Mimo że coraz więcej kobiet robi oszałamiającą karierę, to wciąż większość z nas zmaga się poczuciem bycia niedocenianą w pracy. Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego tak jest? Widzisz wokół siebie ciężko pracujące koleżanki, a mimo to ich kariera w ogóle nie posuwa się do przodu. Może nawet sama utknęłaś w pętli pracoholizmu, podczas gdy kolejny kolega z działu został w tym czasie awansowany.

Nasze kobiece podejście do kariery, jak również do samej pracy różni się znacznie od tego, który mają mężczyźni. Często zupełnie nieświadomie popełniamy błędy, które sprawiają, że mimo poświęcenia w pracy nie jesteśmy brane pod uwagę przy awansach.

Oto 4 błędy popełniane przez kobiety w pracy i sposoby na poradzenie sobie z nimi.

4 BŁĘDY POPEŁNIANE PRZEZ KOBIETY W PRACY:

#1 PERFEKCJONIZM

Jednym z największych błędów, jakie kobiety popełniają w pracy, jest perfekcjonizm. Kobiety są niemal bez przerwy skupione na perfekcyjnym dopracowaniu szczegółów. Wszystko, co robimy, musi być idealne, zapięte na ostatni guzik. Niestety to zajmuje mnóstwo czasu i powoduje frustracje, bo efekt ciągle nie jest taki, jak chcemy.

Wiesz, jak szybko poznaję po CV, czy kandydat jest perfekcjonistą? CV takich osób wygląda bardzo schludnie i przejrzyście, ale… jest w nim najwięcej błędów. To właśnie perfekcjoniści popełniają najwięcej literówek w dokumentach, ponieważ poprawiają je w nieskończoność! Ciągle wycinają i wklejają wyrazy, przestawiają i poprawiają, aż w końcu nie widzą już własnych błędów.

Przestań więc szlifować w nieskończoność swoje maile, dokumenty, tabelki w Excelu, prezentacje. Sprawdź tylko, czy są tam najważniejsze informacje, zapisz, wyślij i masz zadanie z głowy. Będziesz mieć w ten sposób więcej czasu, żeby zając się własną karierą.

Perfekcjonizm często też uniemożliwia kobietom rozwój jednej z ważniejszych umiejętności przywódczych, jaką jest podejmowanie ryzyka. Większość z nas unika ryzyka, bo ma obawy, że ostateczny rezultat będzie daleki od ideału. Nie wierzymy we własne możliwości i boimy się zaryzykować.

Często myślimy „nie jestem w 100% gotowa na zmianę pracy”,  „nie mam wszystkich wymaganych umiejętności” „nie jestem najlepsza, wciąż muszę jeszcze poprawić X …” To kolejny dowód na to, jak perfekcjonizm uniemożliwia nam wykonanie następnego ważnego kroku na ścieżce kariery.

Czy wiedziałaś, że według badań kobiety aplikują na stanowisko tylko wtedy, gdy czują, że w 100% spełniają wymagania? Mężczyźni natomiast aplikują, gdy wydaje im się, że w 60% posiadają wymagane kwalifikacje. Pomyśl o tym, gdy następnym razem będziesz się zastanawiać, czy aplikować na wymarzone stanowisko.

#2 ZANIEDBYWANIE PROMOWANIA WŁASNYCH OSIĄGNIĘĆ

Kolejną kwestią charakterystyczną dla kobiet jest to, że bardzo ciężko pracują, ale nie promują siebie. Wykonują świetną pracę, ale nie mówią nikomu o tym, co udało im się osiągnąć.

W tym temacie nasi koledzy z pracy są znacznie lepsi. Mężczyznom zdecydowanie łatwiej przychodzi mówienie o swoich sukcesach w miejscu pracy. My kobiety natomiast bierzemy na siebie kolejne obowiązki – często takie, które powinien wykonywać ktoś na niższym stanowisku. Nie potrafimy odmawiać, bo boimy się, że będzie to źle odebrane. Pracujemy po godzinach, a jak przychodzi do mówienia o swoich sukcesach, to nie mamy czym się pochwalić, bo większość czasu spędzamy na nic nie znaczących, ale pracochłonnych zadaniach.

Przyjrzyj się więc swoim obowiązkom i sprawdź, czy niektóre z nich nie mogłyby zostać delegowane komuś innemu. Zajmij się tym, co ma naprawdę znaczenie dla twojego szefa i twojej firmy. Mów głośno o swoich sukcesach, nawet jeśli wydają ci się małe. Szukaj zadań, w których możesz pokazać i rozwinąć swoje najcenniejsze talenty.

# 3 TRUDNOŚĆ Z ZABIERANIEM GŁOSU NA SPOTKANIACH

Dużym wyzwaniem dla kobiet w pracy jest zabieranie głosu na spotkaniach. Często wynika to z tego, że zostałyśmy tak wychowane, że nie odzywamy się, jeśli nie zostaniemy poproszone. Szczególnie trudno jest nam zabrać głos na spotkaniach, gdzie rozmówcami są osoby na wyższych od nas stanowiskach.

Zapominamy, że każde spotkanie to jest wymiana informacji i dobra okazja do zaprezentowania swoich pomysłów. Nie odzywając się podczas spotkania, tracisz okazję do zaprezentowania swoich silnych stron takich jak: umiejętność rozwiązywania problemów, kreatywność czy umiejętność analitycznego myślenia.

