Szukanie pracy i uczestniczenie w długich procesach rekrutacyjnych może być wyczerpujące. Zdobycie upragnionej pracy to jednak nie koniec procesu. Jeśli nie chcesz, żeby twoje dotychczasowe starania poszły na marne, to przygotuj się dobrze na okres próbny w nowej pracy.

Dobra organizacja to podstawa, dlatego zacznij przygotowania jeszcze zanim rozpoczniesz pracę.

Przygotuj potrzebne dokumenty

Jeżeli chcesz już na początku zrobić wrażenie osoby dobrze zorganizowanej w pracy, to przygotuj wszystkie potrzebne dokumenty zaraz po tym, jak otrzymasz potwierdzenie warunków zatrudnienia.

Nowy pracodawca na pewno przekaże ci kilka dokumentów do wypełnienia. Postaraj się wypełnić wszystkie formularze i dostarczyć wszystkie potrzebne dokumenty jak najszybciej. Dział personalny od razu zauważy, że jesteś świetnie przygotowana i na pewno doceni twoje starania. Dokumenty te są potrzebne do przygotowania umowy o pracę i zgłoszenia cię do ubezpieczeń, więc uważnie je wypełnij.

planning

Przez lata mojej kariery w dziale zasobów ludzkich obserwowałam, jak zachowują się pracownicy w pierwszych tygodniach pracy. Ci, którzy przygotowują się dobrze do nowej roli, znacznie szybciej wdrażają się w nową pracę i mają większe szanse na odniesienie sukcesu.

10 rzeczy, dzięki którym z sukcesem przejdziesz okres próbny:

1. Pierwsze wrażenie ma znaczenie

Twoi nowi koledzy i koleżanki zaczną budować sobie twój wizerunek na podstawie twojego wyglądu i mowy ciała. Podczas rozmów kwalifikacyjnych na pewno zdążyłaś dowiedzieć się jaka polityka ubierania panuje w firmie. Dostosuj ubranie do tego stylu, ale pamiętaj też o wygodzie.

Odpowiedni wygląd wzmocni twoją pewność siebie, co na pewno wszyscy zauważą. Podczas rozmów utrzymuj kontakt wzrokowy, uśmiechaj się i bądź pozytywnie nastawiona.

2. Słuchaj i zapisuj

W pierwszych dniach staraj się chłonąć jak najwięcej informacji. Ilość danych, które będziesz musiała przyjąć na początku, jest przytłaczająca. Staraj się zapisywać wszystkie ważne informacje, które nie są ogólnie dostępne. Dzięki temu będziesz mogła łatwo wrócić i znaleźć odpowiedz, bez ciągłego zadawania pytań o to samo.

Ludzie chętnie udzielają informacji, zwłaszcza na początku. Miej jednak na uwadze to, że większość osób nie lubi się powtarzać i może zacząć się irytować, jeśli wciąż będzie odpowiadać na te same pytania.

Notuj również imiona nowych kolegów – możesz zapisać charakterystyczne szczegóły związane z tymi osobami, żeby szybciej zapamiętać ich imiona.

3. Zadawaj pytania i proś o pomoc

Twoi nowi koledzy są przygotowani na to, że wdrożenie w nową pracę może ci zająć trochę czasu. Zadawaj pytania, żeby dowiedzieć się wszystkiego jak najwcześniej.

Im dłużej będziesz pracować w firmie, tym bardziej ludzie będą oczekiwać, że będziesz wiedzieć więcej. Dobrze więc wykorzystaj pierwsze tygodnie okresu próbnego na wyjaśnienie wszystkich wątpliwości.

4. Poznaj ludzi w firmie

Wykorzystaj przerwy na poznanie ludzi, którzy pracują w firmie. To od nich dowiesz się o niepisanych regułach związanych z miejscem pracy. Twoi nowi koledzy nauczą cię też rozszyfrowywać tajemnicze skróty i używać języka charakterystycznego dla firmy.

Przy okazji zwróć uwagę na zachowanie swojego szefa – jaki ma styl komunikacji, jaka jest mowa jego ciała. Poznaj też jego nawyki – o której zazwyczaj zaczyna i kończy pracę, w jakich godzinach jest dostępny, kiedy jest najlepszy czas, żeby omówić z nim ważne kwestie.

5. Poznaj organizację

Jeżeli zostałaś zatrudniona, żeby wprowadzać nowe pomysły, postaraj się najpierw dokładnie dowiedzieć, dlaczego dotychczasowe rozwiązania się nie sprawdziły. Dowiedz się również, co działało i wykorzystaj tę wiedzę w swojej strategii wprowadzenia nowego rozwiązania. W ten sposób już na starcie znajdziesz ludzi, którzy będą wspierać cię we wdrażaniu nowego pomysłu.

