Jak napisać CV przy zmianie branży, nawet gdy nie masz doświadczenia? Jak przekonać pracodawcę, że jesteś odpowiednią osobą do pracy na danym stanowisku?
Jeśli jesteś gotowa na zmianę branży, ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz, jest rozpoczynanie wszystkiego od nowa. W końcu masz już za sobą lata nauki i doświadczeń. Jak możesz to najlepiej wykorzystać podczas zmiany kariery?
JAK NAPISAĆ CV PRZY ZMIANIE BRANŻY
Zmiana branży oznacza zmiany w twoim CV. Ważne, żebyś zaktualizowała dokument, tak żeby miał zastosowanie do nowego stanowiska. To pomoże ci w poszukiwaniu pracy w nowej dziedzinie. Pamiętaj, że wiele z twoich doświadczeń zawodowych, będzie nadal aktualne.
Jak napisać CV przy zmianie branży? Wypróbuj te pięć kroków:
- Wybierz właściwy układ CV
- Napisz silne podsumowanie lub profil zawodowy
- Pokaż umiejętności w działaniu
- Wykorzystaj poprzednie doświadczenie zawodowe
- Pochwal się nowymi kwalifikacjami
JAK NAPISAĆ CV, GDY CHCESZ LUB MUSISZ SIĘ PRZEBRANŻOWIĆ?
Jeśli chcesz zmienić branżę, będziesz potrzebować świetne CV, które pokaże pracodawcom, dlaczego powinni zaryzykować. Przeczytaj poniżej, jak napisać CV gdy chcesz lub musisz się przebranżowić.
KROK 1 – WYBIERZ WŁAŚCIWY UKŁAD CV
Zacznijmy od ogólnego wyglądu twojego CV. Osoby zmieniające branżę często wybierają układ funkcjonalny CV. Taki układ CV może kusić, ponieważ kieruję uwagę na twoje umiejętności i osiągnięcia, jednocześnie odwracając od braku doświadczenia.
Niestety układ funkcjonalny nie jest lubiany przez menadżerów. Zazwyczaj na widok takiego CV narzekają, że „CV jest mylące”, „nie wiadomo, o co w nim chodzi” lub „kandydat coś ukrywa”. Wynika to z tego, że w układzie funkcjonalnym brakuje chronologii zatrudnienia, do którego pracodawcy są przyzwyczajeni.
Najczęściej stosowanym przez kandydatów układem w CV jest właśnie układ chronologiczny. Taki układ umożliwia pracodawcy szybki rzut oka na całą twoją historię zatrudnienia. W układzie chronologicznym zaczynasz od bieżącej pracy, a następnie podajesz wcześniejsze zatrudnienie.
Gdy jednak brakuje ci doświadczenia w branży, układ chronologiczny będzie działać na twoją niekorzyść. Jak więc napisać CV przy zmianie branży?
Najlepszą opcją w takiej sytuacji jest CV hybrydowe. Takie CV łączy układ funkcjonalny z chronologicznym. CV hybrydowe prezentuje w pierwszej kolejności twoje umiejętności i osiągnięcia, ale w dalszej części dokumentu zawiera też tradycyjną historię zatrudnienia.
Jeśli zmieniasz karierę, twoja historia zatrudnienia nie będzie tak istotna dla nowych pracodawców, ale nadal powinnaś uwzględnić ją dla jasności i kompletności.
KROK 2 – NAPISZ SILNE PODSUMOWANIE LUB PROFIL ZAWODOWY
Dobry początek CV szybko pokaże twoją wartość zawodową, zaprezentuje odpowiednie umiejętności i nada ton pozostałej części CV.
Nie psuj tego dobrego efektu wpisaniem na początku CV celu. Osoby, które zmieniają branżę, często podają w CV cel, czyli stanowisko, które chcą objąć. Na etapie wstępnej selekcji kandydatów pracodawcę nie interesują jednak twoje ambitne cele, tylko to, czy nadajesz się do tej pracy.
Zamiast celu, dołącz krótką sekcję z podsumowaniem lub profilem zawodowym. Pokaż w niej pracodawcom, co osiągnęłaś i jak możesz to wykorzystać w nowej pracy.
Podsumowanie w CV umożliwia podkreślenie twoich odpowiednich umiejętności i kwalifikacji. Odwraca uwagę od doświadczenia zawodowego, które w większości nie pasuje do nowej pracy.
Dobrze napisane podsumowanie w CV pomoże nowemu pracodawcy zrozumieć, w jaki sposób wykorzystasz umiejętności z poprzedniej pracy na nowym stanowisku. Ta sekcja wyjaśni też, dlaczego jesteś najlepszą osobą do pracy i zachęci do przeczytania reszty CV.
KROK 3 – POKAŻ UMIEJĘTNOŚCI W DZIAŁANIU
Jak przekonać innych, że odniesiesz sukces w pracy, nawet jeśli nigdy jej nie wykonywałaś?
Zmieniając branżę, przynosisz ze sobą pewne umiejętności z poprzednich miejsc pracy, które sprawiają, że twoja aplikacja jest bardziej atrakcyjna dla pracodawców.
Twoje umiejętności są twoimi narzędziami pracy – pochwal się więc, że je masz. Umiejętności potwierdzą, że posiadasz kwalifikacje i poradzisz sobie w nowej pracy, nawet jeśli wcześniej nie pracowałaś na takim stanowisku.
