Czy da się zaprojektować firmę działającą na autopilocie? 

Jeśli masz własną firmę, to pewnie doskonale zdajesz sobie sprawę ile czasu i wysiłku pochłania jej prowadzenie. Niekończąca się lista zadań do zrobienia i praca niemal 24 godziny na dobę — to smutna rzeczywistość wielu właścicieli firm.

W pewnym momencie prowadząc własny biznes, uświadamiamy sobie, że hodujemy potwora, który chce od nas coraz więcej — czasu, pieniędzy i poświęcenia.

A przecież wszyscy zakładaliśmy firmę z tym samym marzeniem — mieć więcej wolności (a nie mniej!). Więcej czasu dla siebie i rodziny, więcej pieniędzy i niezależności.

Jak więc możemy odzyskać tę wolność i stworzyć firmę, która działa na autopilocie? 

„SAMOGRAJ” — ZAPROJEKTUJ FIRMĘ, BY DZIAŁAŁA SAMODZIELNIE

„Samograj” to książka, która obiecuje, że po wdrożeniu w życie 7 kroków usprawnienia i zautomatyzowania działań biznesowych będziesz mogła pójść na 4-tygodniowy urlop bez wykonywania jakiejkolwiek pracy w firmie.

Ta książka wyjaśni ci w jasny sposób – i z dużą dozą humoru – co możesz zrobić, żeby ulepszyć swój biznes. Dowiesz się, jak zaprojektować firmę, która może działać bez ciebie. Po przeczytaniu tej książki będziesz zupełnie inaczej postrzegać swoją rolę jako właścicielki firmy.

Autorem książki jest Mike Michalowicz, który napisał między innymi bestseller „Po pierwsze zysk”. W książce „Samograj” Michalowicz czerpie z kilku lat badań i przykładów wziętych z życia, wyjaśniając swoje proste podejście do uczynienia twojej firmy ultrawydajną.

7 KROKÓW, BY FIRMA DZIAŁAŁA SAMODZIELNIE

Przejście z roli pracownika, który wykonuje niemal wszystkie zadania we własnej firmie do roli wizjonera skupionego na jej rozwijaniu, jest dla wielu przedsiębiorców bardzo trudne. Mike Michalowicz pokazuje, jak można tego dokonać w 7 krokach.

Kluczowym pierwszym krokiem, żeby twoja firma działała jak samograj, jest przeanalizowanie kombinacji działania, decydowania, delegowania i dostosowania pracy. Zaczynasz więc od ustalenia, ile czasu poświęcasz ty i twoi pracownicy w każdej z tych 4 kategorii. 

Następnie określasz najważniejszą funkcję, która jest wyznacznikiem sukcesu twojej firmy. Skupienie się na kluczowej funkcji uwolni większą wydajność twojej firmy. Jeśli ta funkcja działa na pełnych obrotach, twoja firma się rozwija. Dlatego w trzecim kroku powinnaś zadbać o to, by ta najważniejsza funkcja była chroniona przez wszystkie osoby w firmie.

Kolejnym krokiem jest przechwycenie systemów w firmie, żeby zespół mógł wykonywać pracę w sposób, na jakim ci zależy. Ważnym etapem jest zatrudnienie właściwych osób do określonej pracy i nauczenie ich podejmowania mądrych decyzji bez ciebie. To uwolni cię od dodatkowych zadań i zmaksymalizuje efektywność firmy.

Przedostatnim krokiem jest ustalenie, kim są twoi idealni klienci i skoncentrowanie się na zaspokojeniu ich potrzeb na najwyższym poziomie.

Ostatni krok przy projektowaniu biznesowego samograja to monitorowanie procesów i doprowadzenie do tego, żeby firma przestała być zależna od ciebie.

Książka kończy się wezwaniem do działania — zobowiązaniem się do wzięcia czterotygodniowego urlopu. By to umożliwić, wdrażasz te siedem kroków i wysyłasz do autora mail z zamiarem wyjazdu na wakacje.

DLACZEGO WARTO PRZECZYTAĆ „SAMOGRAJ”

„Samograj” wyjaśnia, w jaki sposób sprytniej zaprojektować firmę, żeby nie tylko istniała samodzielnie, ale nadal rozwijała się bez większego wkładu właściciela.

Ze swoim sarkastycznym poczuciem humoru i umiejętnością opowiadania historii, autor równoważy konkretne kroki z przykładami zasad w działaniu. Dzieli się studiami przypadków i pokazuje, jak zastosować w praktyce nową wiedzę. W książce znajdziesz wskazówki dotyczące zatrudniania, celów, znajdowania swojej niszy rynkowej i kontrolowania wskaźników. 

Ta książka pomoże ci spojrzeć na swoją firmę z zupełnie innej perspektywy. Uświadomisz sobie, że twoja firma jest zbiorem systemów, które możesz delegować. Zamiast robić różne rzeczy w swoim biznesie, zaczniesz spędzać więcej czasu na projektowaniu swojej firmy. 

Dzięki temu będziesz mogła przejść z roli pracownika zakopanego w niekończących się zadaniach do roli właściciela firmy, który ma czas na budowanie prosperującej firmy (i własne życie).

KTO NAJBARDZIEJ SKORZYSTA NA PRZECZYTANIU KSIĄŻKI “SAMOGRAJ“

Każdy właściciel firmy, który chce przestać wykonywać całą codzienną pracę i przejść do fazy strategicznego budowania firmy powinien przeczytać tę książkę. Książka jest zdecydowanie bardziej skierowana do firm, które zatrudniają pracowników. 

Jeśli jesteś więc właścicielką firmy z pracownikami, która potrzebuje procesów, żeby firma nie polegała wyłącznie na tobie, to jest to książka dla ciebie. 

Nie jest to książka, którą poleciłabym samodzielnym przedsiębiorcom lub osobom, które nie chcą budować imperium. Jeśli jednak chcesz się rozwijać i mieć możliwość dłuższego urlopu, prowadząc firmę, ta książka jest dla ciebie! 

PODSUMOWANIE

Książka „Samograj” ma bardzo jasne i proste przesłanie. Jeśli chcesz odzyskać wolność we własnej firmie, musisz stopniowo odchodzić od wykonywania całej pracy i zmierzać w kierunku projektowania firmy tak, by działała bez ciebie. 

Osiągniesz znacznie lepsze wyniki w biznesie, skupiając się na jednej kluczowej funkcji i zatrudniając odpowiednich ludzi do zadań, które będą ją wspierać.

Ta książka pomoże ci zaprojektować biznes, który prosperuje bez twojej ciągłej, wyczerpującej interwencji. Wskazówki w książce „Samograj” są tak praktyczne, że możesz wdrożyć te pomysły bezpośrednio i zacząć obserwować korzyści w swoim biznesie.

Samograj

Pin It on Pinterest

Share This