Gdy czujesz, że twoja obecna praca nie przynosi ci już satysfakcji, zaczynasz myśleć o zmianie zawodowej. Marzysz o lepszej pracy, w której mogłabyś się spełniać i rozwijać zawodowo.
Jednak w momencie, kiedy chcesz zacząć działać w kierunku nowej pracy, pojawiają się przeszkody. Wiele rzeczy jest niewiadomych i nachodzą cię pierwsze wątpliwości.
Zawsze warto zatrzymać się, żeby odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania. Taka chwila refleksji jest ważna, gdy zastanawiasz się nad zmianą. Jednak zastanawianie się nad kolejnym krokiem nie może trwać w nieskończoność.
To moment kiedy łatwo utknąć, dlatego ważne jest kontynuowanie działania. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, nawet jeśli wciąż towarzyszą ci wątpliwości. Te 3 rzeczy, które opisałam poniżej, pozwolą ci dowiedzieć się więcej o nowych kierunkach i podjąć decyzję, co robić dalej.
3 ISTOTNE RZECZY, KTÓRE POMOGĄ CI PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZMIANY ZAWODOWEJ
Trzy rzeczy, na które warto zwrócić uwagę i poświęcić im trochę czasu przygotowując się do zmiany zawodowej.
#1 ZBIERANIE INFORMACJI O NOWYCH KIERUNKACH
Kiedy zaczynasz przygotowywać się do zmiany zawodowej, z reguły pojawia się kilka pomysłów. To bardzo dobrze, że pojawiają się nowe kierunki, bo dadzą ci więcej możliwości.
Niestety ten proces ma też drugą stronę medalu. Im więcej pomysłów, tym trudniej jest podjąć ostateczną decyzję, co wybrać.
Problem z wyborem często wynika też z tego, że po prostu brakuje Ci informacji o każdym z nowych kierunków. Masz pewne wyobrażenia o nowych kierunkach, ale to za mało, żeby podjąć decyzję.
To, co może Ci pomóc w takiej sytuacji, to zastanowienie się, jakie informacje już posiadasz i jakich jeszcze Ci brakuje na temat nowych kierunków. Warto też, żebyś zweryfikowała swoje wyobrażenia o nowej pracy.
Najlepiej to zrobić poprzez bezpośrednią rozmowę z kimś, kto wykonuje już zawód, który Cię interesuje. Zdaję sobie sprawę, że niestety nie zawsze jest to możliwe. W takiej sytuacji trzeba szukać informacji w sieci lub zdobywać je poprzez obserwację. Możesz dołączyć do grup na LinkedIn lub Facebooku związanych z branżą czy nowym zawodowym i tam zdobywać więcej danych.
Tutaj jeszcze ważna uwaga. Nie chodzi o to, żebyś tylko pobieżnie sprawdziła podstawowe informacje o zawodzie, czy o tym, jak prowadzić własną firmę. Tu chodzi o zebranie konkretnych i dosyć szczegółowych informacji, które ułatwią ci podjęcie decyzji, jaki kierunek ostatecznie wybrać. Nie wystarczy więc tylko sprawdzić, jakie są oferty pracy i wymagania w danym zawodzie.
Weź pod uwagę, że w pracy spędzamy jedną trzecią naszego życia, warto więc poświęcić trochę czasu na sprawdzenie, czy chcesz ją spędzić właśnie w tym zawodzie.
Dowiedz się wszystkiego – zdobądź jak najwięcej informacji o nowych kierunkach: jakie są wymagania, wyzwania, środowisko, prognozy, wynagrodzenia, ścieżki rozwoju, itd.
Jednym z najczęściej podawanych przez pracodawców argumentów przy zatrudnianiu osób zmieniających branżę jest bardzo dobra znajomość specyfiki branży. Warto wziąć to pod uwagę podczas zbierania informacji.
#2 KORZYSTANIE I BUDOWANIE SIECI KONTAKTÓW PRZY ZMIANIE ZAWODOWEJ
Lista osób, które znasz, może ci się bardzo przydać podczas przygotowywania się do zmiany zawodowej.
Po pierwsze dlatego, że wiele z tych osób będzie dla ciebie źródłem informacji o nowych kierunkach. Nie oczekuj jednak, że Twoi znajomi pomogą Ci znaleźć pracę – chociaż jest to oczywiście niewykluczone. Niestety większość ze znajomych ma ograniczone możliwości zatrudnienia innych osób – może to być zupełnie niemożliwe. Ale większość z nich albo ma informacje o zawodach, które cię interesują albo może ci pomóc dotrzeć do osób, które mają większe możliwości.
Dlatego ważne jest, żeby rozmawiać ze znajomymi o swoich planach. Nie musisz opowiadać szczegółów – wystarczy, że tylko zasygnalizujesz, że myślisz o zmianie. Warto odświeżyć dawne kontakty ze znajomymi i popytać czy nie znają osób, które wykonują interesujące cię zajęcia.