To pokazuje też, jak nasze podejście do pracy jest odmienne od tego, jakie mają mężczyźni. Zdecydowana większość mężczyzn postrzega pracę jako miejsce gry, gdzie współzawodniczy się z innymi. My kobiety przychodzimy do pracy, bo liczą się dla nas relacje, emocje, dobra atmosfera w biurze. Zakładamy, że zostaniemy docenione za ciężką pracę, podczas gdy reguły tej gry są zupełnie inne. Dla facetów spotkanie jest więc świetną okazją do zaprezentowania swoich najlepszych stron i umocnienia swojej pozycji. Na pewno chętnie poznają też twoje silne strony i przedyskutują twoje pomysły.

Ważną kwestią jest też to, że nasz kobiecy głos jest znacznie cichszy i delikatniejszy niż mężczyzn. Ja sama mam cichy głos i za każdym razem jak mam szkolenie lub mówię do grupy osób, muszę pamiętać, żeby mówić głośniej niż zwykle. Warto pamiętać o tym, żeby mówić nieco głośniej, gdy odzywasz się na spotkaniach.

Musisz pokazać się i wykorzystać okazje, żeby podzielić się swoimi pomysłami i swoim zdaniem. Dobrym sposobem na przełamanie niechęci do odzywania się na spotkaniach jest zadawanie pytań. Nie musisz więc wygłaszać wykładów na każdym spotkaniu, wystarczy, jak zadasz kilka pytań.

Przyjrzyj się, jak zachowują się osoby, które odniosły sukces w twojej organizacji. Jeśli masz możliwość, porozmawiaj z nimi. Jestem pewna, że żadna z nich nie powie, że zawdzięcza swój sukces tylko i wyłącznie ciężkiej pracy.

błędy popełniane przez kobiety

#4 NIEUSTANNE PRZEPRASZANIE

Kolejnym problemem jest ciągłe przepraszanie. To jest plaga, która dotyka chyba wszystkie kobiety. Kobiety często przepraszają za rzeczy, za które w ogóle nie muszą!

Zrób eksperyment w swojej pracy i zapisz, ile razy w ciągu dnia twoje koleżanki użyły słowa „przepraszam”. Czasami to słowo tak wrasta w nasz styl mówienia, że nawet nie uświadamiamy sobie, jak często go używamy. Albo raczej nadużywamy. Zapewniam cię, że w 99% przypadkach nie musisz mówić „przepraszam” – po prostu przejdź do porządku rzeczy.

Słowo „przepraszam” nie jest jedynym, które nadużywamy. Posłuchaj, jak mówią twoje koleżanki i jak komunikują się koledzy. Zwróć uwagę, że kobiety często używają takich zwrotów jak  „może”, „chyba”, „możliwe”, „wydaje mi się”. To wszystko są słowa, które mocno osłabiają twój przekaz. Te słowa podkreślają niezdecydowanie tak często przypisywane kobietom.

To, że używamy słów, które kojarzą się raczej ze słabością i niezdecydowaniem, wynika z tego, że my kobiety bardzo często skupiamy się na tym, żeby wszystkich zadowolić. Zależy nam na dobrych relacjach w miejscu pracy, więc jesteśmy ostrożne. Komunikujemy się  w taki sposób, żeby nikomu nie zrobić przykrości. Zauważ, że mężczyźni nie mają z tym problemu. Łatwo im przychodzi mówienie tego, co myślą w sposób zdecydowany i bezpośredni.

Zwróć uwagę na to, jak komunikujesz się w pracy, jak piszesz maile, co mówisz. Czy używasz zwrotów i słów, które podkreślają pewność siebie i twoje kompetencje?

Dobra komunikacja to też zwięzłość i jasność w wyrażaniu myśli. My kobiety uwielbiamy dużo mówić  i często podajemy całą masę niepotrzebnych nikomu szczegółów, żeby odpowiedzieć na proste pytanie. To na pewno jest dobry sposób na zbudowanie relacji z innymi, ale w pracy liczy się czas, więc ludzie coraz bardziej cenią sobie zwięzłe wypowiedzi.

Staraj się przejść do sedna tak szybko jak to możliwe. Nie zagłębiaj się w szczegóły i niczego nie tłumacz niepotrzebnie. Jeśli twój rozmówca czegoś nie zrozumie, to po prostu zada ci pytanie. Patrz na sytuacje w skali makro, nie mikro. Musisz dostrzec większy obraz sytuacji, wtedy  szybciej znajdziesz to, co jest najważniejsze w danej sytuacji. Spojrzenie na sytuację w szerszej perspektywie sprawi, że twoja komunikacja będzie krótka i zwięzła.

PODSUMOWANIE – 4 BŁĘDY POPEŁNIANE PRZEZ KOBIETY W PRACY

Te wszystkie wymienione błędy popełniane przez kobiety można bez problemu poprawić. Już samo uświadomienie sobie tych błędów pomoże ci bardziej kontrolować swoje zachowanie w pracy. Nawet najmniejszy krok, czy zmiana zachowania może zrobić różnicę. Im więcej pozytywnych zmian będziesz widzieć, tym chętniej będziesz pracować nad sobą.  Zanim się obejrzysz, będziesz postrzegana w pracy jako osoba silna i gotowa na następny krok w swojej karierze.

4 błędy popełniane przez kobiety w pracy – czy masz swoje sposoby na poradzenie sobie z nimi?

Pin It on Pinterest

Share This