Praca w domu ma ogromne zalety. Może poprawić twoje zdrowie, miesięczne rachunki za dojazdy i twoje zadowolenie z pracy. Ponad 80% osób pracujących w domu twierdzi, że ma niższy poziom stresu. Zdalna praca jest wybawieniem dla pracujących mam i osób opiekujących się chorymi członkami rodziny. 

Jeśli chciałabyś dołączyć do grona osób pracujących w domu, na pewno zastanawiasz się jak to zrobić. Poznaj 4 sposoby, które dadzą ci możliwość pracy w domu.

DLACZEGO PRACA W DOMU?

Od czego zacząć szukanie pracy w domu? 

Zacznij od najważniejszego, czyli odpowiedzi na pytanie dlaczego chcesz pracować w domu? Ważne, żeby powód wiązał się z ważnymi dla ciebie potrzebami, bo wtedy będziesz mieć większą motywację do szukania nowej pracy.

Najczęstszym powodem jest po prostu chęć spędzania więcej czasu z rodziną. Jeśli to jest twoim głównym motywatorem, to upewnij się, że zdalna praca ci to umożliwi. Czasami praca w domu jest tak absorbująca, że może wręcz zaburzyć równowagę pomiędzy pracą a życiem.

Niestety praca w domu nie dla każdego będzie idealnym rozwiązaniem. Znam wiele osób, które nie lubią pracować w domu. Są osoby, którym brakuje kontaktu z ludźmi, przytłacza je ilość rozpraszaczy w domu i brakuje wyraźnej granicy pomiędzy pracą a życiem prywatnym.

Zastanów się, jakie warunki pracy preferujesz i czy praca w domu będzie je spełniać. Praca w domu wymaga dobrej organizacji, samodzielności i samodyscypliny. Jeśli brakuje ci tych umiejętności, zdalna praca może być dla ciebie frustrująca.


WYBIERZ NAJLEPSZĄ DLA SIEBIE FORMĘ ZATRUDNIENIA

Pracując zdalnie, masz różne opcje zatrudnienia. Możesz być zatrudnioną na umowę o pracę, zlecenia lub rozliczać się wystawiając fakturę, jeśli masz własną firmę. Najczęściej jest to praca na pełnym etacie, choć zdarzają się też ogłoszenia na częściowy etat. 

Niektóre firmy oferują opcję pracy zdalnej, ale z koniecznością pojawienia się w biurze 2-3 razy w miesiącu lub kwartale.

Najczęściej praca zdalna jest proponowana w ramach konkretnych projektów. Taki projekt może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, często z możliwością przedłużenia.

Przemyśl sobie, jaka forma zatrudnienia będzie ci najlepiej odpowiadać. Na pewno szybciej znajdziesz pracę, mając elastyczne podejście do formy pracy. Łączenie pracy dla kilku zleceniodawców może być na początku trudne, ale będziesz mieć większe bezpieczeństwo finansowe. Szybciej wyrobisz sobie dobrą markę i zbierzesz rekomendacje od zadowolonych klientów, którzy będą cię polecać innym.


PRACA W DOMU – CO MOŻNA ROBIĆ?

Co można robić, pracując w domu? Najczęściej są to zadania związane ze: zdalną obsługą klienta, rekrutacją, sprzedażą, planowaniem i organizacją spotkań, pisaniem, telemarketingiem. Dużo ofert pracy zdalnej jest w branży IT – tu niemal każdą funkcję da się wykonywać zdalnie.

Generalnie praca zdalna wymaga takich samych umiejętności jak praca w biurze. Zmienia się tylko miejsce pracy i to niekoniecznie na bardziej komfortowe. Mam tu na myśli to, że nie zawsze mamy w domu odpowiedni fotel, biurko i spokój do pracy 😉

Większość osób zaczyna pracować w domu, korzystając z opcji tak zwanego „home office” u obecnego pracodawcy. Robisz dokładnie te same zadania co w biurze, tylko w domu. Wystarczy komputer firmowy, odpowiednie aplikacje, połączenie z internetem i w zasadzie masz biuro w domu. 

Jeśli nigdy wcześniej nie pracowałaś zdalnie, to wypróbowanie pracy w domu, będąc zatrudnioną na etacie, jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Możesz sprawdzić, czy w ogóle praca w domu będzie ci odpowiadać. 

praca w domu: 4 sposoby żeby zacząć

PRACA W DOMU: 4 SPOSOBY, ŻEBY ZACZĄĆ

Jeśli wiesz już, że praca w domu jest najlepszym dla ciebie rozwiązaniem, to teraz czas na kolejne kroki. Poniżej przeczytasz o 4 sposobach, dzięki którym zaczniesz pracować w domu.


#1 TELEPRACA / PRACA ZDALNA DLA OBECNEGO PRACODAWCY

Jeśli pracujesz na etacie, to w pierwszej kolejności sprawdź, czy twój pracodawca oferuje możliwość pracy w domu. Przyjrzyj się swoim obowiązkom na stanowisku – sprawdź, jaką część z nich da się wykonywać zdalnie.

Na pewno o wiele łatwiej będzie przekonać obecnego szefa do takiej formy pracy niż nowego. Twój obecny szef wie, jak pracujesz, ufa ci i może na tobie polegać, więc szybciej zgodzi się na pracę poza jego strefą kontroli. Najlepiej jest robić to stopniowo – zaczynać od jednego dnia w miesiącu i powoli zwiększać ilość dni pracy w domu. Sprawdzisz w ten sposób, jak pracuje ci się w takim trybie i jak firma do tego podchodzi.