Po drugie – Twoi przyjaciele i znajomi mogą być dla Ciebie wsparciem w trakcie zmiany. Być może ktoś z nich też przeszedł taką zmianę i może cię wspierać w słabszych momentach. Czasami zwykła rozmowa może mocno podnieść na duchu lub zainspirować do nowych pomysłów.
Jeśli planujesz zmienić zawód lub założyć firmę warto już na etapie samego rozważania kierunku wejść w nowe środowisko.
Przebywanie z osobami, które robią to, co ty chciałabyś, da ci mnóstwo informacji, pomysłów i zweryfikuje twoje wyobrażenia o przyszłej pracy. Poznasz specyfikę branży, poznasz jakie są wyzwania w danym zawodzie, dowiesz się, jakie są możliwości dalszego rozwoju. Dzięki wejściu w nowe środowisko dowiesz się więcej o wymaganiach dotyczących umiejętności, edukacji czy doświadczeniu w danym zawodzie.
Świetnym miejscem na poznawanie nowych osób są wszelkiego rodzaju otwarte konferencje, seminaria, spotkania branżowe, targi, krótkie warsztaty czy szkolenia.
Dobrze, żebyś sobie zaplanowała wcześniej, jaki cel chcesz osiągnąć podczas takich spotkań. Staraj się w nich aktywnie uczestniczyć, żeby nie były dla ciebie stratą czasu.
Wymaga to trochę otwartości, ale jeśli będziesz mieć konkretny cel i przemyślane pytania to będzie ci łatwiej nawiązać znajomości w nowym środowisku.
# 3 UŁÓŻ PLAN ZMIANY ZAWODOWEJ
Bierność to duży problem osób rozważających zmianę zawodową. Często powodem tej bierności jest po prostu utknięcie w martwym punkcie. Nie wiesz jak ruszyć dalej, od czego zacząć, jakie kroki zrobić najpierw i w ogóle w którym kierunku.
Poddajesz się więc fali wydarzeń i czekasz z nadzieją, że zmiana sama nastąpi. Niestety nic samo się nie dzieje, więc czekanie aż życie przyniesie odmianę, może trwać w nieskończoność. A szkoda, żeby twój potencjał się zmarnował.
W takiej sytuacji potrzebujesz przemyślanego planu działania. Jeśli rozważasz kilka kierunków, wybierz jeden i zrób do niego sensowny plan działania.
Jeśli do tej pory stałaś w miejscu, to zacznij od działań, które pozwolą ci zdobyć po prostu więcej informacji. Nie przygniataj się od razu planem na cały proces zmiany zawodu, bo to może spowodować opór w działaniu. Zacznij od zebrania informacji, a jak wykonasz cały plan, ustalisz kolejny cel i dopiszesz kolejne kroki.
Ustal, jakie masz informacje i jakich ci brakuje. Przejrzyj listę znajomych, którzy mogą ci pomóc w zdobyciu więcej informacji lub nowych kontaktów związanych z nowym zawodem czy kierunkiem.
Bardzo ważne jest ustalenie konkretnej daty realizacji planu. Wyznacz sobie termin na zrobienie wszystkich zadań, tylko weź pod uwagę swoje możliwości. Najlepiej wyznaczyć sobie 15-20 minut codziennie na małe zadania, które z łatwością wykonasz, nawet gdy będziesz zmęczona.
Mniejsze odcinki czasu będą Cię bardziej zachęcać do działania. Stałe godziny, które wyznaczysz na zajmowanie się rozpracowaniem zmiany zawodowej, zadziałają jak wspierający nawyk – po jakimś czasie będziesz już działać automatycznie.
W trakcie przygotowań do zmiany zawodowej bardzo ważna jest wiara w siebie i swoje możliwości. Jeśli ruszysz z miejsca i zaczniesz działać, będziesz mieć większą jasność co do nowego kierunku. Zaczniesz również widzieć, że twoje działania przynoszą skutek. To będzie motywować cię do dalszych kroków. W ten sposób powoli zbliżysz się do wymarzonej pracy 😉
Oj tak! Masz rację – bez wiary w siebie i swoje umiejętności bardzo ciężko idzie wprowadzanie zmian. Ale małymi krokami, drobnymi zadaniami i osiągnięciami można odzyskać zaufanie we własne siły 🙂
Monia, bardzo lubię Twoje miejsce w sieci. Twoje artykuły są przemyślane i dają odpowiedzi. Tutaj wszystko jest kolejno, choć plan jako ostatni w wyliczance, jest najważniejszy. Mozna go zacząć tworzyć,, gdy ma się dane.
Polecam Cię wszystkim na zakrętach 🙂
Dziękuję Sylwia! i z wzajemnością 🙂
Umieściłam plan działania na końcu, bo są też osoby, które wolą bardziej spontaniczne podejście do życia. Też uważam, że plan może mocno ułatwić i uporządkować działania, ale wiem, że są osoby, które nie przepadają za planowaniem. Bez względu na podejście, zawsze jest coś, co można zrobić 😉 Jakiekolwiek działanie jest lepsze od stania w miejscu.
Takie przygotowanie do zmiany zawodowej jest bardzo istotne 🙂
Warto się przygotować i działać 🙂