Przełom roku to idealny czas na zrobienie podsumowania. Z reguły takie podsumowanie roku kojarzy się nam z robieniem rachunku sumienia — co zrobiłam dobrze, a co mi się nie udało. Właśnie dlatego niektórzy nie lubią robić takich podsumowań, bo zmierzenie swoich postanowień z początku roku z rzeczywistością bywa czasami mało motywujące. Dodatkowo, gdy patrzymy wstecz, mamy tendencję do dostrzegania tych gorszych i mniej przyjemnych momentów z naszego życia.

Dlatego chciałabym ci zaproponować zrobienie takiego podsumowania roku, które będzie się skupiać na tych przyjemniejszych momentach.

To podsumowanie ma pomóc ci odnaleźć źródła, w których kryją się pozytywne emocje, energia i twoja siła. Dlatego może je zrobić każdy — bez względu na to czy robi postanowienia i plany na nowy rok czy nie. Wiedząc, gdzie kryje się twoja energia i mocne strony będziesz mogła zastanowić się, czy nie warto byłoby uwzględnić je w nowym roku.

Jak zrobić podsumowanie roku?Zanim zaczniesz robić podsumowanie roku warto przygotować sobie wszystkie kalendarze, planery, dzienniki, aplikacje, które używasz do zapisywania spotkań, list zadań lub rzeczy do zrobienia.

Czas zaciera pewne wspomnienia i trudno jest nam przypomnieć sobie z kim spotykaliśmy się lub co robiliśmy 10 czy 11 miesięcy temu. Parząc na zapiski, łatwiej jest odtworzyć atmosferę danego miesiąca i wrócić do wspomnień, które przydadzą się podczas podsumowania roku.


Emocje – Co sprawiło ci największą frajdę w tym roku?Emocje są jak przyprawy – nadają naszemu życiu smak i znaczenie. To właśnie emocje sprawiają, że potrafimy czekać na jakieś wydarzenie kilka tygodni czy miesięcy, a później długo pielęgnujemy te wspomnienia. Wystarczy sobie przypomnieć ostatnie wydarzenie, gdzie tych emocji było najwięcej – urodziny, święta, wakacje, sukcesy.


Szczęście jest jednak ulotne — dobre chwile szybko przemijają, a my przytłoczeni nadmiarem obowiązków i informacji szybko o nich zapominamy. Poza tym mamy tendencję raczej do przypominania sobie niemiłych zdarzeń i kiedy podsumowujemy rok, na pierwszy plan wysuwają się nasze potknięcia i porażki.

W tym podsumowaniu chodzi jednak o skupienie się na tych jaśniejszych momentach w życiu.

Te dobre momenty wskazują nam często, gdzie kryje się pozytywne źródło naszej życiowej energii. To nie muszą być wcale jakieś spektakularne sukcesy. Chodzi o te chwile, które wywołały uśmiech na twojej twarzy, poczucie szczęścia i zadowolenia. To może być przeczytanie świetnej wciągającej książki, koncert muzyczny, który dał ci całe spektrum pozytywnych emocji, spotkanie z dawno niewidzianą przyjaciółką czy ukończenie trudnego projektu w pracy.

Warto szukać i doceniać takie chwile. Świetnym rozwiązaniem jest spisywanie tych szczęśliwych momentów w planerze, bullet journalu lub po prostu w kalendarzu. Pod koniec miesiąca, czy roku wystarczy spojrzeć na listę i zastanowić się, gdzie kryje się największe źródło pozytywnych emocji. Ta wiedza może przydać ci się do zaplanowania kolejnego roku tak, by tych fajnych momentów było więcej.

Pytania:

 • Jaka była najfajniejsza rzecz w tym roku?
 • Jakie drobne rzeczy (np. książka, film, sytuacja) sprawiły ci najwięcej przyjemności w tym roku?
 • Jaka sytuacja dodała ci najwięcej energii do działania w tym roku?

Enneagram ad blog


Relacje — Kto wniósł dobrą energię w twoje życie?


Dobre i wartościowe momenty w twoim życiu są często tworzone przy udziale innych osób. Wystarczy, że spojrzysz na listę twoich szczęśliwych momentów, a szybko zobaczysz, że w większości brał udział jakiś człowiek.

Co roku pojawiają się w naszym życiu zupełnie nowe osoby. Czasami osoby, które znamy, zaczynają odgrywać coraz większe role w naszym życiu. Każda z tych osób wnosi do naszego życia jakąś energię. Taka pozytywna energia często przyczynia się do wielu znaczących momentów w naszym życiu. Sprawia, że pewne sprawy nabierają tempa i pozwalają nam rozwijać siebie lub ważne dla nas obszary życia.

Najbardziej wartościowe są relacje, które budujesz poprzez regularne spotkania na żywo. Ale nie zawsze jest taka możliwość. Za to dzisiejsza technologia daje możliwość obserwowania i inspirowania się osobami, które chętnie dzielą się wiedzą i doświadczeniem. One też mają na nas wpływ. Czasami większy niż bliskie nam osoby.

