Od czego zacząć przekwalifikowanie się na nowy zawód – to jedno z pytań, które najczęściej dostaję w mailach i podczas spotkań. Jak się za to wszystko zabrać, co robić pierwsze, co jest najważniejsze w tym całym procesie przekwalifikowania się?

Wiem, że myśl o całkowitym przekwalifikowaniu się na inny zawód, może cię trochę przytłaczać. Zmiana zawodu to trochę jak zmiana w kogoś innego. Jak więc nagle stać się kimś innym i wejść w zupełnie nową rolę? Zapewniam cię, że jest to jak najbardziej możliwe – co roku przecież tysiące ludzi zmienia całkowicie swoją ścieżkę kariery. Jednak taka zmiana nie dzieje się w sposób gwałtowny, tylko zazwyczaj etapami.

Przekwalifikowanie się na inny zawód można przyrównać do inwestycji, która zaprocentuje dopiero po pewnym czasie. I ten czas ma tu kluczowe znaczenie, bo powinnaś mieć pewną przestrzeń na oswojenie się z nowym zawodem i środowiskiem. Potrzebujesz tego czasu również, żeby nabyć nowe umiejętności i doświadczenie. Zanim więc zrobisz pierwszy krok, dobrze jest uzbroić się w cierpliwość i popracować nad odpowiednim nastawieniem do czekającej cię zmiany.

Najlepiej jest podzielić proces przekwalifikowania się na kilka etapów.

Pierwszy etap możesz rozpocząć zaraz po przeczytaniu tego artykułu. Potrzebujesz jedynie kartkę, coś do pisania i chwilę spokoju. Ale uwaga — jest to jeden z najważniejszych etapów. Dlatego ważne jest, żeby zrobić wszystko sumiennie. W przeciwnym razie będziesz ciągle wracać do punktu wyjścia. 

Od czego zacząć przekwalifikowanie się?

Od czego możesz więc zacząć przekwalifikowanie się? Chyba nie zaskoczę cię, gdy odpowiem, że musisz zacząć od siebie, prawda? 😉 To nie nowy zawód jest w centrum uwagi całego procesu przekwalifikowania się, ale Ty. To właśnie Twoje kompetencje, zdolności, wiedza i doświadczenie będą grać największą rolę w tym procesie. 

Najlepiej więc zacząć od analizy swojej sytuacji zawodowej. Z tym że tutaj potrzeba porządnej analizy, a nie tylko podsumowania zrobionego w “głowie”. Większość osób pomija zrobienie sobie takiego audytu zawodowego. Po pobieżnym przeskanowaniu w głowie swoich dotychczasowych doświadczeń stwierdza, że niczym szczególnym się nie wyróżnia i zamyka temat.

Problem w tym, że jeśli robisz coś pobieżnie, to takie też wnioski otrzymujesz. Warto więc poświęcić trochę więcej czasu na przeanalizowanie swojej sytuacji zawodowej i zrobić ją porządnie. Najlepiej wypisać sobie wszystko lub przeanalizować swoje aktualne CV.

Analiza Twojej sytuacji zawodowej

Zacznij więc od analizy dotychczasowych doświadczeń zawodowych.  Staraj się brać pod uwagę wszelkiego rodzaju doświadczenia. Przyglądając się swojej historii zatrudnienia, uwzględnij więc praktyki, wolontariat, różnego rodzaju prace wakacyjne. Każde doświadczenie się liczy, bo wniosło w twoje życie coś cennego — wiedzę, umiejętności, kontakty itd.

Przypomnij sobie wszystkie swoje osiągnięcia. Zastanów się, jakie umiejętności i wiedza pomogły ci w tych osiągnięciach. Ustal, w czym jesteś dobra i co dotąd udawało ci się najlepiej.

Twoje kompetencje, zdolności, doświadczenie i wiedza są twoimi głównymi aktywami zawodowymi na rynku pracy. I zapewniam cię, że możesz te aktywa wykorzystać na wiele sposobów w różnych rolach zawodowych.

Nowy pracodawca na pewno doceni, że masz pasję związaną z nowym zawodem. Natomiast zatrudni cię, bo będziesz w stanie wykonać dla niego pracę, w której użyjesz solidnych kompetencji. Tak samo ocenią twoją wartość klienci – czy jesteś w stanie rozwiązać ich problem, wykorzystując swoją wiedzę, umiejętności i doświadczenie.

Dlatego tak ważne jest skupienie się na początku na konkretach: solidnej wiedzy, praktycznych umiejętnościach, doświadczeniu zawodowym i konkretnych osiągnięciach. Jeśli masz jakikolwiek doświadczenie zawodowe, to już to wszystko masz — zbierz sobie tylko wszystkie te elementy w jednym miejscu.

10 rzeczy skuteczność CV



Dlaczego ten etap jest taki ważny?

Jeśli zrobisz porządny audyt swojej sytuacji zawodowej, zwiększysz swoje szanse na sprawne przekwalifikowanie się. Taka analiza głównych obszarów twojej kariery pozwoli ci lepiej zorientować się, jakie masz możliwości na rynku.

Bilans twoich umiejętności, wiedzy i doświadczenia pomoże ci w bardzo szybki sposób określić, co możesz przenieść do nowej pracy. O wiele łatwiej będzie Ci również określić, jakie braki powinnaś jeszcze ewentualnie uzupełnić.

Im lepiej będziesz znać swój potencjał, tym łatwiej będzie Ci pokazać swoją wartość na rynku przyszłemu pracodawcy czy klientom.

Zrób kolejny krok

Analiza sytuacji zawodowej to pierwszy ważny krok, ale to nie wszystko. Pełny audyt zawodowy obejmuje również twoje zainteresowania, wartości, cechy osobowości, motywację, aspiracje zawodowe itd.

Może się wydawać, że to dużo rzeczy do sprawdzenia. Jeśli jednak podejmujesz wysiłek związany ze zmianą pracy, to warto zmienić ją na taką, która da ci możliwość dalszego rozwoju. A bez przyjrzenia się tym wszystkim elementom trudno będzie znaleźć pracę i środowisko, gdzie mogłabyś się spełniać zawodowo. Jest to możliwe, ale zajmie o wiele więcej czasu i prób.

Tu chodzi również o ograniczenie ryzyka do minimum, że przekwalifikowanie się po paru tygodniach okaże się niewypałem. Nikt nie chciałby tego doświadczyć, więc jeśli można jakoś temu zaradzić, to trzeba to zrobić.

Zrób więc porządną analizę swojej sytuacji i krok po kroku zabierz się za sprawdzanie kolejnych rzeczy. Im lepiej się do tego przyłożysz, tym więcej na tym skorzystasz. Jeśli jednak męczą cię takie analizy, możesz zawsze skorzystać z pomocy doradcy zawodowego.

Znając dobrze swoje mocne strony, zawsze odnajdziesz dla siebie miejsce na rynku i łatwiej będzie ci się przekwalifikować na inny zawód.

 

Pin It on Pinterest

Share This