Nie wystarczy jednak wypisać listę umiejętności – zrób krok dalej i pokaż, jak je wykorzystałaś w praktyce.
Pomyśl, jak twoje umiejętności, wiedza lub doświadczenie mogą pomóc ci osiągnąć sukces w obecnej pracy. Skup się na umiejętnościach, które zdobyłeś w trakcie swojej obecnej kariery i wyjaśnij, jak zamierzasz je wykorzystać w nowej branży. W ten sposób powiążesz przeszłe doświadczenia z obecnymi celami.
KROK 4 – WYKORZYSTAJ DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE
Twoje CV musi jasno wskazywać na zgodność między twoimi umiejętnościami a deklarowanymi potrzebami pracodawców na danym stanowisku.
Dokładnie poznaj stanowisko, żeby lepiej zrozumieć, z jakimi zadaniami będziesz mieć do czynienia. Pomyśl, co ze swojego doświadczenia możesz przenieść do nowej pracy. Nie wymieniaj jednak wszystkiego, co potrafisz. Pomyśl o swoim CV jako o albumie z największymi hitami. Uwzględnij tylko najważniejsze informacje, które sprawią, że twoje CV będzie wydawać się odpowiednie dla menedżerów w nowej branży.
No dobrze, ale jak napisać CV przy zmianie branży, gdy brakuje ci doświadczenia zawodowego?
Nie zawsze możesz pokazać doświadczenie zdobyte w pracy na etacie. Pomyśl więc o swoich doświadczeniach w projektach osobistych. To może być prowadzenie bloga osobistego, prowadzenie kont w mediach społecznościowych, prowadzenie grupy powiązanej z twoimi zainteresowaniami, udział i osiągnięcia w imprezach sportowych, organizacja spotkań rodzinnych, itd.
Liczy się wszystko, co może nadrobić twój brak doświadczenia w tej dziedzinie. Ważne jest, tylko żeby te projekty były odpowiednie dla twojej nowej pracy.
KROK 5 – POKAŻ NOWE KWALIFIKACJE
Nie da się przejść do nowej branży bez nauki nowych rzeczy. Wiele dziedzin wymaga formalnych kwalifikacji – np. dyplomów i certyfikatów. Jeśli je posiadasz, umieść je w CV, tak żeby były łatwo widoczne.
Koniecznie wpisz wszystkie kursy, szkolenia i studia, które ukończyłaś. Pokazują, że poważnie podchodzisz do zmiany zawodowej.
Wpisz tylko edukację, która jest bezpośrednio powiązana z przyszłą pracą. Nawet jeśli posiadasz imponujące tytuły takie jak doktorat, nie zainteresują one pracodawcy, jeśli nie przydadzą się w nowej pracy.
Jeśli nie masz jeszcze formalnego wykształcenia – wpisz to, które posiadasz. A jeśli jesteś w trakcie kursu czy studiów, wpisz je do CV z informacją, że nadal się uczysz. Możesz też podać datę planowanego ukończenia studiów, tak by pracodawca oszacował, na jakim jesteś etapie edukacji.
[BONUS] WYJAŚNIJ ZMIANĘ BRANŻY W LIŚCIE MOTYWACYJNYM
W niektórych przypadkach całkowita zmiana branży może powodować zaskoczenie, a nawet niezrozumienie u pracodawców. Wykorzystaj więc list motywacyjny, żeby wyjaśnić powód, dlaczego zdecydowałaś się na zmianę branży. Dzięki temu nowy pracodawca lepiej zrozumie twoją motywację do zmiany.
Choć list motywacyjny często jest traktowany po macoszemu, może wzmocnić twoje szanse na przejście wstępnej selekcji, gdy zmieniasz branżę. Wykorzystaj list motywacyjny do tego, żeby podkreślić, dlaczego twoje umiejętności dobrze pasują do nowej roli. Wzmocnij to przez liczby, osiągnięcia i konkretne przykłady.
Potencjalni pracodawcy chcą, żeby kandydat wyróżniał się, a nie robił tylko minimum. Liczby to świetny sposób na pokazanie, że twoja praca na poprzednich stanowiskach przełożyła się na konkretne rezultaty.
Jeśli list motywacyjny nie jest wymagany, wykorzystaj e-mail, żeby napisać parę zdań wyjaśniających przyczynę zmiany branży. Skorzystaj też z okazji, żeby podkreślić swoje dopasowanie do nowej pracy.
JAK NAPISAĆ CV PRZY ZMIANIE BRANŻY
Dobrze napisane CV przy zmianie branży to połowa sukcesu. Dzięki pięciu krokom, które opisałam, wiesz już, jak napisać CV, gdy chcesz lub musisz się przebranżowić. Poświęć więc trochę czasu i stwórz CV, które pokaże, że nadajesz się do nowej pracy, mimo braku doświadczenia. Pamiętaj, że posiadasz już wiedzę, umiejętności i doświadczenie z poprzednich miejsc pracy, które mogą się przydać w nowej branży.
Pracodawcy chcą kandydatów, którzy mogą wejść na stanowisko, szybko nauczyć się nowych zadań i odnieść sukces. Nie chcą ryzykować. Im więcej możesz pokazać im podobieństwa między tym, co robiłaś, a tym, czego potrzebują, tym lepiej!