Tak samo jak inne osoby wpływają na ciebie i twoje życie, tak samo ty wpływasz na ich życie. Ty też wnosisz pozytywną energię w życie innych osób.

Pytania:

 • Kto był dla ciebie największą inspiracją do działania i dlaczego?
 • Komu jesteś najbardziej wdzięczna w tym roku?
 • Z kim najchętniej spędzałaś czas?
 • Z kim podzieliłaś się swoją dobrą energią?

Przeszkody i trudności – Co pokonałaś w tym roku?

Każde wyzwanie wymaga wysiłku, zaangażowania i nowego podejścia do rozwiązywania problemów. Pokonywanie trudności często wiąże się ze zdobyciem nowej wiedzy i umiejętności. Nierzadko wymaga od nas wejścia w zupełnie nową rolę.

Pokonane trudności dają nam mnóstwo wiedzy o sobie samych – o naszych mocnych stronach, nastawieniu i schematach działania.

Trudności, z którymi sobie radzisz, nie zawsze są powiązane tylko ze sprawami zawodowymi. Przeszkody, które pokonujesz w innych sferach swojego życia, też się liczą. Twoje wyzwania mogą dotyczyć pokonywania słabości, zmiany przekonań, budowania wspierających nawyków, rozwijania samodyscypliny.

Warto spojrzeć na ostatnie miesiące i zastanowić się, co pozwoliło Ci osiągnąć te wszystkie dokonania. Na pewno brały w tym udział twoje mocne strony, twoje cechy charakteru, zdolności, doświadczenie i wiedza. Możliwe, że w twoich osiągnięciach kryje się również wsparcie otrzymane od innych osób, konsekwencja i systematyczność. Przyglądając się tym elementom, możesz stworzyć swój własny przepis na pokonywanie trudności i radzenie sobie z problemami.

Pytania:

 • Jakie twoje cechy byłby najbardziej pomocne w tym roku?
 • Jakie blokady mentalne pokonałaś w tym roku?
 • Jaka była najważniejsza lekcja dla ciebie w tym roku?

 

Jak zrobić podsumowanie roku, które doda energii3

 

Niespodzianki – Czym siebie zaskoczyłaś w tym roku?

Chyba nie ma roku, w którym nie zdarzyłaby się jakaś niespodzianka — coś niespodziewanego, co sprawiło, że twoje plany lub nastawienie znacząco się zmieniły.

Najczęściej takie zdarzenia przychodzą z zewnątrz – coś się stało, ktoś coś zrobił lub nie zrobił i nagle twoje życie wygląda już inaczej niż wczoraj. Może nie w sensie dosłownym, ale nagle stajesz przed wyzwaniem utrzymania swojego status quo.

Czasami sami sobie fundujemy takie niespodzianki — kuszą nas różne rzeczy, a wszyscy teraz zachęcają, żeby wyłazić ze swojej strefy komfortu, więc i my próbujemy. I bardzo często miło się zaskakujemy. Bo nagle okazuje się, że to, co jeszcze przed chwilą było dla nas wyzwaniem, teraz staje się czymś ekscytującym, co chętnie byśmy powtórzyły.

Takie doświadczenia są bezcenne – potwierdzają twoją odwagę, umiejętność dostosowania się i radzenia sobie w nowej sytuacji. Podnoszą twoje poczucie własnej sprawczości, pewności siebie i własnej wartości. Sprawiają, że zdobywasz nowe umiejętności i wykorzystujesz swoje mocne strony.

Niespodzianki, nowe rozdania i zmiany nie są chętnie witane w naszym życiu. Ale bardzo często to właśnie te zdarzenia powodują, że nasze życie obiera nowy kierunek, na który wcześniej nie miałybyśmy odwagi się zdecydować.

Pytania:

 • O jakim zdarzeniu z tego roku chciałabyś opowiedzieć swoim wnuczkom?
 • Co zrobiłaś po raz pierwszy w tym roku?
 • Czego się obawiałaś, a okazało się nie takie straszne, gdy spróbowałaś?
Jeśli podsumujesz sobie te cztery rzeczy, będziesz wiedzieć, co wnosi w twoje życie pozytywną energię i przyjemne uczucia. Będziesz bardziej świadoma wpływu innych na ciebie i tego, jak ty możesz pozytywnie wpływać na innych.

Pokonując trudności, potwierdzasz, że posiadasz konkretne mocne strony i wierzysz w swoje możliwości. A niespodzianki dają ci możliwość wykorzystania wszystkich tych elementów w akcji.

Mam nadzieję, że takie podsumowanie roku wniesie trochę pozytywnej energii i wiary w swoje siły. Przed tobą nowy rok – podziel się w komentarzu, co fajnego masz ochotę stworzyć? 🙂

Pin It on Pinterest

Share This