Nie zakładaj, że już wszystko wiesz. Nawet jeśli jesteś ekspertem i masz umiejętności, które łatwo przenieść do nowej pracy, to nie zakładaj, że możesz pracować tak jak wcześniej. Pamiętaj, że każda firma ma swój własny styl funkcjonowania, więc postaraj się najpierw przyjrzeć, jak wyglądają procesy w firmie.

okres próbny

6. Ustal oczekiwania

Określ, jakie oczekiwania ma twój szef i współpracownicy. Dokładnie ustal, z jakiego szefem rezultatu od ciebie oczekuje po pierwszym tygodniu, miesiącu i po całym okresie próbnym. Wspólnie omówcie 3 najważniejsze obszary lub zadania na twoim stanowisku. Zapytaj również o to, jak będzie mierzona twoja praca. W ten sposób będziesz dokładnie wiedzieć, na czym powinnaś się skupić. Po określeniu oczekiwań szefa wyznacz cele i stwórz szczegółowy plan działania.

Zapytaj współpracowników, co według nich mieści się w twoich obowiązkach – w ten sposób możesz się dowiedzieć, jakie mają oczekiwania wobec ciebie. Chodzi tylko o poznanie, jakie wyobrażenie o twojej pracy mają inni. Z moich obserwacji wynika, że ludzie bardzo często mają błędne wyobrażenie i oczekiwania wobec pracy innych osób. Warto poznać te opinie i ewentualnie później wyjaśnić różnice.

7. Bądź zorganizowana

Zapisuj wszystkie spotkania i śledź je, żeby ich nie przegapić. Przejrzyj notatki i dokumenty, z którymi pracujesz – zastanów się, jaki byłby najlepszy system organizacji tych dokumentów.

Zapytaj o to współpracowników – niektórzy mają opracowane wypróbowane sposoby organizacji pracy dostosowane do stanowiska, na którym pracują. Warto skorzystać z tych gotowych rozwiązań i dostosować je do swoich potrzeb.

8. Określ obszary do rozwoju

Po pierwszym miesiącu będziesz już w stanie znaleźć obszary, nad którymi warto popracować, żeby usprawnić swoją pracę. Zapisz się na szkolenia lub webinaria związane z tematyką, która może przydać ci się w osiągnięciu twoich 3 najważniejszych zadań. Regularnie czytaj nowe artykuły i książki dotyczące interesującej cię tematyki.

Pierwsze miesiące w nowej pracy to również doskonały czas na przyjrzenie się jak funkcjonują procesy w twoim dziale i na twoim stanowisku. Do nowej pracy przychodzimy z doświadczeniem i wiedzą zdobytą w innym środowisku, więc szybko dostrzegamy procesy, które można poprawić.

Przyjrzyj się działaniom, które spowalniają pracę lub powtarzającym się czynnościom, które można zautomatyzować lub usprawnić. Zanim jednak zaczniesz wprowadzać zmiany, przedyskutuj je z szefem, żeby upewnić się, że zmiany nie wpłyną negatywnie na pracę innych osób.

9. Dokumentuj swoje osiągnięcia

Zbieraj wszystkie maile i inne dokumenty potwierdzające twoje dokonania. Zapisuj szkolenia, w których brałaś udział, zrób listę nowych umiejętności, które udało ci się zdobyć.

To wszystko pozwoli ci na bieżąco śledzić postępy i przyda ci się do podsumowania twojego okresu próbnego. Pamiętaj, żeby zacząć spełniać obietnice, jakie złożyłaś podczas rozmów kwalifikacyjnych – to czas, żeby zaprezentować swoje umiejętności w nowej pracy.

10. Proś o informację zwrotną.

Po każdym etapie, np. po zakończeniu miesiąca, proś szefa i kolegów z zespołu o informację zwrotną na temat twojej pracy. Nie bój się krytyki i nie denerwuj jeśli ktoś będzie mieć uwagi – małe błędy są naturalne w procesie nauki. Pamiętaj, że wciąż masz czas, żeby wprowadzić poprawki do swojej pracy. Im szybciej to zrobisz, tym szybciej osiągniesz swoje cele.

Niektórzy twierdzą, że okres próbny jest przedłużeniem rozmowy rekrutacyjnej – to czas na spełnienie obietnic. Te obietnice muszą zostać spełnione po obu stronach – okres próbny dotyczy również pracodawcy. Zwróć uwagę, czy wywiązał się ze wszystkich deklaracji. Sprawdź, czy otrzymałaś wszystkie potrzebne narzędzia pracy i przeszłaś wymagane na stanowisku szkolenia. Zastanów się, czy kultura organizacji Ci odpowiada i czy firma rzeczywiście przestrzega wyznawanych wartości.

Przemyśl dokładnie, czy wszystkie twoje oczekiwania zostały spełnione. Jeśli nie, to warto porozmawiać o tym z pracodawcą jeszcze przed upływem okresu próbnego.

Na szczęście zazwyczaj jest tak, że otrzymujemy więcej, niż prosimy – musimy tylko nauczyć się to dostrzegać i doceniać. Nowa praca może być początkiem etapu w życiu, kiedy wreszcie zaczniesz rozwijać i wykorzystywać w pełni swój potencjał. Nie przegap tej okazji – doceń wszystko, co dostałaś, wyznacz ambitne cele i zacznij działać!

Czy pamiętasz swój okres próbny w pracy? Czy coś Cię zaskoczyło lub rozczarowało?


Pin It on Pinterest

Share This