktują  – może da się wprowadzić jakieś zmiany, które pozwoliłyby ci przejść na luźniejszy, wakacyjny tryb?
 • Zadbaj o sen – Odpowiednia ilość snu daje nam potrzebną energię i obniża poziom stresu. Sprawdź, jak możesz poprzestawiać swoje aktywności, żeby lepiej się wysypiać. Czasami czekamy na urlop tylko po to, żeby się porządnie wyspać :D. Nic się nie stanie, jeśli na okres dwóch wakacyjnych miesięcy będziesz zaczynać pracę trochę później – założę się, że i tak pracujesz dłużej niż 8 godzin dziennie 😉
 • Delektuj się dobrym jedzeniem – Pyszne jedzenie i brak pośpiechu, to stałe wakacyjne elementy. Dlaczego miałabyś z nich rezygnować? Umów się z kimś na lunch i zróbcie sobie dłuższą przerwę w pracy. Wypróbuj nowe miejsca i bardziej egzotyczne smaki.
 • Kontakt z naturą – Szukaj miejsc i możliwości do pracy tam, gdzie będziesz mieć kontakt z przyrodą. Jeśli możesz pracować zdalnie, szukaj miejsc, gdzie będziesz mieć chociaż namiastkę kontaktu z przyrodą. To może być np. kawiarniany ogródek. A jeśli nie możesz pracować zdalnie – wykorzystaj przerwę na spacer. Badania naukowe pokazują, że już 15 minutowy spacer w parku odnawia naszą energię mentalną.
 • Zadbaj o dobre towarzystwo – Wakacje to świetna okazja do nadrobienia spotkań z przyjaciółmi i rodziną. To też świetna okazja, żeby spotkać się z ulubionymi klientami poza biurem. Zmiana otoczenia i poznanie klienta w nowej sytuacji może dać ci nowe spostrzeżenia i zainspirować do nowych pomysłów zawodowych.
 • Zaplanuj jedną fajną rzecz, którą zrobisz dla siebie codziennie – To, że nie możesz pozwolić sobie teraz na urlop nie znaczy, że musisz pozbawiać się przyjemności. Zrób sobie wakacyjną listę rzeczy, które dają ci najwięcej radości i codziennie znajdź na nie chwilę. Większość rzeczy, które sprawia ludziom radość jest darmowa i łatwo dostępna – więc nie masz żadnych wymówek 😉

 

Wakacje to idealna okazja, żeby wprowadzić trochę luzu i przyjemności do twojej działalności. To też dobry czas, żeby przyjrzeć się swojej działalności i zdecydować z czego ewentualnie możesz zrezygnować. Kiedy zobaczysz, że po wprowadzeniu kilku pozytywnych zmian twoja firma nadal funkcjonuje tak, jak trzeba, będziesz mieć o wiele większą frajdę z pracy 😉

 

Pin It on Pinterest

Share This