#2 NOWA PRACA ZDALNA

Jeśli jednak twój pracodawca jeszcze nie oferuje możliwości pracy w domu, to czas poszukać ofert poza obecną firmą. Zacznij od zapytania znajomych, czy mają możliwość pracy zdalnej. Dowiedz się, jak to wygląda w praktyce. Niektóre firmy oferują pracę zdalną, ale tylko w określone dni lub mają ustalony procent pracy, którą w ciągu tygodnia można wykonywać w domu.

Wybierz kilka firm w branży, która cię najbardziej interesuje i sprawdź, czy oferują pracę w domu na podobnych do twojego stanowiskach. Wybierając znane i sprawdzone firmy unikniesz ryzyka, że trafisz na jakąś podejrzaną ofertę.

Oferty pracy znajdziesz, wpisując w wyszukiwarkę: „praca w domu”, „praca zdalna”, „freelance”. Przejrzyj też portale z ogłoszeniami o pracę i spróbuj wyfiltrować oferty pracy zdalnej.

Oferty pracy w domu znajdziesz też na grupach na Facebooku. Przy okazji będziesz mogła w miarę szybko zweryfikować wiarygodność oferty, Możesz szybko wypytać o szczegóły osobę, która opublikowała ofertę albo zapytać o opinię o firmie osoby w grupie.


#3 FREELANCE 

Innym rozwiązaniem, żeby przejść na formę pracy w domu, jest zostanie freelancerem. Zrób zestawienie swojej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Zastanów się, czy nie mogłabyś oferować innym firmom w formie konsultacji tego, co aktualnie robisz na etacie. 

Zanim to jednak zrobisz, upewnij się, że będzie to zgodne z polityką firmy, dla której pracujesz. Wykonywanie usług dla konkurencji lub klientów obecnej firmy najczęściej jest niedozwolone.

Jeśli jednak nie będzie konfliktu interesów, to warto spróbować. Możesz zacząć od drobnych zleceń takich jak tłumaczenia, korepetycje, prowadzenie kont w mediach społecznościowych lub organizacja spotkań. Zdobywanie nowych zleceń wymaga dużej proaktywności. Jeśli jednak spodoba ci się ta forma pracy, to proaktywność świetnie przyda się przy rozwijaniu własnej firmy.

#4 WŁASNY BIZNES

Praca w domu wymaga samodyscypliny, samodzielnej pracy i dobrej organizacji. Są to umiejętności, które świetnie się sprawdzają przy prowadzeniu własnego biznesu. Praca we własnej firmie może dać ci większą swobodę niż etat w wyborze miejsca i czasu pracy. Niestety wiąże się z dużym ryzykiem i często wymaga poniesienia dodatkowych kosztów. 

Jeśli jednak uważasz, że to jest najlepsza dla ciebie opcja, to może warto poszukać dobrego pomysłu na biznes? Nie musisz od razu budować imperium – możesz zacząć od czegoś małego np. sprzedaży kosmetyków wśród znajomych. Możesz też kupić gotowy i sprawdzony pomysł, korzystając z franchisingu. 

praca w domu co można robić


PRACA W DOMU BEZ WKŁADU WŁASNEGO

Niestety w sieci jest dużo podejrzanych ogłoszeń, więc przy szukaniu pracy w domu zachowaj większą niż zwykle ostrożność. Ponieważ jest tak dużo podejrzanych ofert, lepiej będzie, jeżeli zawsze założysz, że każde ogłoszenie jest nieuczciwą ofertą. Aplikuj, dopiero gdy będziesz mieć absolutną pewność, że jest to legalna praca. Sprawdź dobrze firmę i osoby, które w niej pracują.   

Na pewno sygnałem alarmowym powinny być wszelkiego rodzaju żądania opłaty. Pracodawca nie ma prawa pobierać od ciebie pieniędzy przy zatrudnieniu. Nie mają prawa pobierać pieniędzy firmy pośredniczące w szukaniu pracy – np. portale z ogłoszeniami. Nigdy więc nie wpłacaj żadnych pieniędzy w zamian za uzyskanie pracy.  

PRACA W DOMU – CZY WARTO?

Czy faktycznie da się znaleźć legalną i płatną pracę, którą można wykonywać w 100% w domu? Zdecydowanie tak! Oczywiście trzeba być bardzo ostrożną podczas szukania pracy w domu, ale jak najbardziej jest możliwe znalezienie takiej pracy.

Patrząc na trendy dotyczące pracy w domu, możemy założyć, że będzie przybywać ofert pracy zdalnej. Już teraz możliwość pracy w domu i elastyczny czas pracy oferuje większość dużych firm. Za chwilę pracodawcy, którzy nie dają takiej możliwości, będą w mniejszości, co może wpłynąć negatywnie na znalezienie kandydatów do pracy.

Praca w domu daje przede wszystkim oszczędność kosztów dojazdów. Te koszty to nie tylko pieniądze, ale też czas, stres i ryzyko związane z coraz większym ruchem na drogach. Dla wielu osób praca w domu daje najbardziej komfortowe warunki pracy – już samo otoczenie może obniżać poziom stresu. Zdalna praca daje ci możliwość spędzania więcej czasu z bliskimi. Jeśli praca w domu zapewni ci spełnienie ważnych dla ciebie potrzeb, to zdecydowanie warto szukać takiej pracy.


Enneagram ad blog

Pin It on Pinterest

Share This