Czy trzeba przekonywać kogoś do urlopu? Pomyślisz sobie, że to jakiś żart – przecież każdy z nas uwielbia wolne!

A jednak badania przeprowadzone przez Hotels.com pokazują coś ciekawego. Okazuje się, że aż 47% Polaków jest zbyt zajęta pracą, by pójść na urlop. Nie zawsze wynika to z braku zgody pracodawcy na urlop. Bardzo często przez nasze silne poczucie obowiązku i sumienność wydaje się nam, że nie mamy czasu na urlop.

To nieustanne skupienie myśli na pracy widoczne jest również, gdy w końcu bierzemy urlop. Badania pokazują, że ponad 40% osób pracuje podczas urlopu. Wydaje się, że wysłanie kilku maili, odebranie telefonu czy dokończenie raportu podczas urlopu się nie liczy. A jednak nawet takie sporadyczne czynności wpływają na jakość naszego wypoczynku i przekładają się na zdrowie.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma odpoczynek dla naszego zdrowia. Żyjemy w czasach, gdzie jest duży nacisk na produktywność, działanie i sukces, który kojarzony jest z ciężką pracą.

Zapominamy, że to właśnie dzięki oderwaniu się od pracy i odpoczywaniu jesteśmy w stanie sprostać później trudnym wyzwaniom w pracy. To dzięki wolnemu od pracy regenerujesz swój organizm i z większą energią podchodzisz do nowych zadań. Relaks i odpoczynek wpływają również na twoją produktywność i kreatywność.

Enneagram ad blog

5 powodów, dlaczego opłaca się odpoczywać podczas urlopu:

Obniżasz poziom stresu — badania pokazują, że podczas urlopu obniża się poziom hormonów stresu — kortyzolu i adrenaliny. Urlop korzystnie wpływa nie tylko na niższy poziom stresu, ale również obniża ciśnienie krwi. Dzieje się tak dlatego, że przestajesz mieć kontakt z czynnikami wywołującymi stres. Obniżenie poziomu stresu powoduje, że przestają cię męczyć uporczywe bóle głowy, bóle pleców oraz inne dolegliwości.

Chronisz swój organizm przed chorobami – brak dłuższego wypoczynku grozi poważnymi chorobami serca. Badania wykazują, że ciągła praca i rezygnacja z wakacji może znacznie podwyższyć ryzyko zachorowania na choroby serca. W przypadku rezygnacji z wakacji 5 razy z rzędu ryzyko zachorowania wzrasta nawet o 30%! Inne badania pokazują, że osoby, które regularnie korzystają z urlopów (i odpoczywają na nich) są mniej podatne na depresję i wypalenie zawodowe.

Poprawiasz produktywność – regeneracja organizmu podczas urlopu sprzyja odbudowaniu energii, która jest potrzebna, by skutecznie wykonywać zadania. Widząc, że sprawnie radzisz sobie z zadaniami, wzrasta twoje poczucie własnej skuteczności. To sprawia, że bardziej angażujesz się w pracę i znajdujesz nowe sposoby na poprawienie swojej efektywności. Wypoczęty umysł jest też bardziej kreatywny i lepiej radzi sobie ze złożonymi problemami.

Poprawiasz swoją koncentrację – praca bez robienia dłuższych przerw może powodować problemy ze skupieniem się na zadaniach. Ciągły stres, zmęczenie, myślenie o problemach w pracy powoduje rozkojarzenie. To sprawia, że popełniasz więcej błędów i ukończenie zadań trwa dłużej, bo musisz jeszcze przeznaczyć czas na poprawki. Osoby biorące regularnie urlopy mają więcej energii, bo częściej regenerują swoje siły. Dzięki temu chętniej podejmują się nowych zadań i lepiej radzą sobie z trudnymi wyzwaniami.

Dbasz o swój mózg — gdy aktywnie spędzasz urlop, wpływasz pozytywnie nie tylko na ciało, ale również na funkcjonowanie mózgu. Poznając nowe miejsca, ludzi, smaki tworzysz nowe połączenia w mózgu. Mózg otrzymuje nowe bodźce i uwalnia się od codziennej rutyny pracy. Nowe doświadczenia wnoszą też inne spojrzenie na twoje życie i problemy, z którymi się zmagasz. Dzięki temu masz większą szansę dostrzec zupełnie nowe rozwiązania.

Samo planowanie urlopu ma już pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Łatwiej radzisz sobie z też trudnościami, kiedy masz w perspektywie dłuższy odpoczynek.

Urlop przypomina nam, że nie samą pracą człowiek żyje. Zauważ, że bardzo często najlepsze momenty radości, spełnienia i szczęścia dzieją się zupełnie poza pracą.

Pin It on Pinterest

Share This